تشدید سرکوب و اذیت و آزار فعالین کارگری و اجتماعی در ماه های اخیر/ترجمه از متن انگلیسی

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران در بیانیه ای به زبان انگلیسی جزئیات تکمیلی از روند سرکوب و آزار و اذیت فعالین کارگری و اجتماعی ماه اخیر را منتشر کرده است. ترجمه ی فارسی این بیانیه و همچنین متن انگلیسی آن را در زیر می خوانید: ادامه خواندن Continue reading

تجمعات اعتراضی فرهنگیان در بیش از ۶۰ شهر؛ بازداشت و ضرب و شتم معلمان در تهران

بنابر فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران امروز ، پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۴۰۰، فرهنگیان بازنشسته و شاغل تجمع اعتراضی با مطالبه اصلی رتبه‌بندی‌ شاغلان هشتاد درصد حقوق‌ هیات‌ علمی و همسان‌ سازی‌ بازنشستگان مبتنی‌ بر قانون مدیریت خدمات کشوری در بیش از ۲۰ استان و ۶۰ شهر مختلف برگزار نمودند.
سندیکای کارگران شرکت واحد گزارش داده است که پس از پایان تجمع نیروهای امنیتی لباس شخصی در مترو بهارستان با حمله به معلمان داخل مترو قصد بازداشت چند تن از معلمان را داشتند که پس از ضرب وشتم چندتن از معلمان که قصد سوارشدن به مترو را داشتند ، آقای مسعود فرهیخته از فعالین بازنشسته معلم را بزور بازداشت کردند که در حال حاضر خبری از وضعیت این معلم بازنشسته در دسترس نیست.
در تجمعات امروز آزادی معلمان زندانی و بازگشت به کار آنان،‌ آموزش رایگان و باکیفیت برای جوانان،‌ و حل مشکلات آموزشیاران نهضت سوادآموزی، مربیان پیش‌دبستانی و معلمان خرید خدمت از جمله سایر مطالبات معلمان ذکر شد.
تصاویر و ویدیوهایی از این تجمعات در شهرهایی از جمله شیراز, کرمانشاه, اندیمشک, لردگان, اهواز, مشهد, اصفهان, قم, ارومیه, مریوان, گناوه, شیروان, ایلام, تهران, بندر ماهشهر, تبریز, بروجرد, سقز, یزد, شیروان, اراک, بندر عباس, زرین شهر, نورآباد و ممسنی, الیگودرز, بندر انزلی, خرم بید, بوکان, ایذه, دورود, بابل, زنجان, پلدختر, خرم آباد, ساری, جهرم, لوداب, اسلام آباد غرب, خرم بید, تاکستان, مرودشت, ملایر, رشت, آمل, قزوین, خمینی شهر, شهرضا, شهر بابک, همدان, مرودشت, جلفا, دیواندره, داران, دزفول, سنقرکلیایی, سنندج, فراشبند, داراب, یاسوج, آمل, نکا و … در شبکه های اجتماعی منتشر شده است.
فرهنگیان استان تهران و البرز امروز در میان تدابیر شدید نظامی و امنیتی در مقابل مجلس دست به تجمع زدند و در پایان مسیر مجلس تا میدان بهارستان را راه‌پیمایی نمودند. در سایر شهرها تجمعات مقابل ادارات آموزش و پرورش انجام گرفت.
همچنین گزارشاتی مبنی بر برخوردهای امنیتی در پاره ای از این تجمعات در برخی خبرگزاری ها منتشر شده است.
لازم به ذکر است برخی فعالان صنفی و کانون‌ها و انجمن‌های صنفی طی هفته گذشته، برای تعلیق تجمع امروز تحت فشار نیروهای امنیتی قرار داشتند اما آنان با تاکید بر حق بودن و قانونی و صنفی بودن مطالبات مقاومت کرده و بر تحقق مطالبات پافشاری نمودند.
معلمان در تجمعات خود شعارهایی از جمله “معلم قیام کن از حق خود دفاع کن” , “معلم می میرد تبعیض نمی پذیرد”, “با این همه هیاهو حاصل وعده ها کو؟ ” و … , سر دادند.
تجمع‌کنندگان در سخنرانی های خود از مقامات جمهوری اسلامی خواستند که بدون اغراض شخصی و جناحی، بدون فریبکاری، برای جلوگیری از انحطاط آموزش و پرورش کشور به خواسته‌های فرهنگیان توجه کرده و در برطرف کردن مشکلات آنان اقدام کنند. آنان اعلام کردند که هرگز اجرای ناقص رتبه‌بندی و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را نخواهند پذیرفت و در صورت ادامه بی‌اعتنایی به خواسته‌های آنان، در چند هفته آینده این اعتراضات به شیوه‌های گوناگون همچنان دنبال خواهد شد.
شورای هماهنگی از معلمانی که به فراخوان جواب مثبت دادند قدردانی و تشکر کرده و تاکید کرده است که پیروزی ما در گرو تقویت تشکل‌یابی مستقل و همبستگی ماست.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ضمن حمایت از تمامی مطالبات معلمان شاغل و بازنشسته ، بازداشت خشونت بار مسعود فرهیخته معلم بازنشسته را محکوم کرده است.

