رئیس بانک مرکزی ایران: سازوکار واردات دارو و کالاهای کشاورزی ناکافی است

ناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران اقدام مشترک دولت‌های سوئیس و آمریکا در ایجاد تسهیلات واردات دارو و اقلام کشاورزی به ایران را ناکافی دانسته است. ادامه خواندن Continue reading

ویروس کرونا / سازمان جهانی بهداشت وضعیت اضطراری اعلام کرد

با شیوع سریع ویروس کرونا که تعداد مبتلایان آن اکنون به حدود ۱۰ هزار نفر رسیده سازمان جهانی بهداشت روز پنجشنبه اعلام وضعیت اضطراری کرد.

همزمان در آمریکا نخستین مورد انتقال انسان به انسان این ویروس در شهر شیکاگو شناسایی شده است.

آمار تلفات این بیماری با افزایش سریع اکنون به ۲۱۳ نفر رسیده که همگی داخل مرزهای چین گزارش شده است. شمار قربانیان پیشتر در روز پنجشنبه ۱۷۰ نفر اعلام شده بود.

نزدیک به ۱۰۰ مورد از ابتلا به این بیماری دستکم در ۱۸ کشور جهان غیر از چین دیده شده است و در بسیاری از مناطق قرنطینه‌هایی به اجرا گذاشته شده است.

این ویروس اولین بار در شهر ووهان شیوع پیدا کرد.

اعلام وضعیت اضطراری از سوی سازمان جهانی بهداشت به این معنا است که ویروس کرونا اکنون فراتر از مرزهای چین به یک اپیدمی جهانی تبدیل شده و برای مهار آن تلاشی بین‌المللی نیاز است.

این در واقع تجدیدنظری در تصمیم هفته پیش این سازمان است.

مقام های این سازمان گفتند که از آن زمان هزاران مورد تازه در چین و سرایت انسان به انسان در چندین کشور، بازنگری در تصمیم هفته پیش کمیته کارشناسان این سازمان را لازم آورده است.

با این تصمیم سازمان بهداشت جهانی کلیه اعضای سازمان ملل را از حاد بودن اوضاع آگاه می کند. دولت ها سپس می توانند تصمیم بگیرند می خواهند تدابیری مثل بستن مرزها، لغو پروازها، معاینه مسافران در فرودگاه ها یا سایر تدابیر محافظتی را اعمال کنند یا نه.

تیدروس دهانوم گیبریسوس، مدیر سازمان جهانی بهداشت همزمان با اعلام این وضعیت اضطراری بهداشتی گفته: “علت این تصمیم آن چیزی نیست که در چین در حال روی دادن است بلکه به علت آن چیزی است که در نقاط دیگر جهان در حال وقوع است.”

روز پنجشنبه، ۱۰ بهمن – ۳۰ ژانویه – و ساعتی پیش از اعلام وضعیت اضطراری از سوی سازمان جهانی بهداشت مقام‌های شهر شیکاگو در شمال آمریکا تایید کردند نخستین مورد انتقال انسان به انسان ویروس کرونا در ابن شهر و میان یک زن و شوهر روی داده است.

مرکز کنترل بیماری‌های آمریکا گفته زنی که از شهر ووهان چین بازگشته این ویروس را به همسرش در شیکاگو منتقل کرده است.

این ششمین مورد تایید شده کسانی است که در آمریکا مبتلا به ویروس کرونا شده‌اند.

همزمان اتحادیه خلبانان خطوط هوایی امریکن ایرلاینز که ۱۵ هزار خلبان عضو آن هستند پنجشنبه گفت که در تلاشی برای متوقف کردن پروازهای این شرکت میان آمریکا و چین از این شرکت شکایت می کند.

این اتحادیه گفت که خطوط مهمی مثل بریتیش ایرویز، ایر کانادا، و لوفتانزا سرویس ها به چین را برای رعایت حداکثر احتیاط معلق کرده اند.

البته این شرکت روز چهارشنبه دو سرویس میان لس آنجلس و چین را از ۹ فوریه تا ۲۷ مارس به علت افت شدید تقاضا معلق کرده بود.

