- The Union Of People's Fedaian Of Iran - http://www.etehadefedaian.org -

گزارش برگزاری کنگره یازدهم سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران

Posted By admin On شهریور ۸, ۱۳۹۳ @ ۱۰:۳۷ ق.ظ In اسناد,اعلامیه ها | No Comments

کنگره یازدهم سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران در اوایل مرداد ماه ۱۳۹۳ ( اواخر ژوئیه ۲۰۱۴) برگزار شد.  کنگره، با اعلام یک دقیقه سکوت با یاد و خاطره جانباختگان راه آزادی از طرف هیئت رئیسه موقت، کار خود را اغاز کرد.

 پس از گزارش هیئت رئیسه موقت در مورد وضعیت اعضا و اعلام رسمیت کنگره، آئین نامه پیشنهادی کمیته مرکزی و موضوعات دردستور به بحث و بررسی گذاشته شد. علاوه بر دستور جلسه مندرج در آئین نامه پیشنهادی، هم چنین مطرح شد که الف- کمیسیون بررسی شکایت مصوب کنگره دهم و گزارش آن، ب- نقد عملکرد دوساله ک.م، ج- گزارش مالی ک.م، نیز به دستور کار کنگره افزوده شود.  بعد از بحث و رای گیری، بررسی کار کمیسیون شکایت منتخب کنگره دهم وارد دستور کار کنگره شد ولی دو مورد دیگر رای لازم را نیاوردند. در نهایت کلیت آئین نامه با دستور کار زیر به رای گذاشته شد:

 انتخاب هیئت رئیسه دائم

  • اوضاع سیاسی
  • ارزیابی از ائتلاف‌ها و اتحادهای سیاسی
  • ارزیابی از روند وحدت
  • بررسی کار کمیسیون شکایت منتخب کنگره دهم
  • انتخابات کمیته مرکزی

 آئین نامه با ۹۰ درصد آرا موافق ( و ۵ درصد مخالف) تصویب شد.

سپس هیئت رئیسه دائم کنگره انتخاب شد و کنگره کار خود را آغاز کرد.

درکنگره یازدهم علاوه بر اعضای شرکت کننده، مهمانانی از نیروهای نزدیک به سازمان و کنشگران چپ، هیئت‌های نمایندگی احزاب و جریانات زیر حضور داشتند:

 حزب کومه له کردستان ایران به سرپرستی دبیر کل این حزب آقای عبداله مهتدی

  • حزب دمکرات کردستان ایران به سرپرستی آقای شاهو حسینی نماینده این حزب در خارج از کشور
  • جنبش جمهوریخواهان دمکرات و لائیک ایران با نمایندگی آقای فرهنگ قاسمی
  • سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) به سرپرستی آقای بهروز خلیق
  • شورای موقت سوسیالیستهای چپ ایران با نمایندگی آقای خسرو امیری

طبق روال کنگره‌های سازمان، میهمانان در تمامی مباحث کنگره جز انتخاب کمیته مرکزی حضور داشتند و از حقوق کامل برای شرکت در مباحث و اظهار نظر به جز شرکت در رای گیری‌ها، برخوردار بودند. همچنین پیام مهمان‌ها در کنگره قرائت شد و مورد استقبال شرکت کنندگان قرار گرفت.

کنگره یازدهم هم چنین همزمان بود با تداوم حملات مجدد ارتش اسرائیل به غزه و کشتار مردم بی‌دفاع آن به بهانه مقابله با موشک پرانی‌های حماس. شرکت کنندگان طی پیامی انزجار خود را از کشتار دست جمعی مردم غزه ، بمباران خانه و کاشانه آنان، تخریب بیمارستان‌ها و مدارس و بمباران اماکن عمومی توسط دولت اسرائیل ابراز داشتند و همبستگی خود را با ملت فلسطین اعلام کردند.

مباحث و انتخاب کمیسیون‌ها

 نخستین موضوع، بحث سند  سیاسی بود. پس از سه دور بحث روی مسائل سیاسی، از میان دو سند ارائه شده به کنگره (سندی با امضا کمیته مرکزی و سند دیگری با امضای علی جلال، منتشره در سایت سازمان در بخش سیاسی )، سند پیشنهادی کمیته مرکزی با اخذ بیش از ۶۹ درصدآرا موافق (و حدود ۸ درصد مخالف)، مبنای کار کمیسیون سند سیاسی قرار گرفت.

 ۸ درصد شرکت کنندگان با سند دوم اعلام موافقت کردند. این سند رای مخالف نداشت.

