نوشته شده در کارگری توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

یورش نیروهای امنیتی و انتظامی به تجمع روز جهانی کارگر مقابل مجلس

نیروهای امنیتی و انتظامی صبح چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت به صدها تن از کارگران، بازنشستگان، دانشجویان و دیگر اقشار مردم که به مناسبت روز جهانی کارگر مقابل مجلس شورای اسلامی در میدان بهارستان تجمع کرده بودند هجوم بردند و تعدادی از شرکت‌کنندگان در این گردهمایی را دستگیر کردند. بازداشتی‌ها به مقر دادستانی در میدان ارک منتقل شده‌اند.

تجمع روز جهانی کارگر مقابل مجلس شورای اسلامی با فراخوان قبلی تشکل‌های مستقل کارگری و اعلام پشتیبانی تشکل‌های دانشجویی و بازنشستگان برگزار شد. به گزارش سندیکای شرکت واحد نیروهای امنیتی و انتظامی کمی پس از آغاز تجمع به شرکت‌کنندگان هجوم برده و تعدادی از فعالان کارگری و دانشجویی را دستگیر کرده‌اند. اسامی رضا شهابی و حسن سعیدی از اعضای هیأت مدیره سندیکای شرکت واحد در میان دستگیرشدگان است.

بنا بر گزارش‌‌ها، نیروهای امنیتی و انتظامی با خشونت زیادی به تظاهرکنندگان حمله کرده‌اند. جمعیت با سر دادن شعار  “ولش کن ولش کن” تلاش کردند مانع دستگیری فعالان شوند. در  مرحله بعدی دوباره مأموران لباس شخصی و نیروی انتظامی با حمله به دختران و پسران دانشجو سعی در بر هم زدن تجمع داشتند.

جمعیت با شعار «اعتصاب، تجمع، تشکل حق مسلم ماست» مقاومت کردند اما  مأموران مجدداً به آن‌ها هجوم بردند و کارگران و دانشجویان و بازنشستگان را کتک زدند. گفته می شود  تاکنون حدود ۲۰ نفر از کارگران شرکت واحد، بازنشستگان و دانشجوبان دستگیر شده‌اند.

اسامی بازداشت شدگان به شرح زیر است:

رضا شهابی، حسن سعیدی، وحید فریدونی، ناصرمحرمزاده، محمدعلی اصلاغی، سید رسول طالب مقدم، اسدلله سلیمانی، خانم شیری که از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد، کیوان صمیمی از اعضای کانون نویسندگان و کامیار فکور، مرداس طاهری، سلیمانی نژاد، عباس شمس، هادی سلیمانی، سیدمهدی عظیمی ، ماهان صالحی، قاسم خالویی ، داودرفیعی و اسدلله سلیمانی،

تظاهرکنندگان پارچه‌نوشته‌هایی حاوی مطالباتشان در دست داشتند و شعار می‌دادند:

 • کارگر معلم دانشجو، اتحاد اتحاد آغاز شد.
 •  درد ما درد شماست، مردم به ما ملحق شوید
 • گرانی تورم ، بلای جان مردم
 • دولت خیانت می‌کند، مجلس حمایت می‌کند
 • نان، کار، آزادی، حق مسلم ماست
 • دزدی‌های نجومی، فلاکت عمومی

  امروز شوراهای اسلامی کار تشکل‌های مورد تائید دولت نیز تجمعی مقابل خانه کارگر برگزار کردند.

  گزارشی نیز حاکی از برگزاری یک مراسم از سوی توسط انجمن صنفی کارگران ساختمانی مریوان است.

  در شوش، کارگران نیشکر هفت‌تپه مقابل اداره فرمانداری این شهر تجمع کرده‌اند.

  تظاهرات امروز مقابل مجلس در گرامیداشت روز جهانی کارگر (۱۱ اردیبهشت ۹۸) و در اعتراض به تعیین دستمزد زیر خط فقر، گرانی و تورم افسارگسیخته، ممانعت از ایجاد سندیکا و دیگر تشکل‌های مستقل کارگری، خصوصی سازی و پولی سازی آموزش و پرورش، قراردادهای سفید امضاء، تبعیض و نابرابری حقوق زن و مرد، افزایش بی‌رویه کودکان کار، بازداشت یا زندانی کردن کارگران و معلمان و دیگر فعالین صنفی برگزار شد.

  در مقابل این مطالبات، مسئولان جمهوری اسلامی به جای پاسخگویی به اعتراضات کارگران در روزهای گذشته به مناسبت هفته موسوم به «هفته کارگر» از یک سو با وعده و وعید و از سوی دیگر با ابراز نگرانی از گسترش اعتراضات خیابانی کارگران به  تهدید آن‌ها پرداخته‌اند. روز سه‌شنبه دهم اردیبهشت هم حسن روحانی رئیس‌جمهور از کارگران خواست بیشتر کار کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>