گزارش گردهمایی ۱۴ سپتامبر در پاریس مقابل سفارت رژیم جمهورى اسلامى در پاریس

پس از اعدام جنایتکارانه سه زندانی سیاسی ،رامین حسین پناهی، زانیار و لقمان مرادی و اقدام وحشیانه حمله موشکی به مقراحزاب کردستان ایران، جمعیت کردهای مقیم فرانسه، با صدور فراخوانی برای یک گردهمایی در اعتراض به این جنایات ، تجاوز و کشتار، از عموم ایرانیان آزدایخواه مقیم پاریس و احزاب و سازمانهای مترقی درخواست نموده بود تا با حضور خود و با صدای بلند، جنایات رژیم جمهوری اسلامی ایران را محکوم کنند. به ویژه پس از اعتصاب موفقیت آمیز  ، شجاعانه و یکپارچه توده های مردم در کردستان، با آنها اعلام همبستگی نمایند. از این حرکت شماری از احزاب و سازمانهای سیاسی و همچنین چند نهاد دمکراتیک، پشتیبانی به عمل آورده بودند. حرکت شما با این اعتصاب متحدانه  یک رستاخیزى براى مردم کردستان و ایران و… است. .

این گردهم آئی در روز جمعه ۱۴ سپتامبر در مقابل سفارت جمهوری اسلامی سازمان داده شد. علیرغم روز کاری، بیش از ۱۵۰ نفر از هم میهنان آزادیخواه اعم از شخصیتهای سیاسی، حقوقی و فعال حقوق بشری و اعضا و هواداران احزاب و سازمانها و نهادهای دمکراتیک، به این فراخوان پاسخ مثبت دادند و ضمن استقبال از این حرکت، همبستگی خود را با مردم کردستان، خانواده اعدام شدگان و قربانیان حمله موشکی به دفاتر احزاب کرد، نشان دادند.

صحنه گردهمآئی، با تصاویر اعدام شدگان و جانباختگان حملات موشکی و پلاکاردهائی علیه رژیم و برای آزادی، آراسته شده بود. حمل تصاویر جانباختگان از طرف بسیاری از شرکت کنندگان، فضای گردهمآئی را هرچه همبسته تر کرده بود.

لازم به ذکر است که دو نفر از شرکت کنندگان، بدون اطلاع و توافق برگزارکنندگان، پرچمی که نشان جمهوری اسلامی رابرخود داشت به آتش کشیدند.یکساعت بعد از گردهماىًى جمعیت کردهاى مقیم فرانسه افرادى به جاسوسخانه رژیم اسلامى حمله کرده ،  این نوع حرکتهاى  ایذاىًى بدور از مبانى و پرنسیب جمعیت کردهاى مقیم فرانسه است و رژیم اسلامى از این نوع حرکتها به نفع خود بهره بردارى مى کند و در رابطه با اعدامها و بمباران موشکى احزاب کورد و  اعتصاب سراسرى  مردم کردستان  سکوت کرده و براى چنین حرکتى داره مظلوم نماىًى مى کند. که جنایات ۴٠ ساله خودش را بپوشاند این نوع گردهماىًى ما ادامه خواهد داشت و دارد تا موقیعکه جنایات و ستم هست مقاومت مردم ایران و کردستان پایدار است.

در پایان قطعنامه گردهم آئی توسط یکی از اعضای انجمن کردهای مقیم فرانسه برای حاضرین خوانده شد که متن آن به قرار زیراست :

قطعنامه

روز جمعه چهاردهم سپتامبر ٢٠١٨ ، یک گردهمایی بمنظور محکوم کردن حمله موشکی رژیم جمهوری اسلامی ایران به دفتر احزاب کرد که به جانباختن هفده تن از رهبری و اعضای حزب دمکرات کردستان ودو نفر از پیشمرگان حزب دمکرات کردستان ایران و زخمی شدن بیش از چهل نفر گردید، و همچنین اعدام رامین حسین پناهی عضو کومله و لقمان و زانیار مرادی، سه جوان بیگناه کرد بوسیله قوه قضائیه و وزارت اطلاعات، در شهر پاریس، نزدیکی سفارت جمهوری اسلامی ایران برگزار گردید .  در این تجمع که به ابتکار جمعیت کردهای مقیم فرانسه فراهم آمده بود، تعدادی از ایرانیان و کردهای مقیم پاریس و برخی از شهرهای فرانسه در آن شرکت کردند . نهاد مرکز همکاری احزاب روژهه لات مرکب از حزب دمکرات کردستان و حزب دمکرات کردستان ایران و حزب کومله با حمایت از آن حضور فعال داشتند . پاره ای ازسازمانها و انجمن های ایرانی و شخصیتهای محترم و سرشانس جامعه حقوقی و سیاسی ایران نیز با ابراز پشتیبانی از این گردهمایی حضور بهم رسانیدند.

