گزارش اخبار اعتراضات و رویداد های کارگری ـاسفند ماه ۱۳۹۹ / کمیسیون کارگری سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران

با فرا رسیدن اسفند ماه ۱۳۹۹، مجددا بحث حداقل دستمزد و سختی معیشت و زندگی و نازل بودن سطح دستمزد ها به بحث اصلی اعتراضات و مبارزات  کارگری تبدیل شده و در نتیجه اخبار اینگونه مبارزات و اعتراضات که برای دستیابی به حداقل هایی از حقوق و دستمزد صورت گرفته، به صدر اخباراعتراضات کارگری راه یافته است. حضور نسبتا وسیع و تا حدود زیادی سازمان یافته کارگران باز نشسته ـ که به دلایل خاصی، از قدرت و امکان مانور بیشتری در جهت سازمان یابی برخوردارندـ در کف خیابان و تجمّعات مکرر شان در مقابل مجلس و اداره کار و سازمانهای تامین اجتماعی در بسیاری از شهر های مهم و مراکز استان ها، موید این ادعا می باشد. علاوه بر بازنشسته گان، دیگر کارگران شاغل در مراکز مختلف کارگری، کارخانجات گوناگون تولیدی و بنگاه های اقتصادی خصوصی و دولتی نیزبا برپایی اعتصابات و تجمّعات متعدد خواهان دستمزد های منطبق با میزان تورم و سبد هزینه زندگی شده و به این وسیله صدای اعتراض خود را به گوش جامعه رساندند. در اینجا به برخی آمارها و ارقام در ارتباط با اعتراضات کارگری صورت گرفته در اسفند ماه ۱۳۹۹ نگاهی می اندازیم.

در کل شمار حرکات اعتراضی صورت گرفته- به شمول اعتراضات توده ای و غیر کارگری- طی اسفند ماه، ۲۳۹ مورد بوده است که از این میان ۲۰۹ مورد اعتراضات کارگران و مزد و حقوق بگیران و مابقی یعنی ۳۰ مورد مربوط به اعتراضات دیگر زحمتکشان شهر و روستا، دانشجویان، دارندگان کامیون،  کسبه خرد، سوختبران و کولبران… می باشد.

دلایل اعتراضات کارگری را میتوان به شکل زیر دسته بندی نمود:

-اعتراضات به عدم پرداخت مزد ودیگر معوقات               ۲۲ مورد

-مسایل صنفی                                                       ۱۸۷ مورد

*لازم به توضیح است که اعتراضات صنفی بسیار متنوع می باشند. اما اگر بخواهیم به برخی از مهمترین این نوع اعتراضات و خواست ها اشاره کنیم، باید پایین بودن مزد و درآمد، بیکاری و تعطیلی کارگاه ها و بنگاه های اقتصادی، عدم تبدیل وضعیت، مشکلات قراردادی و بلاتکلیفی شغلی، همسان سازی و نبود امنیت شغلی، خواست افزایش حقوق و مشکلات ناشی از خصوصی سازی را نام ببریم.

اما شکل  و نوع اعتراضات را نیز میتوان اینگونه دسته بندی کرد:

- تجمعات اعتراضی                                            ۱۵۱ مورد

- اعتصاب و تجمع و راهپیمایی                               ۲۴ مورد

- فراخوان به اعتصاب                                         ۴ مورد

- فراخوان به تجمع اعتراضی                               ۳ مورد

- اعتراضات صورت گرفته از طریق رسانه ها           ۱۷ مورد

- نامه سرگشاده                                               ۳ مورد

- بیانیه اعتراضی                                            ۵ مورد

- تحریم غذای کارخانه                                     ۱ مورد

-کارزار جمع آوری امضاء                               ۱ مورد

حرکات اعتراضی توده ای که عمدتا به صورت تجمّعات اعتراضی و در پهنه کشور صورت گرفته از ویژگی خاصی در اسفند ماه برخوردار بود. این ویژگی همانا اعتراضات دهها هزار نفری مردم ستم دیده بلوچستان بود که در پی تیراندازی مزدوران رژیم به تهی دستانی که از فرط ناچاری تن به کار سوخت بری داده اند، صورت گرفت. متاسفانه شماری از هم میهنان مان در نتیجه تیراندازی ماموران رژیم جان خود را از دست داده و یا زخمی شدند و شمار زیادی نیز در پی اعتراضات خیابانی دستگیر و زندانی شدند.

