نوشته شده در اخبار توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

در گردهمایی اقلیت منتقد دولت شعار « روحانی متاسفیم» سر داده‌شد/منتقدان توافق ژنو دولت روحانی را «سازشکار» خواندند

در گردهمایی اقلیت منتقد دولت شعار « روحانی متاسفیم» سر داده‌شد

معترضان « دلواپس» علیه مذاکرات هسته‌یی

سر رشته کلام اما به دست جواد کریمی قدوسی که افتاد یک کلام او می‌گفت و ده کلام جمعیت در حمایتش شعار می‌دادند. گفت که مقام معظم رهبری گفته‌اند به مذاکرات خوش‌بین نیستم. بعد از آن هم رفت سراغ حرف‌های رییس‌جمهوری که گفته بود خوش‌بینی و بد بینی در دیپلماسی معنا ندارد. نتیجه‌یی که کریمی قدوسی گرفت این بود: «در تاریخ این کشور آیا سراغ دارید رییس‌جمهوری را که به خود جسارت دهد تا در برابر نظر رهبری بایستد». جمعیت هم اینگونه جواب داد: «مرگ بر ضد ولایت فقیه…». کریمی قدوسی از نقش جوانان گفت و حاضران جواب دادند: «خونی که در رگ ماست، هدیه به رهبر ماست». گفت آزادی ما ایستادگی بر آرمان است و جواب شنید «هیهات من الذله». گفت شورای عالی امنیت ملی از او به خاطر یک نطق سه دقیقه‌یی شکایت کرده است و حاضران در حمایت از او شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند. بعد هم فیلم نطقش را به نمایش گذاشت. فضا تا آخر نطق کریمی قدوسی همین‌طور بود تا اینکه نوبت به فواد ایزدی رسید تا «دلواپسان» را به شعاری جدید ترغیب کند. از روی صحنه این جملات شنیده شد که «مشکلی که ما با دوستان مذاکره در داخل کشور داریم این است که نگاه آنها طوری است که طرف مقابل را تشویق می‌کند که امتیاز بگیرد و امتیاز ندهد». از جمعیت پیغام تایید با این شعار رسید که «مرگ بر سازشکار». شعاری که تا انتها چند بار تکرار شد. مسوولان مراسم هم هر چه خواستند نتوانستند جلوی تکرار آن را بگیرند، آخر آنها دایم اصرار می‌کردند که هدف‌شان کمک به تیم مذاکره‌کننده است. سخنان مهدی محمدی خیلی برای حاضران شور‌انگیز نبود اما اظهارات کوشکی دوبار جمعیت را سر شوق آورد. روانبخش بعد از انتقاد کوشکی از کدخدا خواندن امریکا به سر صف شعار‌دهندگان «مرگ بر امریکا» آمد و بار دیگر هم وقتی کوشکی گفت « امــروز بی‌سوادی را می‌پذیریم و افتخار می‌کنیم تا فردا ضد کشور نباشیم»، جمعیت با «مرگ بر سازشکار» از سخنانش حمایت کردند. آخر مراسم قرار بود بیانیه‌یی جمعی امضا شود، بیانیه‌یی در نقد و مخالفت توافق ژنو.چهره‌هایی که یکی پس از دیگری آمدند. مهدی کوچک‌زاده اما وقتی به صحنه رسید رفت پشت تریبون و گفت: «منظور ما از سازشکار تیم هسته‌یی نیست. اما آنها هم مواظب باشند که مثل خیلی از قبلی‌ها داخل سازشکارها نروند.» ساعت نزدیک ۲۰ بود که مراسم تمام شد. گروه برگزار‌کننده مراسم نامش «کمیته صیانت از منافع ایران» بود، همان گروهی که مسوولیت تجمع در مقابل فرودگاه مهرآباد هنگام بازگشت روحانی از سفر نیویورک را پذیرفت، اما پرتاب کفش به سوی رییس‌جمهوری را گردن نگرفت. شاکله آنها از جنبش عدالتخواهی ایران شکل گرفته است؛ جمعیتی که در انتخابات ۲۴ خرداد هوادار سعید جلیلی بودند، مثل تقریبا تمام مهمانان روز شنبه‌شان در سفارت سابق امریکا. بیرون هم میان جمع‌های ده، بیست نفره بحث این بود که چگونه برنامه هسته‌یی و مذاکرات می‌تواند به روند سابق در دولت دهم بازگردد.

البته بیرون در سالن کتاب‌ و سی دی هم می‌فروختند، همه در نقد توافق ژنو و مخالفت با مذاکرات هسته‌یی. اسم‌شان را هم گذاشته بودند «محصولات فرهنگی». همانطور که خود برگزار‌کنندگان هم معتقدند یک «گروه فراجناحی» و «غیر سیاسی» هستند.