سپس کمیسیون سند سیاسی از میان داوطلبان انتخاب شد.

مباحث  بعدی، ارزیابی از ائتلاف‌ها و اتحادهای سیاسی  و روند وحدت (پروژه شکل‌دهی تشکل بزرگ چپ) بودند. برای هر کدام از این دو مبحث،  دو دور بحث اختصاص داده شد و سپس کمیسیون‌های مربوطه انتخاب شدند. قرار شد مبنای کار آنها، پیشنهادات دریافتی از طرف شرکت کنندگان در کنگره باشد.

اسناد و قرارهای مصوب کنگره یازدهم

هر سه کمیسیون منتخب، جداگانه، سند وقرارهای پیشنهادی را برای رای گیری به کنگره ارائه دادند. نتیجه مصوبات در سه مورد بحث به قرار زیر است:

سند سیاسی:

ابتدا سخنگوی کمیسیون سیاسی نحوه برخورد کمیسیون به پیشنهادات را به اطلاع شرکت کنندگان رساند. در اکثر موراد اصلاحات و پیشنهادات به سند وارد شده بودند و در موراد معدودی احتیاج به رای کنگره بود که پس از رای گیری آنها، کلیت سند سیاسی پیشنهادی با اصلاحات و تغییرات به رای گذاشته شد  و با اخذ ۷۵ درصد آراء موافق (و ۱۶ درصد مخالف) تصویب گشت.

رجوع شود به : «اوضاع سیاسی و سیاست های ما» مصوبه کنگره یازدهم

ارزیابی از ائتلاف‌ها و اتحادهای سیاسی :

قرار «تقویت اتحاد نیروهای جمهوریخواه» تنها پیشنهادی بود که به  کمیسیون مربوطه داده شده بود. این قرار با اخذ بیش از ۷۷ درصد آرا موافق تصویب شد.

رجوع شود به : «قرارتقویت اتحاد نیروهای جمهوریخواه» مصوب کنگره یازدهم.

ارزیابی از روند وحدت :

دو قرار به این کمیسیون ارائه شده بود. قرار اول  با اخذ ۷۹ درصد آرا بدون مخالف تصویب شد

رجوع شود به : «قرار در مورد پروژه شکل دهی تشکل بزرگ چپ»

قرار دوم از ۹ درصد آراء موافق، ۲۲ درصد مخالف  برخوردار بود. رجوع شود به قرار شماره ۲ « پیشنهاد در رابطه با “پروژه شکل دهی تشکل بزرگ چپ”»

بررسی کار کمیسیون شکایت منتخب کنگره دهم

موضوع کار کمیسیون، شکایت یکی از اعضا از کمیته مرکزی در مورد افزودن عبارتی در سند مصوب کنگره نهم بود. در کنگره دهم کمیسیونی برای بررسی این شکایت انتخاب شده بود. شکایت ناظر بر این بود که کمیته مرکزی  منتخب کنگره نهم عبارت «تحریم سپاه پاسداران رژیم» را بدون آن که در کنگره به تصویب رسیده باشد، پس از پایان کنگره و در هنگام انتشار اسناد کنگره، به سند سیاسی اضافه کرده است و این مورد  دست بردن در سند مصوبه کنگره میباشد.

کمیسیون بایدصحت این مسئله و این که کمیته مرکزی بدون مصوبه کنگره چنین عبارتی را به سند اضافه کرده بود را روشن کرده و به کنگره بعدی گزارش میداد. کمیسیون اعلام کرد که به اسناد لازم دسترسی نداشته است ولی فکر می‌کند که عبارت مورد نظر، بدون تصویب کنگره،  افزوده شده است.  نماینده کمیته مرکزی اعلام کرد سندی غیر از نوارهای کنگره موجود نیست و کمیسیون می‌توانست هر وقت که می‌خواست به آنها مراجعه کند. بعد از ارائه گزارش کمیسیون و نیز توضیح نماینده کمیته مرکزی سه پیشنهاد مجزا طرح  و به رای گذاشته شدند:

 ۱ – تائید شکایت و اصلاح متن  مصوبه(رای موافق ١٣ در صد، مخالف ٩ درصد )

 ۲ – تمدید کار کمیسیون (موافق ۴٨درصد, مخالف ٩درصد )

 ۳- اعلام خاتمه کار کمیسیون (موافق ۴٨درصد, مخالف ٩درصد )

 از آنجا که هیچ کدام از این پیشنهادات حائز اکثریت آراء کنگره نشدند، این موضوع از دستور کار خارج شد.