در تحولی دیگر در روز پنجشنبه روسیه گفت که ۴۳۰۰ کیلومتر مرز خود در شرق دور با چین را در تلاشی برای جلوگیری از سرایت بیماری می بندد.

تجدید نظر

کمیته اضطراری سازمان جهانی بهداشت هفته پیش در مورد اعلام وضعیت اضطراری دچار دو دستگی بود.

مدیرکل این سازمان پیشتر گفته بود که بستن مرزها و لغو پروازها منجر به مکافات زیادی برای میلیون ها فرد سالم در نزدیکی کانون شیوع می شود و می تواند اختلال گسترده مالی و اقتصادی به همراه داشته باشد.

آقای گیبریسوس که این هفته از چین بازدید کرد از واکنش گسترده چین ستایش کرده است. هرچند بعضی کارشناسان در چین واکنش پکن را زیر سوال برده اند و گفته اند که پیش از آنکه ویروس از ووهان خارج شود، مقام های محلی می توانستند مقررات سخت تر منع تردد اجرا کنند.

این بیماری اکنون در کلیه استان های چین گزارش می شود.

پکن تدابیر گسترده ای در استان هوبی که شهر ووهان با ۱۱ میلیون نفر جمعیت در آن قرار دارد اعمال کرده است.

سازمان بهداشت جهانی از سال ۲۰۰۵ از زمانی که اختیار اعلام وضعیت اضطراری را پیدا کرد در پنج مورد از آن استفاده کرده که مربوط به شیوع آنفلوآنزا در سال ۲۰۰۹، فلج اطفال و ایبولا در سال ۲۰۱۴، ویروس زیکا در سال ۲۰۱۶ و شیوع مجدد ایبولا در سال ۲۰۱۹ می شد.

BBC

تحلیل یک جانبه « نگاهی به روند مبارزه برای رهائی» و فقدان استراتژی برای رهائی / نقدی بر مقاله «دوران بدون بازگشت؛ نگاهی به روند مبارزه برای رهائی» نوشته اصغر ایزدی، پیران آزاد و تقی روزبه / احمد آزاد

اخیرا نوشته ای با عنوان «دوران بدون بازگشت؛ نگاهی به روند مبارزه برای رهائی» نوشته  پیران آزاد، اصغر ایزدی و تقی روزبه در سایتها منتشر شده است. ادامه خواندن Continue reading

روحانی از ایرانیان خواست علیرغم شرایط حاکم در انتخابات مجلس شرکت کنند

حسن روحانی، رئیس جمهور اسلامی ایران، برای دومین روز پیاپی از شهروندان ایرانی خواسته علیرغم وضعیت جاری در این کشور در انتخابات پیش‌رو شرکت کنند. ادامه خواندن Continue reading

نامه سرگشاده به آقای جوزپه بورل نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی

ما این نامه را معروض میداریم تا توجه ویژه جنابعالی را به آنچه در ایران، بر اکثریت عظیم مردم میگذرد، جلب نمائیم. ما این نامه را از طرف «همبستگی برای آزادی و برابری در ایران» می‌نویسیم. همبستگی برای آزادی و برابری در ایران از ده حزب و سازمان سیاسی اپوزیسیون ایران تشکیل شده است و برای دستیابی به آزادی و برابری و استقرار یک جمهوری دموکراتیک، جدائی دین و دولت و فدرالیزم در ایران مبارزه میکند.

جناب آقای جوزپه بورل همانگونه که مطلعید در تعاقب درگیریهای شدید و تنش آمیز سیاسی میان رژیم جمهوری اسلامی ایران با دولت ایالات متحده آمریکا و افزایش خطر جنگ، در سحرگاه چهارشنبه ۱۸ دی ماه (۸ژانویه) یک فروند هواپیمای مسافربری اوکراینی در نزدیکی تهران در اثر اصابت موشک های پدافند ضدهوائی  ایران سقوط کرد و ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند. مقامات جمهوری اسلامی تا سه روز پس از این فاجعه حاضر به پذیرش مسئولیت این جنایت نبودند و در نهایت زیر فشار افکارعمومی جهان و خانواده های قربانیان، مجبور به اعتراف شدند که هواپیما به دلیل “خطای انسانی” و ”غیر عمدی”، هدف موشک پدافند هوایی ایران قرار گرفته و سقوط کرده است. مسببین این جنایت تلاش می‌کنند  تا شرائط درگیری با ایالات متحده آمریکا و خطای فردی را عامل این فاجعه قلمداد کنند. 

