نوشته شده در دیدگاه ها توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

توضیح وتصحیح، در رابطه با یک ادعای نادرست&میهن‌ جزنی(قریشی)

توضیح وتصحیح، در رابطه با یک ادعای نادرست
میهن‌ جزنی(قریشی)

سئوال اول – « شما چه جایگاهی برای بیژن جزنی در جنبش فدائی قائل هستید؟ به عنوان نظریه پرداز یا پراتیسین و یا هر دو؟ تاثیر او در جنبش فدائی را چگونه ارزیابی می کنید؟ »

پاسخ : ایشان بعداز شرح مبسوطی در مورد جایگاه رهبری، به شرح شخصیتی جامع می پردازد و می گوید :

« او در آبان ماه ۱۳۴۹ دست نوشته اشتهار یافته به اثری از صفایی فراهانی تحت عنوان “آنچه که یک انقلابی باید بداند” را، از زندان به بیرون فرستاد تا که در اختیار گروه قرار بگیرد. بر اساس دانسته‌های من، این جزوه مسیر دست به دست گردیدن بیژن- میهن- فرخ نگهدار- حمید اشرف را طی کرده بود. اقدامی از این دست، استعداد، توانایی، احساس مسئولیت، جسارت و فداکاری، خلاقیت و جوشان بودن را می خواست که او همه این ها را یکجا در خود داشت. » پایان نقل قول

در این جاست که وظیفه خود میدانم، این اطلاع نادرست با مصاحبه کننده کار آنلاین را تصحیح نمایم ولذا به اصل مطلب می پردازم :

بیژن هنگامی که در زندان قم بود (۴۸-۴۹) قبل از عملیات سیاهکل وانتقالش از زندان قم به زندان اوین وعشرت آباد در تهران، در یکی از روزهای ملاقات، که پست استوار کرمی بود ( انسان مهربان و شرافتمندی که نسبت به بیژن احترام و سمپاتی داشت و ما را در ملاقات هایمان تنها می گذاشت )، جزوه ای را به من داد و گفت : این جزوه را که نامش «آنچه باید یک انقلابی بداند » است، بنام علی اکبر صفائی فراهانی با امضاء ع – ص نوشته‌ام، که تو باید آن را به منوچهر کلانتری ( که در اروپا بود ) برسانی و وقتی پرسیدم چرا بنام خودت نباشد، گفت : صفائی بعدازرفتن به فلسطین تعلیمات نظامی را به عالیترین شکل کسب کرده و حتی به درجه فرماندهی رسیده والان از اتوریته واحترام خوبی برخوردار است و حالا لازم است که از نظر تئوری هم صاحب اتوریته شود، خصوصأ که این مباحث قبلأ در جمع ما مطرح شده و در حقیقت منویات خود او نیز می باشد و من فقط ان را فرموله کرده ام.

این جزوه را من در اسرع وقت جاسازی کرده و توسط مسافری مطمئن برای منوچهر کلانتری به لندن فرستادم. به طوری که در ۱۵ اسفند ۱۳۵۰ برای اولین بار در نشریه ۱۹ بهمن به چاپ رسید و بعدها تجدید چاپ هم شد.

نشریه نوزده بهمن، در مقدمه ای برچاپ دوم می نویسد : « رساله آنچه باید یک انقلابی بداند » اثر رفیق شهید علی اکبر صفائی فراهانی، برای سومین باراست که به چاپ می رسد . اولین بار در اسفند ۱۳۵۰ توسط ما‌به چاپ رسید، چندی بعد یکی از اتحادیه های دانشجوئی در آلمان آن را تجدید چاپ کرد‌. اینک به علت نایاب بودن این رسا‌له وتقاضای بسیار آن را تجدید چاپ می نمائیم. »
ضمنأ توجه خوانندگان را در این زمینه به « بیوگرافی بیژن جزنی توسط همسرش »، که در کتاب « جنگی در باره زندگی وآثار بیژن جزنی » که در سال ۱۹۹۸ توسط انتشارات خاوران در پاریس به چاپ رسید، جلب می کنم : در بخش مربوط به چگونگی خارج کردن آثار بیژن از زندان قم که از صفحه ۶۵ شروع می شود، نحوه بیرون آوردن آثار او اعم از نقاشی، مقاله یا جزوه و کتاب را به طور کامل شرح داده‌ام و در صفحه ۶۷ نیز چگونگی بیرون آوردن «آن چه باید یک انقلابی بداند» از زندان قم را شرح داده ام.

و اما دلیل دیگرم مبنی بر این که به هیچوجه این جزوه را توسط مادر آقای فرخ نگهدار برای او نفرستاده‌ام (آقای نگهدار، در شرح چگونگی بدست آوردن این جزوه گفته است، هنگامی که در آبان ۱۳۴۹ از زندان آزاد شده و مادران برای دیدار او به منزلشان می رفته‌اند، میهن جزنی هم رفته و چون فرخ در آن لحظه آن جا نبوده جزوه را به دست خانم نگهدار یعنی مادر ایشان داده تا به او بدهد) این است که هنگامی که آقای نگهدار از زندان قزوین در آبانماه ۱۳۴۹ آزاد شد، بلافاصله مادرش برای من توسط خانم رشیدی ( مادر قاسم رشیدی از هم پرونده ای های بیژن که به سه سال محکوم شده بود) پیغام می دهد که به میهن بگوئید، برای دیدن فرخ به منزل ما نیاید، زیرا که ساواک روی آقای جزنی و میهن خیلی حساس است و ما نمی خواهیم حساسیت ساواک برانگیخته شده و برای فرخ درد سر ایجاد شود. من نیز که طی سال هائی که به اتفاق سایر خانواده‌های هم پرونده به مراجع مختلف مثل ساواک، دادرسی‌ا‌رتش، شهربانی و… رجوع می کردیم، با روحیات خانم نگهدار آشنائی کامل داشتم، پس از شنیدن این پیغام از رفتن به منزل آن ها خودداری کرده و با تمام علاقه‌ای که به دیدار فرخ داشتم، پا به منزل آن ها نگذاشتم. حال چگونه ممکن است که به آن جا رفته ودر غیاب فرخ، جزوه را به دست مادرش داده باشم، یعنی که حتی در حال حاضر که چندی نیست از زندان آزاد شده ارتباطش را با بیژن حفظ کرده آن هم با واسطه میهن، همسرش.!!

در خاتمه امیدوارم ما بازماندگان آن دهه‌های سخت در بیان خاطرات و نقل وقایع گذشته، حساسیت لازم را به خرج داده، دچار احساسات یا توهم یا تخیل نشده و با وسواس کامل حتی المقدور رویدادها را با دیگرانی که در آن موقع، به نحوی دست اندر کار بوده اند چک کرده و نگذاریم غبار زمان، خاطرات ما را پوشانده ویا مخدوش نماید.

با احترام
میهن جزنی
۷ ماه مه ۲۰۱۴ پاریس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>