بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون اعتراضات مردم خوزستان به بی آبی

در چند سال اخیر شهروندان استان خوزستان نسبت به اجرای سیاستهایی که محیط زیست و منابع آبی این استان را مورد مخاطره جدی قرار داده بود به انحاء مختلف و به هر شیوه‌ی مسالمت‌آمیزی اعتراض کردند. ادامه خواندن Continue reading

کشته شدن چند معترض در اعتراض‌های خوزستان؛ «۱۷ شهر» شاهد تجمعات بود

قاسم خضیری، ۱۷ ساله و مصطفی نعیماوی، ۳۰ ساله در جریان اعتراض‌های خوزستان کشته شدند.

همزمان با انتشار گزارش‌های مربوط به کشته شدن دستکم دو معترض خوزستانی توسط نیروهای امنیتی، محمود احمدی‌بیغش، نماینده شازند در مجلس، با اشاره به تشدید بحران آب در این استان نوشته است که «بوی خون و توطئه صوری» می‌آید.

او در توییتی که شامگاه شنبه ۲۶ تیر منتشر کرده است، توضیح بیشتری درباره این عبارت نداده ولی گفته است که باید آب برای این مناطق رها شود تا «آتش را خاموش کند». مجید ناصری‌نژاد، نماینده شادگان در مجلس هم گفته است «قضیه شوخی‌بردار» نیست و «دشمن دنبال اغتشاش» است.

در همین حال، محمد باقر نوبخت، معاون رئیس جمهوری ایران و رئیس سازمان برنامه و بودجه روز یکشنبه ۲۷ تیرماه گفت هیئت دولت با اختصاص اعتبار هزار و ۱۵۰ میلیارد تومانی «برای رفع مشکلات خوزستان» موافقت کرده است. به گفته معاون حسن روحانی، نیمی از این مبلغ روز یکشنبه از سوی سازمان برنامه و بودجه به خوزستان تخصیص داده می‌شود.

در جریان برگزاری تجمعات اعتراضی سه شب گذشته که به دست‌کم ۱۷ شهر خوزستان از جمله اهواز، سوسنگرد، شادگان، شوش، شاوور و کرخه گسترش یافته، دست‌کم دو نفر از معترضان توسط نیروهای امنیتی ایران کشته شده‌اند.بر اساس گزارش منابع حقوق بشری، مصطفی نعیماوی، جوان ۳۰ ساله و قاسم خضیری، نوجوان ۱۷ ساله، دو معترضی هستند که بر اثر اصابت گلوله جان خود را از دست داده‌اند.

پایگاه اطلاع رسانی حقوق بشر در ایران نوشته است که آقای خضیری «بر اثر تیراندازی نیروهای امنیتی مجروح شد» و در بیمارستان جان باخت.

مقام‌های قضایی و نظامی ایران تاکنون درباره این دو معترض کشته شده اظهارنظر نکرده‌اند ولی امید صبری‌پور، سرپرست فرمانداری شادگان گفته است که مصطفی نعیماوی به ادعای وی، توسط «اغتشاشگران» کشته شده است.

آقای صبری‌پور ابتدا به خبرگزاری ایسنا گفت که عاملان کشته شدن مصطفی نعیماوی بازداشت شده‌اند ولی بعدا به خبرگزاری ایرنا گفت در صدد شناسایی عاملان این حادثه هستیم.

خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران، در گزارشی به نقل از یکی از اقوام قاسم خضیری، او را «بسیجی و اهل نماز و روزه » معرفی کرده است و نوشته است که «عناصر مشکوک» او را کشته‌اند.

این خبرگزاری روز گذشته نیز ویدئویی از پدر مصطفی نعیماوی منتشر کرد که به زبان عربی می‌گفت پسرش اهل «خلاف و شورش» نبوده و با «بچه‌های بسیج و نیروی انتظامی رفت و آمد داشت».

محسن حیدری، نماینده خوزستان در مجلس خبرگان نیز به خبرگزاری فارس گفته است «انسان‌های جنایتکار، وابسته به اجنبی و ضد انقلاب» در بین مردم تیراندازی می‌کنند و «افراد بی‌گناه را می‌کشند».

نسبت دادن قتل افراد معترض به «عناصر مشکوک» و «ضدانقلاب»، یکی از دستورکارهای مداوم رسانه‌ها و چهره‌های وابسته به حکومت ایران در جریان اعتراض‌های مختلف است.

در جریان اعتراض‌های دی ماه ۹۶ و آبان ۹۸ نیز این رسانه‌ها و نمایندگان مجلس به طور مداوم از نقش دشمن در کشتن شهروندان معترض گزارش می‌دادند ولی تاکنون سندی در این زمینه ارائه نشده است.

از خیزش و اعتراضات هموطنان عرب در خوزستان ( اقلیم اهواز) حمایت می کنیم

ما امضا کنندگان ذیل، سه ائتلاف اپوزیسیون ایرانی، در دفاع از حقوق مردمان ایران اعم از  کرد ،فارس ، ترک ، عرب ، بلوچ ، لر ، ترکمن و دیگر اقوام و ملیتهای تحت ستم مضاعف در ایران، بدینوسیله همبستگی خود را با مبارزات و اعتراضات بحق ملت تحت ستم عرب در خوزستان ( اقلیم اهواز)  بومیان تاریخی این بخش ازسرزمین  پهناور ایران که هزاران سال است با دیگر ملیتها و اقوام و شهروندهای ایرانی خود زیسته اند، ابراز میداریم.