 و اما برخی از مهمترین حرکات اعتراض کارگری طی اسفند ماه :

تجمّعات اعتراضی کارگران باز نشسته در چهار مورد و در تاریخ های مختلف و در دهها شهر

اعتصاب کارگران راه آهن

اعتصاب کارگران هپکو اراک در اعتراض به بلاتکلیفی شغلی و معیشتی

اعتصاب صدها کارگر کارخانه لاستیک پارس ساوه در اعتراض به مسئولیت ناپذیری کارفرما در ارتباط با صندوق وام کارگران که پس از خصوصی سازی و خرید کارخانه توسط یک خانم، کارفرما تمامی سوابق پرداختی توسط کارگران در تمامی سالهای قبل را نادیده گرفته  و هیچ مسئولیتی در این ارتباط نمی پذیرد

اعتصاب و تجمع کارگران پیمانی پالایشگاه پارس جنوبی عسلویه در اعتراض به سطح نازل در آمد

اعتصاب و تجمع کارگران راه آهن ورامین در اعتراض به ناامنی شغلی

تحریم غذای کارخانه در اعتراض به عدم تبدیل وضعیت و تغییر آیین نامه انضباطی

تجمع اعتراضی کارگران قراردادی شرکت های توزیع برق کشور در اعتراض به عدم تبدیل وضعیت، سطح نازل دستمزد و ناامنی شغلی

اعتصاب و تجمع کارگران کارخانه سرامیک ساوه  برای افزایش حقوق

تجمع اعتراضی صدها کارگر قرارداد موقت صنایع نفت مقابل مجلس در اعتراض به عدم تبدیل وضعیت و برای همسان سازی. لازم به توضیح است که شمار این کارگران در سراسر کشور بالغ بر ۱۵۴۰۰۰ تن می باشد.

اعتصاب و تجمع کارگران راه آهن کرج نورآباد و اراک، برای تجمیع قراردادها ودراعتراض به معوقات مزدی

سه مورد اعتصاب کارگران راه آهن کرج، اراک و ورامین در اعتراض به بلاتکلیفی شغلی و معیشتی

اعتصاب ۳ روزه کارگران پالایشگاه هشتم پارس جنوبی در اعتراض به لگد مال شدن حقوقشان

اینها تنها برخی از بیش از دویست مورد حرکت اعتراضی کارگران میهن مان در اسفند ماه بوده است.

همچون ماههای قبل شمار نامعلومی از کارگران و زحمتکشان در حوادث کار جان خود را از دست داده و یا دچار آسیب های جسمی و روحی گردیده اند. عمده دلیل این حوادث کمبود وسایل ایمنی و یا نبود آموزش کافی جهت رعایت اصول ایمنی کار می باشد.

کمیسیون کارگری  ۰۲/۰۳/۲۰۲۱

نامه سرگشاده فوروم دمکراتیک ایرانیان آلمان- ماینز به وزیر داخلی آلمان

نامه سرگشاده فوروم دمکراتیک ایرانیان آلمان – ماینز به وزیر داخلی آلمان آقای زه هوفر در باره دیپورت پناهندگان ایرانی به ایران  ادامه خواندن Continue reading

ایران و ۱+۴: تماس‌ها درباره بازگشت به اجرای کامل و موثر برجام افزایش می‌یابد

نشست کمیسیون مشترک برجام جمعه ۲ آوریل/ ۱۳ فروردین، به ریاست معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی، انریکه مورا، از طرف جوزپ بورل نماینده عالی اتحادیه اروپا و با حضور نمایندگان چین، فرانسه، آلمان، روسیه، بریتانیا و ایران به شکل کنفرانس ویدیویی برگزار شد. شرکت‌کنندگان توافق کردند گفت‌و‌گوها را به صورت حضوری سه‌شنبه‌ هفته آینده در وین ادمه دهند. ادامه خواندن Continue reading