عفو بین الملل: دادگاه مردمی آبان، زنگی برای بیدار کردن اعضای سازمان ملل متحد

سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد که دادگاه مردمی بین‌المللی که از دیروز در لندن بررسی شواهد مرتبط با کشتار و مجروح کردن هزاران معترض و رهگذر توسط مقامات جمهوری اسلامی ایران در جریان اعتراضات سراسری آبان ۱۳۹۸ را آغاز کرده است، ادامه خواندن Continue reading

هزاران تبعه افغانستان روزانه از ایران به کشورشان بازگردانده می‌شوند

خبرگزاری فرانسه با انتشار گزارشی در خصوص وضعیت اتباع افغانستان در ایران پس از بازگشت طالبان به قدرت مدعی شده که روزانه هزاران مهاجر افغان از ایران به کشورشان بازگردانده می‌شوند.
در این گزارش آمده است که ایران هر هفته ده‌ها هزار مهاجر افغان را به رغم آنکه کشورشان پس از حاکمیت طالبان در معرض قحطی و فروپاشی اقتصادی قرار گرفته اخراج می‌کند.
فرانس‌پرس با استناد به سخنان شاهدان و نیز برخی سازمان‌های امدادی ضمن طرح این ادعا یادآور شده که افغان‌های مهاجر از بدرفتاری مقامات ایرانی نیز ابراز نارضایتی کرده‌اند.
به گزارش یورو نیوز، میلیون‌ها شهروند افغان طی دهه‌ها درگیری و خونریزی در کشورشان برای فرار از خشونت‌ها و نیز سر و سامان دادن به وضعیت اقتصادی خود راه کشور همسایه غربی را در پیش گرفته‌اند.
تسلط طالبان بر کابل در ماه اوت که سبب شد این گروه شبه‌نظامی کنترل کامل افغانستان را در دست گیرد بحران موجود در این کشور را تشدید کرده است؛ به نحوی که خشکسالی شدید و رکود اقتصادی بیش از نیمی از جمعیت این کشور را با کمبود حاد مواد غذایی مواجه کرده است.
به شهادت افعان‌های بازگشته از ایران که با فرانس‌پرس گفتگو کرده‌اند مهاجران افغان هنگام ورود به ایران بازداشت شده و در ارودگاه‌های شلوغ و کثیف نگهداری می‌شوند، برخی از مهاجران نیز پس از ضرب و شتم به گذرگاه مرزی باز گردانده می‌شوند.
ایران همواره ادعا کرده که از پناهجویان افغان استقبال می کند و کمک های لازم را در اختیار آنها قرار می‌دهد؛ تهران همچنین به تازگی اعلام کرده که طی هفته‌های اخیر محموله‌های کمک را به کشور همسایه فرستاده است.
به گزارش رسانه‌های ایران، مجید تخت روانچی سفیر تهران در سازمان ملل اواخر اکتبر گفته بود: «ما تقریباً بدون دریافت هیچ حمایت مادی جدید از جامعه جهانی میزبان برادران افغان خود هستیم.» وی در ادامه یادآور شده بود: «در حالی که تحت تحریم‌های شدید و غیرقانونی آمریکا هستیم، علاوه بر غذا، سرپناه، دارو و آموزش، اکنون واکسن کووید-۱۹ را نیز در دسترس پناهندگان قرار می دهیم.»
احمد وحیدی، وزیر کشور ایران ماه گذشته میلادی از افغان‌ها خواست که به این کشور نیایند زیرا به گفته وی «ظرفیت‌ها محدود است.»