انتخاب کمیته مرکزی

آخرین موضوع در دستور، انتخابات کمیته مرکزی بود. نخست تعداد اعضا این کمیته تعیین شد. پس از نهائی شدن لیست کاندیداها، انتخابات صورت گرفت  و کمیته مرکزی با تعداد مورد نیاز و با کسب آرا لازم، انتخاب شد.

قراری برای تقویت اتحاد نیروهای جمهوریخواه

مصوبه کنگره یازدهم

  هدف این قرار، تلاش برای همگرائی و اتحاد بین نیروهای جمهوری خواه دمکرات و تامین فعالیت متحدانه آنها می‌باشد. چشم انداز این قرار شکل‌گیری یک ائتلاف پایدار سیاسی جمهوری خواهی دمکرات و لائیک است.

در بین اپوزیسیون حکومت اسلامی، نیروهای جمهوری خواه دمکرات وسیعا فعالند. و هم چنین اشتراکات بسیاری در بین این نیروها در رابطه با مبانی جمهوری خواهی وجود دارد. اما تجربه دهه اخیر به وضوح نشان می‌دهد که علیرغم این اشتراکات ، همگرائی و اتحاد بین این نیروها بسیار محدود بوده است. تلاش‌های تاکنونی برای همگرائی میان جمهوری خواهان تنها محدود به برخی فعالیت‌های جمعی حول دفاع از حقوق بشر، آن هم بسیار ضعیف و کمرنگ بوده است.

از سوی دیگر اوضاع بحرانی ایران، نیاز به افزایش تلاش‌های تاکنونی برای شکل‌گیری یک ائتلاف سیاسی جمهوری خواهی را دو چندان کرده است.

نیروهای جمهوری خواه مورد نظر، شامل نیروهائی است که در برنامه های خود باور به جمهوری خواهی را نشان داده‌اند و بر چند محور زیر توافق دارند:

-         گذار از کلیت حکومت جمهوری اسلامی

-         استقرار یک حکومت دمکراتیک متکی بر رای مردم و جدائی دین از دولت

-         تامین برابر حقوقی شهروندان، تعهد و تضمین حقوق و آزادیهای مندرج در اعلامیه جهانی حقوق بشرو پیمانهای الحاقی آن

-         لغو کلیه قوانین تبعیض آمیز در همه عرصه‌ها

-         تامین حقوق ملیت‌های ساکن ایران

کمیته مرکزی موظف است تا در گام اول هیاتی را مامور کند تا در فاصله حداکثر سه ماه با دیگر سازمان‌های جمهوری خواه تماس گرفته و ضمن تشریح تلاش‌های ما، از آنها برای شرکت در یک نشست و گفتگو پیرامون چالش‌های ائتلاف جمهوری خواهی دعوت کند.

نتایج این نشست، نقشه ادامه راه را ترسیم خواهد کرد.

  

قرار در مورد پروژه “شکل‌دهی تشکل بزرگ چپ”

قرار شماره یک مصوبه کنگره یازدهم

 در پی تلاش‌های بسیار از جانب نیروهای مشارکت کننده، پروژه “شکل‌دهی تشکل بزرگ چپ” از یکسال پیش وارد مرحله اجرائی شده است. از آنجا که اجرای هرچه سریعتر و نقشه‌مند این پروژه، یکی از عوامل مهم موفقیت این پروژه محسوب می شود، لازم است تا بر پایه منشور “فراخوان” این پروژه، در مهلت تنظیم شده در “نقشه راه” پیش رفته و سرانجام آن روشن شود.

کمیته مرکزی موظف است تا این روند را پیگیری کند.

 

پیشنهاد در رابطه با “پروژه شکل دهی تشکل بزرگ چپ”

قرار شماره دو  (این قرار به تصویب نرسید)

کنگره یازدهم سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران اعلام می کند:

۱ – روند پیشبرد پروژه وحدت تا بحال کند بوده است

۲ – تلاش در پیشبرد این پروژه، عملا باعث افت فعالیت‌های سیاسی سازمان ما شده است

۳ – کنگره، کمیته مرکزی منتخب را موظف می کند که پیشبرد فعالیت‌های سیاسی سازمان، شرکت فعال در مبارزات جاری مردم ایران، را در صدر وظایف خود قرار دهد

علی جلال


Article printed from The Union Of People's Fedaian Of Iran: http://www.etehadefedaian.org

URL to article: http://www.etehadefedaian.org/?p=9428

Copyright © 2011 Etehade Fedaian. All rights reserved.