شرکت کنندگان در سخنرانیهای خود و تهاجم به دفاتر حزب دمکرات و اعدامهای چند روز اخیر را محکوم کردند و اعلام نمودند :

١ – رژیم جمهوری اسلامی باید سرنگون گردد.

٢ – تجاوزات برون مرزی رژیم جمهوری اسلامی و عملیات تروریستی و موشکی آن متوقف گردد .

٣ – حکم اعدام برچیده شود  .

۴ – کلیه زندانیان سیاسی وعقیدتى در ایران آزاد باید گردد .

۵ – از سازمان ملل متحد، مجامع حقوق بشر، پارلمان و کمیسیون اتحادیه اروپا در خواست می کنیم عملیات تروریستی و اعدامها را محکوم نمایند و از بمبارانها و حملات به محل کار و زندگی احزاب و سازمانهای کرد ایرانی در خارچ از کشور جلوگیری بعمل آورند۔

 

گره‌گاه‌های اپوزیسیون، گسست‌های رهایی / شیدان وثیق

امروزه، مبارزه با رژیم‌های سلطه‌‌گر، در جهانِ بغرنج و پر تضاد کنونی، اپوزیسیونِ‌ ضد سیستمی را در برابر پرسش‌هایی اگزیستانسیِل قرار داده ‌است. این بحرانِ وجودی و هویتی به ویژه نزد آن احزاب و گروه‌هایی نمودار می‌شود که در تکاپوی ایجاد آلترناتیوی برای کسب حاکمیت۱ و اِعمال قدرت‌‌‌اند.
روی سخن ما در این جا با آن اپوزیسیونی است که خواهان تغییراتی بنیادین، اجتماعی و سیاسی، دموکراتیک و رهایی‌خواه، در کشور خود و در جهان است. یه طور مشخص در ایران، این اپوزیسیون در وجه دموکراتیک‌ خود شامل طرفداران جمهوری، دموکراسی و جدایی دولت و دین و مخالفان نظام‌های تئوکراتیک و پادشاهی می‌شود و در وجه “چپ”، هواداران “سوسیالیسم” و رهایی را در‌ بر می‌گیرد. “چپ” و “سوسیالیسم” را در گیومه گذاشته‌ایم چون با آزمون منفی‌ و گاه فاجعه‌باری که در درازای سده‌ی گذشته تا کنون این دو پدیدار از خود نشان داده‌اند، امروزه دیگر نمی‌توان تعریفی مشخص از «چپ» در تمایزش با «راست» و از «سوسیالیسم» در تفاوتش با سرمایه‌داری دولتی و اقتدارگرا به دست داد. از این رو ما در بحث‌‌های خود بیشتر از مقوله «رهایی» یا «رهایش»۲ سخن می‌رانیم و تا آن جا که مقدور باشد از کاربُرد واژه‌های «چپ» و «سوسیالیسم»، که بیش از پیش اکنون ناروشن و ناشناخته شده‌اند، خودداری می‌کنیم. ادامه خواندن Continue reading

نامه کلکتیو سندیکاهای فرانسه برای آزادی محمد حبیبی

آیت‌الله سید علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران
دفتر رهبری خیابان کشور دوست تهران، ایران
پاریس ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۸
آقای رهبر
سازمان های سندیکائی فرانسوی س اف.د.ت، س.ژ.ت، اف.اس.او، سولیدر، او.ان.اس.آ، توجه شما را نسبت به وضعیت محمد حبیبی، معلم و سندیکالیست ایرانی جلب می کند.
در تاریخ ۴ اوت ۲۰۱۸ محمد حبیبی به ده سال و نیم حبس محکوم شد. مضافا آن که دادگاه او را به ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال ممنوعیت هر نوع فعالیت سیاسی و اجتماعی محکوم کرد. ادامه خواندن Continue reading