قطع آب بروی مردم این  اقلیم و خشکاندن رودخانه ها و تالاب های موجود در اقلیم باعث تشنگی میلیونها انسان، مرگ هزاران گاو و گاو میش ،  نابودی میلیونها نخل ، تخریب میلیونها هکتار اراضی کشاورزی و تولید ریزگردها و ایجاد مشکلات تنفسی و بیکاری و آوارگی صد ها هزار کارگر موسمی و ماهیگیران و نابودی ی بیش از ۲۷۰ نوع ماهی و انواع  پرنده، و لاک‌پشت ،  و تخریب اکوسیستم منطقه ، بوسیله جمهوری اسلامی شده است.

قطع آب بروری مردم این خطه در حالتی است که بنا به گزارشات ماهواره ای حوضچه های پشت سدهائی که بر رودخانه های کارون و کرخه و مارون احداث شده اند پر از آب بوده، وکانالهای انحراف آب این رودخانه ها به شهرک ها و مناطق مرکزی جریان داشته و کماکان ادامه دارد.

پروژه ارتجاعی و ضد انسانی رژیم‌های ایران در محدود کردن سرمایه گزاری فقط درمناطق مرکزی  و محروم کردن استانها  و مناطق حاشیه ای و مرزی کشور که محل سکونت ملیت های غیر فارس زبان میباشد، موجب خشک شدن رودخانه ها در این مناطق، مانند خشک شدن زاینده رود در اصفهان برای مصارف صنعتی و نظامی و اتمی شده است و اکنون عملی کردن پروژه انحراف مسیرآبها ی کارون و کرخه و مارون به سمت اصفهان و یزد سبب نابودی زندگی موجودات زنده نباتی و حیوانی و بهم ریختن محیط زیست مناطق آبریز طبیعی این رودخانه ها شده است.

امنیتی کردن آب و انتقال آن به مناطق مرکزی این وحشت را در بین مردم ایجاد کرده که چه بسا اهداف پشت این سیاست در راستای سیاست عرب ستیزی و پاکسازی قومی  و اخراج آنها از زمینهای آبا اجدادی خود  و کوچاندن آنها باشد.  زیرا که همزمان با سیاست انتقال آب، موضوع ملیتاریزه کردن منطقه و تخصیص زمینهای وسیع کشاورزی به ارتش وسپاه برای ایجاد پایگاه های نظامی در سراسراستان بر روی زمینهای کشاورزان عرب،  خشک کردن بخشی از هور العظیم در شمال غرب استان برای حفر چاه های نفت و تبدیل آن به ابر بحران ریزگردها، عملی کردن چنین پروژه ای را برجسته تر نموده است.

بنابراین تظاهرات مردمی کنونی  در دو سه روز گذشته در اغلب شهر های اقلیم که از بی آبی رنج میبرند از جمله شهرها و شهرستان  اهواز، معشور(ماهشهر)، بستان ( دشت آزادگان)، عبادان( آبادان)، محمره(خرمشهر)، باوی( شیبان)، حمیدیهً ، خفاجیه (سوسنگرد)، هویزه، افلاحیه ( شادگان) ، رفیع و کوت عبدالله (کارون) صورت گرفته اند. اعتراضات برحق این مردمان که عکس العملی طبیعی برای هست و نیست زندگی در اقلیم شان میباشد، حداقل تا این لحظه قتل  و شهادت سه نفر از اعتراض کنندگان جوان و نوجوان  به اسامی  مصطفی نعیماوی، علی مزرعه و قاسم خضیر بوسیله گلوله مزدوران بسیجی و سپاهی را بدنبال داشته است.

طبق روال گذشته رژیم جنایتکار حاکم برایران  بجای تمکین به خواست مردم،  با درندگی و  وحشت آفرینی، دست به سرکوب گسترده تر  جهت جلوگیری از گسترش این اعتراضات و سرایت ان به دیگر مناطق ایران و رسیدن صدای مظلومانه و به حق مردم اقلیم اهواز به مناطق دیگر، اقدام به اعزام نیروهای سرکوب از استانهای همجوار نموده است.

ما امضاء کنندگان، ضمن حمایت از حقوق به حق مردم خوزستان ( اقلیم اهواز)  ، در حق آب و دیگر حقوق اجتماعی و اقتصادی آنان، از تمامی سازمانهای سیاسی و حقوق بشری انتظار داریم که ضمن حمایت از مردم عرب و این مبارزات که جدا از مبارزه مردمان ایران (ملیتهای ایران) برای رسیدن به ازادی و حقوق شهروندی نیست، صفوف خود را علیه رژیم دیکتاتوری ایران فشرده تر  و راههای تعامل و همکاری را عمیق تر کنند.

ما درخواست میکنیم که همه شهروندان ایرانی و تمامی ملیتهای ایران و سازمانهای مربوطه آنان از رستاخیز خلق عرب و همه آحاد مردم خوزستان ( اقلیم اهواز)  اعلام حمایت کنند.

کنگره ملیتهای ایران فدرال

شورای دموکراسی خواهان ایران

همبستگی برای آزادی و برابری در ایران

دوشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۰ – ۱۹  ژوییه ۲۰۲۱