- The Union Of People's Fedaian Of Iran - http://www.etehadefedaian.org -

تجمع معترضان اسید‌پاشی به زنان، در اصفهان و تهران

Posted By admin On مهر ۳۰, ۱۳۹۳ @ ۲:۳۹ ب.ظ In خبرو گزارش,گزارش | No Comments

[1]خبرگزاری هرانا – مردم در اصفهان و تهران در اعتراض به ناامن بودن فضای شهری و حمله‌های متعدد اسید پاشی به زنان تجمع کرده‌اند. در اصفهان تجمع کنندگان مقابل دادگستری رفته‌ و خواستار برخورد سریع‌تر با عوامل این جنایت‌ها شده‌اند. گزارش‌های رسمی از حضور بیش از دو هزار نفر در تجمع اصفهان خبر می‌دهد.

به گزارش هرانا به نقل از رادیو زمانه؛ در فیلم‌هایی که شهروندان روی شبکه‌های اجتماعی از جمله فیس بوک منتشر کرده‌اند این شعار‌ها به گوش می‌خورد: «نیروی انتظامی چشمان خواهرم کو؟»، «روحانی، روحانی ما امنیت نداریم»، «اصفهان شهرماست، امنیت حق ماست»، «زاینده رود خشک شده، اسید پاشی مد شده»، «مرگ بر اسید پاش».

در تحصن مقابل دادگستری اصفهان، معترضان این پرسش را نیز مطرح کردند که چرا با وجود تعداد زیادی دوربین مداربسته در خیابان‌های شهر که به بهانه تامین امنیت نصب شده‌اند، هیچ اقدامی برای شناسایی و معرفی عاملان اصلی صورت نگرفته است.

گزارش شده است نماینده‌ای از سوی دادستانی اصفهان به میان مردم رفته و گفته است تنها دو نفر مورد حمله با اسید قرار گرفته‌اند و اکنون اوضاع تحت کنترل است و مردم نباید اسیر جوسازی‌ها شوند. سخنان نماینده دادستانی منجر به اعتراض و شعارهای بیشتری از سوی جمعیت تجمع کننده شده است.

در تهران نیز گروهی مقابل مجلس تجمع کرده‌اند. در این تجمع نسرین ستوده، وکیل و مدافع حقوق بشر، همچنین محمد نوری‌زاد، نویسنده و فیلم‌ساز و از منتقدان حکومت ایران، و پیمان عارف، از فعالان سیاسی، نیز حضور داشته‌اند. با این‌حال نیروی انتظامی در تهران مانع از حرکت جمعیت به سمت پایین میدان بهارستان شده و از پیوستن عابران به تجمع‌کنندگان جلوگیری کرده است.
همچنین روز گذشته نیز شماری از دانشجویان دانشگاه علم و صنعت تهران با برپایی تجمع در محوطه این دانشگاه و در دست داشتن شعارهایی به اسیدپاشی به زنان در اصفهان اعتراض کردند و خواهان «تحقق جامعهٔ امن و عاری از هر نوع وحشت برای همه‌ شهروندان» شدند.

حسن روحانی که اکنون به زنجان سفر کرده است، در سخنانی بدون اشاره به ماجرای اسید پاشی در اصفهان گفت چند نفر خود را در این کشور متولی اخلاق نپندارند. به گزارش ایرنا، او زنان ایرانی را «زنانی مسلمان و با عفت و طرفدار حجاب» توصیف کرد و گفت امر به معروف و نهی از منکر اختصاص به فرد و جناح خاصی ندارد.

فعالان اجتماعی از عدم واکنش صریح دولت و شخص رییس جمهور نسبت به اسید‌پاشی‌های متعدد به زنان در اصفهان انتقاد کرده‌اند.

https://www.facebook.com/video.php?v=636619616455556 [2]


Article printed from The Union Of People's Fedaian Of Iran: http://www.etehadefedaian.org

URL to article: http://www.etehadefedaian.org/?p=9811

URLs in this post:

[1] Image: http://www.etehadefedaian.org/wp-content/uploads/2014/10/asid-esfahan.jpg

[2] https://www.facebook.com/video.php?v=636619616455556: https://www.facebook.com/video.php?v=636619616455556

Copyright © 2011 Etehade Fedaian. All rights reserved.