منتقدان توافق ژنو دولت روحانی را «سازشکار» خواندند
برخی از اصول‌گرایان تندرو در همایشی در سفارت سابق آمریکا ضمن اعتراض به روند مذاکرات اتمی از عملکرد تیم مذاکرکننده انتقاد کردند. در این نشست برخی از نمایندگان مجلس و مدیران پیشین دولتی حضور داشتند. در این نشست برخی از نمایندگان اصول‌گرای مجلس نظیر حمید رسایی، روح‌الله حسینیان و اسماعیل کوثری و برخی از مدیران دولت احمدی‌نژاد، هم‌چون فریدون عباسی، رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی ایران شرکت داشتند.
منتقدان توافق ژنو دولت روحانی را «سازشکار» خواندند
عباسی: جلیلی قهرمان است
فریدون عباسی، رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی ایران در سخنرانی خود ضمن انتقاد از فعالیت‌های تیم مذاکرکننده دولت روحانی گفت: «اگر بخواهیم عنوان قهرمانی به کسی بدهیم باید به تیم آقای جلیلی بدهیم نه دیگران.» عباسی افزود: «من علاقه‌ای به ساختن قهرمان کاغذی ندارم ولی در دوره گذشته تمام منافع کشور در نظر گرفته شد و حاضر نشدند چیزی خلاف منافع کشور را بپذیرند.»
عباسی با توجه به تکرار سخنانی مبنی بر اخراج دانشمندان هسته‌ای از سازمان انرژی اتمی گفت: «دانشمند تعریف خاص خود را دارد. قبلا هم تذکر دادم که الکی دانشمندسازی نکنیم. هر کسی دکتری یا لیسانس داشته باشد، دانشمند نیست. دانشمند تعریفی دارد که هر کسی در جامعه ما ارزشی دارد. »
«نه سانتریفوژها می‌چرخند، نه زندگی مردم»
علیرضا پناهیان، عضو جبهه پایداری به عنوان یکی از سخنرانان گفت: «اگر چنین حرکت‌هایی پشت مذاکرات نباشد نه تنها چرخه انرژی هسته‌ای، بلکه کارخانجات نخواهد چرخید.»
روح‌الله حسینیان، نماینده مجلس و یکی دیگر از اعضا جبهه پایداری ضمن اعتراض به پیامدهای توافق ژنو و کاهش تغلیظ اورانیوم گفت: «دولت قول داده هم سانتریفوژها بچرخند و هم زندگی مردم، اما امروز این سانتریفوژها برعکس می‌چرخد، بنابراین حداقل آنها را متوقف کنند.» وی افزود: «امروز چرخش سانتریفوژها به‌گونه‌ای است که اورانیوم ۲۰درصد را تبدیل به سه‌درصد می‌کند بنابراین حداقل سانتریفوژها را متوقف کنید تا بر عکس نچرخند.»
محمد جواد کریمی قدوسی، نماینده مشهد در مجلس نیز یکی دیگر از «دلواپسان» این نشست بود. وی با استناد به سخنان علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی مبنی بر اینکه «با مذاکرات مخالفتی ندارد، اما به آن خوشبین هم نیست» گفت: «در مقابل این گفته رهبری، آقای روحانی در گزارش اخیری که به مردم داده‌اند، اظهار کردند که خوشبینی و بدبینی در دنیای سیاست معنا ندارد، این در حالی است که خوشبینی کلیدواژه رهبری است و آقای روحانی می‌گویند که باید واقع‌بین باشیم و با شناختی که از دنیا و مساله هسته‌ای دارند می‌گویند که بدبین نیستند. ما سراغ نداریم مسئولی را که اینگونه درباره نظر صریح رهبری نظر دهد.»
«بی‌سوادی را می‌پذیریم، ولی بی‌شرف نیستیم»
محمد صادق کوشکی نیز به عنوان یکی از سخنرانان «دلواپس» گفت: «مطمئن باشید با پذیرش توافق ژنو بهاییت و سروری بهاییت را به دام حقوق‌بشر باید بپذیریم. پس‌فردا حجاب اسلامی ممنوع خواهد شد. اگر ما سکوت کنیم، دیگر شعار مرگ بر آمریکا جرم خواهد بود.»
کوشکی افزود: «اگر توافق ژنو را بپذیریم باید با حسن نصرالله خداحافظی کنیم. ما این بی‌سوادی را می‌پذیریم ولی نمی‌خواهیم که بی‌شرف باشیم.»
این نشست قرار بود در مجتمع «سید الشهدا» متعلق به بنیاد شهید برگزار شود که بنا به دلایلی با حضور «دلواپسان» در این مجتمع مخالفت شد و سرانجام سفارت سابق آمریکا میزبان منتقدان دولت روحانی شد.
بنا به گزارش‌های رسیده، دانشجویانی که در برپایی این همایش نقش داشتند، عنوان نشست را «گردهمایی بزرگ منتقدین توافق ضعیف» انتخاب کرده بودند. بنا به گزارش خبر آنلاین نیز در این همایش حسن روحانی «سازشکار» و سعید جلیلی «قهرمان» خوانده شد. در این مراسم شرکت‌کنندگان نیز بارها شعار «مرگ بر سازشکار» سر دادند. این در حالی است که رهبر جمهوری اسلامی پیشتر گفته بود: «هیچ‌کس نباید مجموعه مذاکره‌کنندگان ما را سازشکار بداند.»
شرکت‌کنندگان در همایش «ما دلواپسیم» با امضای طوماری، مطالبات خود را از تیم مذاکرکننده اتمی اعلام کردند. در این طومار شرکت‌کنندگان خواستار «به رسمیت شناختن حق غنی‌سازی» و «بهره‌مندی کامل از تمام حقوق هسته‌ای» برای ایران شده‌اند.
شرکت‌کنندگان هم‌چنین از تیم مذاکرکننده ایران خواستند که گفت‌وگوهای اتمی را «شفاف» و «مشخص» به پیش برد. بنا به خواست شرکت‌کنندگان، توافق نهایی باید به «تصویب مجلس و شورای عالی امنیت ملی برسد.»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>