راه حل کدام است، اصلاحات یا انقلاب؟- ریچارد ولف. برگردان: راحله طارانی

برای پاسخ به اینکه “راه حل کدام است اصلاحات یا انقلاب؟” جوابم دو قسمت دارد.

قسمت اول: اصلاحات و انقلاب همیشه در هم آمیخته هستند. چه بخواهیم، چه نخواهیم، چه دوست داشته باشیم و چه نه، اصلاحات و انقلاب همیشه در هم تنیده اند. شما همیشه درگیرایجاد تغییراتی در جامعه هستید و ممکن است تصور کنید که چگونگی پیشرفتی که از تلاش شما حاصل می شود، در کنترل شماست؛ اما اینطور نیست. بنابر این شما حتی نمی توانید مهر اصلاحات یا انقلاب را روی تغییراتی که سعی می کنید ایجاد کنید، بزنید چون ما مثالهای بی شماری داریم از مواردی که مردم درگیر ایجاد تغییراتی بودند که اگر عطف به ماسبق کنیم می توانیم آنها را اصلاحات به شمار آوریم، ولی نهایتا” منجر به انقلاب شدند و همینطور نمونه های تاریخی بسیاری داریم از مواردی که مردم خیال می کردند آنچه درگیر آن هستند انقلاب است و تصور می کردند کارشان انقلابی ست، ولی نهایتا” به اصلاحات ختم شد. ادامه خواندن Continue reading

دست درازی های ایران ، ارزش های غربی ما را تهدید میکند

روزنامه پارُل ۵ اکتبر ۲۰۲۰، مقاله ای از بارت کُلارد ( Bart Collard) جرم شناس , دانش آموخته دانشگاه لیدن، محقق در ” نقش ایدئولوژی در تروریسم اسلامی ”
دولت هلند باید رژیم ایران را با قدرت محکوم کند ، وی میگوید : با استبداد باید مبارزه کرد و از آن اعلام انزجار نمود نه به آن احترام گذاشت.
در شب ۲۵ سپتامبر ، جلسه ” شب دیکتاتور ” برگزار گردید، که این بار موضوع بحث ” دست درازی تهران ” نام داشت، که ضمن آن به سه نمونه آن اشاره شد : ترور علی معتمد۱ در شهر المره در سال ۲۰۱۵، ترور احمد مولا نِِیسی در لاهه سال ۲۰۱۷ و بلاخره در سال جاری در شهر لئوواردن که طی آن صادق زرزا (از فعالین حزب دمکرات کردستان ایران ) بشدت مجروح شد .
کیوان شهبازی ، روانشناس فرهنگی ( cultureel psycholoog) , در این شب ، به این موضوع اشاره کرد که رژیم ایران در سالهای گذشته ۶۰ تن از مخالفینش را در خاک اتحادیه اروپا بقتل رسانده است .
همچنین ” یله فان بورن” (Jelle van Buuren) کارشناس اطلاعاتی معتقد است ، که چه برای ایران و چه برای هلند ، شهروندان عادی چیزی بیش از مهره های شطرنج، در دنیای بزرگ سیاست بحساب نمیایند.
به عقیده کیوان شهبازی ، دولت هلند با تمام توان خود میکوشد که ارتباط ایران با این حملات تروریستی را کتمان کند ، زیرا در صورت فشار مطبوعات و همچنین فشار افکار عمومی ، آنها بازنده هستند.
دو هفته قبل، وزارت دادگستری هلند اعلام کرد که هیچ رابطه ایی بین رژیم ایران و حمله تروریستی به “صادق زرزا ” وجود نداشته است .
شهبازی معتقد است که این امر مربوط به وزارت دادگستری نمی باشد، در اینمورد باید ارگانهای امنیتی و اطلاعاتی نظر بدهند و وظیفه دادگستری تنها در این حد است که بگوید که چه کسی قاتل است ، وی همچنین در رابطه با ترور علی معتمد در سال ۲۰۱۵ میگوید که از کارآگاهان جنایی خواسته شده بود که تنها در حد یافتن قاتل تحقیق کنند و بیش از آن مجاز به پیگیری نبودند ، در حالیکه آنها با ابتکار عمل خود ، به کارگزار قتل که کسی نبوده جز ” نوال اف ” (Naoufal F.- Alias Noffel) ، عضو باندهای مافیایی مراکشی در هلند رسیدند . طبق گزارش سالانه نهاد اطلاعاتی- امنیتی هلند در سال ۲۰۱۸ ، نوال تنها یکی از عاملین و آمر این جنایت رژیم ایران بوده است و این در حالیست که به علت کم توجهی خبرنگار جنایی ، ” Paul Vugt ” و همچنین ” Ulysse Ellian ) عضو حزب VVD ( حزبی که جناح غالب در دولت ائتلافی هلند است و نخست وزیر ، مارک رُته ( Mark Rutte) , رهبر آن است ) ، این پرونده بمثابه یک انتقامگیری درون مافیایی به بایگانی سپرده شده است، در حالیکه این جنایت بک عملیات ایذایی توسط رژیم ایران بوده است .
دولت ما باید بیدار شود، نه آنگونه که ” سیخرید کَخ ( Sigrid Kaag ) وزیر تجارت خارجی هنگام ملاقاتش با حسن روحانی در تهران با روسری ظاهر شد و این عمل خود را که چیزی بیش از یک تحقیر اخلاقی نبود ، مصلحت تجاری نامید، در حالیکه ما باید متوجه باشیم که رژیم ایران، چه از طریق ایدئولوژی ، چه مستقیم، ارزش های اجتماعی ما را تهدید میکند .
فشار از پایین -
” فان بورِن ” کارشناس اطلاعاتی در رابطه با تهدیدها و تهاجمات رژیم ایران میگوید: ما به حرکت جمعی از سوی خانواده ها ( قربانیان) ، وکلا ، خبرنگاران و اندیشمندان نیاز دادیم ، زیرا بزعم کیوان شهبازی، مطبوعات هلند تمایلی به نوشتن در مورد ” دست درازی ” های ایران ندارند.
آقای شهبازی معتقد است که رژیم ایران تا عمق جامعه ما دست درازی کرده است، وی میگوید : علیرغم ارعاب و تهدید، به افشاگری خویش علیه رژیم ایران ادامه خواهد داد ، وقتی که می شنویم چگونه رژیم ایران، زنان را مورد آزار و اذیت قرار میدهد ، برای رژیم های اقتدار گرایی چون ایران، نباید جایی در دنیا باشد ، استبداد قابل احترام نیست و باید افشا و طرد شود .
۱- محمد رضا کلاهی صمدی .
ششم اکتبر ۲۰۲۰
برگردان – علی جاوید

ایران: همبستگی با قربانیان سرکوب – بیانیه ی چهار سندیکای فرانسوی

پنج سندیکای کارگران فرانسه در بیانیه ای که به تاریخ ۶ اکتبر ۲۰۲۰ منتشر شده، با قربانین سرکوب در ایران اعلام همبستگی کرده اند. سندیکاهای فرانسوی در این بیانیه خواهان آزادی بدون قید و شرط نسرین ستوده، جعفر عظیم زاده، اسماعیل عبدی، محمد حبیبی و کلیه کارگران، سندیکالیست ها و نویسنده ها و زندانیان عقیدتی شده اند ادامه خواندن Continue reading