در پی این واقعه بار دیگر مردم در شهرهای ایران در اعتراض به حکومتی که برای جان انسانها هیچگونه ارزشی قائل نیست به خیابانها آمدند.

سابقه رژیم جمهوری اسلامی ایران در نقض حقوق بشر و سرکوب مخالفان، کشتار، دستگیری، زندان و شکنجه به درازای بیش از چهل سال حاکمیت نظام اسلامی است.

 

جناب آقای جوزپه بورل بطور حتم مطلع هستید که از روز ۱۵ ماه نوامبر سال گذشته، به دنبال اعلام گران شدن بهای بنزین، تظاهرات وسیعی در غالب شهرهای ایران در اعتراض به گرانی، بیکاری و وضعیت فلاکتبار اقتصادی صورت گرفت. خواست مردم کاهش هزینه های زندگی، رفع بیکاری و تامین حداقل نیازهای یک زندگی متعارف انسانی با برخورداری از حق آزادی بیان، تشکل مستقل مدنی، صنفی و اجتماعی و حق اعتراض و اعتصاب بود. حکومت ایران اعتراضات مردم را با خشونت تمام پاسخ گفت و در خیابانها آتش به روی آنها گشود. کشتار و ترور برنامه ریزی شده مردم عادی در اثر شلیک تک تیراندازها از بالگردها و بالای ساختمان‌ها و همچنین شلیک گلوله‌های مرگبار به جمع تظاهرکننده صورت گرفت. بسیاری از گزارش‌ها حاکی از آنند که مردم معترض، از جمله کودکان، از ناحیه‌ی سر مورد اصابت گلوله قرار گرفته اند. بر طبق آمار غیر رسمی، تنها در فاصله پنج روز بیش از هزار و پانصد تن از معترضین کشته شده و بیش از هفت هزار نفر دستگیر و در زندانهای مختلف کشور به بند کشیده شدند. حکومت تا کنون از اعلام تعداد کشته شدگان و بازداشت شدگان خودداری کرده است. 

 

طبق مشاهدات شاهدان عینی، مامورین حکومتی اجساد و همچنین افراد مجروح را از بیمارستان ها بیرون برده و به مکانهای نامعلومی منتقل کرده اند. رژیم تلاش میکند تا بدین طریق بر جنایات صورت گرفته سرپوش گذارد.

بر طبق شواهد عینی در روزها ی پس از تظاهرات اجساد بسیاری از قربانیان در نقاط مختلف پیدا شده است. بر اساس اخبار موثق، بسیاری از دستگیر شده گان زیر شکنجه بوده و در زندانهای رژیم در معرض خطر مرگ قرار دارند. دستور برخورد خشونت آمیز مستقیما توسط شخص خامنه ای و موافقت و نظارت دولت و دیگر مسئولان نظام صادر و اجرا شده است و این در تمام چهل سال گذشته سیاست رایج رژیم جمهوری اسلامی بوده است. 

رژیم برای جلوگیری از پخش اخبار این خشونت بی سابقه و پخش گزارش در شبکه های اجتماعی، برای مدتی اینترنت را قطع نمود. 

میشل باشله کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز ۶دسامبر۲۰۱۹ (۱۵ آذر ۱۳۹۸) در مورد شمار قربانیان اعتراضات آبانماه در ایران ابراز نگرانی نمود و در بیانیه خود نوشت:« براساس گزارش‌ها، از زمان آغاز اعتراضات جمعی در

روز ۱۵ نوامبر تا کنون دست کم هفت هزار نفر در بیست و هشت استان از سی و یک استان ایران بازداشت شده‌اند و کمیسر عالی به شدت نگران شرایط بازداشت این افراد، از جمله فشار جسمی، نقض حق برخورداری از روند رایج قضایی و طرح این احتمال که ممکن است تعداد قابل توجهی از آنان به جرایمی متهم شوند که مجازات اعدام را در پی دارد.” همچنین در تاریخ ۱۸ دسامبر قطعنامه‌ای در محکومیت وضعیت حقوق بشر در ایران در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسید. علاوه بر این نهادهای دیگری از جمله سازمان عفو بین الملل گزارشاتی در این زمینه داده اند.

