نوشته شده در خبرو گزارش توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

اعتراض زنان عراقی به ‘زنانه مردانه شدن’ تظاهرات ضد دولتی

هزاران زن عراقی در کنار مردان در بغداد و چند شهر دیگر عراق به خیابان‌ها آمدند تا مخالفت خود را با دستور اخیر مقتدی صدر، روحانی بانفوذ شیعه و رهبر جریان صدر در عراق که خواستار زنانه مردانه شدن تظاهرات ضد دولتی در این کشور شده بود، ابراز کنند.

خبرگزاری فرانسه روز پنجشنبه ۱۳ فوریه (۲۴ بهمن) گزارش داد که این زنان از همه گروه‌های سنی بودند و بعضی از آنها با حجاب و بعضی بدون حجاب بودند. گروهی از آنها صورت‌های خود را با شال سفید و سیاه پوشانده بودند.

این تظاهرات به دعوت فعالان حقوق زنان در عراق و با هدف تاکید بر حضور برابر زنان و مردان در اعتراضات ضد دولتی برگزار شد.

اغلب آنها گل رز یا پرچم عراق یا پلاکاردهایی با مضمون دفاع از مشارکت و نقش زنان در تظاهرات تغییر رژیم در عراق را به دست داشتند.زنان خواهان مشارکت بیشتر در سیستم سیاسی عراق و دولت جدید در این کشور شدند و شعار دادند : “آزادی، انقلاب و فمینیسم”.

زینب احمد، یک دانشجوی پزشکی به خبرگزاری فرانسه گفت: “ما می‌خواهیم از نقش زنان در اعتراضات که مانند مردان بوده است، پاسداری کنیم. آنها سعی کردند که ما را از میدان تحریر بیرون کنند اما ما قوی تر باز می‌گردیم.”

او گفت: “بعضی‌ها در روزهای اخیر سعی کردند علیه زنان صحبت کنند و آنها به دنبال این هستند که زنان را در خانه حبس کنند یا آنها را ساکت نگه دارند. اما حضور ما زنان در این تعداد پرشمار نشان می‌دهد که تلاش‌های آنها باشکست رو به رو خواهد شد.”

اشاره این دختر دانشجوی عراقی به مقتدی صدر است. او ابتدا از تظاهرات ضد دولتی حمایت می‌کرد ولی در روزهای اخیر به بی‌اعتبار کردن آنها پرداخت. او روز شنبه گفت که در میان معترضان افرادی هستند مواد مخدر و مشروبات الکلی مصرف می‌کنند و افزود که این غیراخلاقی است که زنان و مردان با هم در تظاهرات شرکت کنند.

مقتدی صدر پیش از آغاز تظاهرات زنان در روز پنجشنبه در توییتر خود بار دیگر معترضان را مورد انتقاد تند قرار داد و گفت که در میان معترضان “برهنگی، بی قیدی، مستی،‌ بی اخلاقی، هرزگی و بی‌ایمانی رواج دارد.”

در تغییر موضعی عجیب، آقای صدر گفت که “عراق نباید به شیکاگو تبدیل شود” که پر از “نابسامانی‌های اخلاقی” از جمله “همجنسگرایی است.” این اظهارات آقای صدر در توییتر با انتقادهای تند کاربران رو به رو شده است.

رایا اسی، یکی دیگر از شرکت‌کنندگان در تظاهرات به خبرگزاری فرانسه گفت: “آنها می‌خواهند که ما ایران دوم شویم اما زنان عراقی اجازه نمی‌دهند که به آنها دیکته شود که چه کاری انجام دهند. آنها باید ما را همان طور که هستیم بپذیرند.”

این تظاهرات که در بغداد و برخی از شهرهای جنوبی عراق از جمله بصره و ناصریه برگزار شد با سایر تظاهرات ضد دولتی که از اکتبر گذشته در عراق برگزار شد، متفاوت بوده است.

یک روز پیش، چهارشنبه ۱۲ فوریه، نیروهای امنیتی عراق چادرها و بساط معترضان را از میدان ها و خیابان‌های شهر بغداد جمع کردند و به مردم گفته شده که آنها فقط می‌توانند در میدان تحریر شهر بغداد دست به اعتراض و تجمع بزنند.

عراق چند ماهی است که صحنه اعتراضات گسترده و خونین است.

در جریان این اعتراضات نزدیک به ۵۰۰ نفر کشته و هزاران نفر مجروح شده‌اند.

اعتراض‌ها ابتدا به فساد مالی و کمبود خدمات عمومی بود اما با وجود وعده‌های دولت برای اصلاحات، دامنه مطالبات معترضان گسترش یافت و اکنون خواستار تحول اساسی در کل نظام سیاسی عراق هستند.

معترضان همچنین خواهان پایان دخالت خارجی‌ها از جمله ایران و آمریکا در عراق هستند.

BBC

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>