تمامی گزارشها نشان از نقض مکرر حقوق بشر و جنایت علیه بشریت توسط نیروهای انتظامی، امنیتی و همچنین نیروهای اطلاعاتی و در پوشش لباس شخصی های رژیم جمهوری اسلامی ایران دارد.

تضییقات و دستگیری مخالفین، محاکمات چند دقیقه ای و احکام اعدام یا زندانهای طویل المدت، سیاست جاری این رژیم  در برخورد با مخالفین خود بوده وتا به امروز در ابعاد بسیار گسترده همچنان ادامه دارد. 

پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت در مورد آتش بس جنگ ایران و عراق، دولت ایران در تابستان ۱۹۸۸ به فرمان خمینی نزدیک به پنج هزار زندانی سیاسی را در کمتر از سه ماه و در پی محاکمات چند دقیقه ای به جوخه های اعدام سپرد و در گورهای دستجمعی دفن کرد و حتی از اعلام محل دفن آنان به خانواده های آنان خودداری کرد.

ربودن و کشتار نویسندگان و روشنفکران، اعزام تیمهای ترور برای کشتن مخالفین در خارج از ایران، تهمت زدن جاسوسی و «عامل بیگانه» به معترضین و موارد متعدد دیگر که پرونده ای قطور است. 

هم اکنون هزاران نفر در زندانهای رژیم در بند هستند و اعتراضات و اعتصابات مردم برای ابتدائی ترین خقوق اولیه شان هر روزه ادامه دارد. 

 

جناب آقای جوزپه بورل، شهروندان ایران شیفته زندگی بهتر و تشنه آزادی و عدالتند و به حمایت و پشتیبانی بشردوستانه بین المللی نیاز دارند. 

ما از شما درخواست میکنیم که با توجه به وضعیت بسیار سختی که مردم ایران در آن گرفتارند، بیشترین تلاشها در روابط دوجانبه و در مجامع بین المللی، در جهت اعمال فشار به رژیم حاکم بر ایران صورت بگیرد تا این رژیم:

 

·        تعداد جانباختگان و دستگیرشدگان تظاهرات مردمی ماه نوامبر را هر چه زودتر اعلام کند . ما خواهان آزادی همه زندانیان سیاسی هستیم.

·   حق و امکانات خانواده ها برای پیگیری وضعیت کشته شدگان و اسیران در بند را تامین کند

·   امکان دادخواهی را برای خانواده ها تامین و تضمین کند 

·   به اعزام یک هیات مستقل بین المللی برای رسیدگی به جوانب حقوقی و قضائی سرکوب و کشتار کم سابقه ای که در نیمه دوم ماه نوامبر به وقوع پیوسته و همکاری با این هیات برای روشن شدن تمامی جوانب آن متعهد شود 

·   حق آزادی بیان و اندیشه، تجمع و اعتراض مسالمت آمیز، اعتصاب و ایجاد تشکل های مستقل را طبق موازین اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاقهای پیوسته آن به رسمیت شناخته و به اجرا گذارد

·    اجازه سفر به گزارشگر ویژه کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد به ایران برای بررسی مشخص و نقض آشکار و مستمر حقوق بشر در ایران و بویژه سرکوبگری بیسابقه اعتراضات مسالمت آمیز در ماه نوامبر گذشته، داده شود.

 

در پایان پیشاپیش از اقدامات عاجل شما در این زمینه سپاسگزاری میکنیم.

 

همبستگی برای آزادی و برابری در ایران

۲۱ ژانویه ۲۰۲۰

 

 اتحاد دمکراتیک آذربایجان – بیرلیک، جنبش جمهوری‌خواهان دموکرات و لائیک ایران، حزب تضامن دمکراتیک اهواز، حزب دمکرات کردستان ایران، حزب دمکرات کردستان، حزب کومه له کردستان ایران، حزب مردم بلوچستان، سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران، شورای موقت سوسیالیست‌های چپ ایران، کومه له زحمتکشان کردستان