نوشته شده در دسته‌بندی نشده توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

اخبار کارگری پنج‌شنبه ۱۴ فروردین ۱٣۹٣ / زنان اولین قربانیان تعدیل نیرو در بازار کار هستند/ کارگران موقت انگیزه فعالیت صنفی ندارند/زنان اصلیترین قربانیان نقض قانون کار در کارگاه‌های کوچک

زنان اولین قربانیان تعدیل نیرو در بازار کار هستند
۱۳۹۳-۰۱-۱۴
چکیده: زنان در بازار کار اولین قربانیان تعدیل نیرو، دستمزدهای نابرابر و تبعیض جنسیتی هستند./ مطرح شدن کاهش ساعات کاری و کار از راه دور برای زنان از طرف دولت و تایید مجلس، ضربه‌ای سنگین برای زنان شاغل است.
یک فعال حقوق صنفی کارگران زن در آذربایجان شرقی گفت: زنان در مناسبات بازار کار همچنان در صف اول قربانی شدن قرار دارند.
به گزارش خبرنگار ایلنا در تبریز، «سیما اصغری» رئیس اتحادیه زنان کارگر استان آذربایجان شرقی گفت: زنان در بازار کار اولین قربانیان تعدیل نیرو، دستمزدهای نابرابر و تبعیض جنسیتی هستند.

این فعال کارگری گفت: مطرح شدن کاهش ساعات کاری و کار از راه دور برای زنان از طرف دولت و تایید مجلس، در شرایطی که در حال رکود اقتصادی هستیم ضربه‌ای سنگین برای زنان شاغل است.
سیما اصغری افزود: در بازار کار – به خصوص شرکتهای خصوصی – زنان از مزایای قانون کار از جمله حق اولاد محروم‌اند و فقط به دستمزد پایه بسنده می‌کنند.
وی ادامه داد: ما تصور می‌کردیم زنانی که به مجلس راه می‌یابند با عضویت در فراکسیون زنان از زنان حمایت خواهند کرد در حالی که متاسفانه می‌بینیم که از زنان حمایتی نمی‌شود و این باعث دلسردی زنان شاغل شده است.
اصغری با اشاره به نیاز زنان کارآفرین به حمایت گفت: به دلیل شرایط اقتصادی و عدم حمایت، تعداد زنان کارآفرین روبه کاهش است.
وی با اشاره به فرمایش امام خمینی (ره) که مبادا از زنان به عنوان کالا استفاده کنید گفت: متاسفانه نگاهی به جراید و نیازمندی‌ها نشان می‌دهد که عکس این سخن در جامعه عملی می‌شود و این یک ضربه بزرگ به جامعه زنان است.

کارگران موقت انگیزه فعالیت صنفی ندارند۱۳۹۳-۰۱-۱۴
چکیده: رواج استخدام‌های پیمانی و قراردادهای موقت کار باعث شده است تا در بسیاری از کارخانه‌ها کارگران به صورت نا‌محسوس از پیگیری مطالبات صنفی خود منع شوند.
یک فعال حقوق صنفی کارگران معتقد است بسیاری از کارگران قراردادی و پیمانی از ترس اخراج شدن، تمایلی به انجام فعالیت‌های صنفی ندارند.
«رضا فرض علیان» در این باره به ایلنا گفت: رواج استخدام‌های پیمانی و قراردادهای موقت کار باعث شده است تا در بسیاری از کارخانه‌ها کارگران به صورت غیرعلنی از پیگیری مطالبات صنفی خود منع شوند.
این مقام کارگری در تشریح محدودیت‌هایی که برای فعالیت صنفی کارگران پیمانی و قراردادی ایجاد شده‌ است گفت: کارفرمایان و مدیرانی که تمایلی به فعالیت تشکل‌های رسمی صنفی کارگری نداشته باشند با تهدید امنیت شغلی نمایندگان کارگران که عمدتا کارگران قراردادی و پیمانکاری هستند، برای فعالیت‌های صنفی محدودیت ایجاد می‌کنند.
به گفته عضو هیات رئیسه کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار محور جاده مخصوص کرج، عدم تمدید و یا فسخ زودهنگام قراردادهای کار ساده‌ترین شیوه‌ای است که کارفرمایان با استفاده از آن می‌توانند تمایلات صنفی کارگران موقت را در داخل محیط کار محدود کنند.
وی افزود: به موازات این محدودیت‌های درون کارگاهی، کارفرمایان می‌توانند از طریق اداره کار به ادامه فعالیت تشکلهای صنفی چون شوراهای اسلامی کار خاتمه دهند.

زنان اصلیترین قربانیان نقض قانون کار در کارگاه‌های کوچک۱۳۹۳-۰۱-۱۲,
چکیده: کارگران زن یکی از اصلی‌ترین گروه‌هایی هستند که حقوق صنفی‌شان در کارگاه‌های کوچک بیشتر در معرض تهدید قرار دارد بطوری که برخی کارفرمایان روزانه ۱۲ ساعت نیروی کار آنان را در اختیار دارند اما حاضر به پرداخت حداقل حقوق‌ قانونی آنان نیستند.
مسئول کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان قزوین گفت: در کارگاه‌های کوچک همچنان اخذ چک و برگه تسویه سفید امضا از کارگر برای ساکت ساختن او در مقابل تضییع حقوق صنفی‌اش امری متداول است.
محمد احمدی با بیان این مطلب به خبرنگار ایلنا گفت: کارگران زن یکی از اصلی‌ترین گروه‌هایی هستند که حقوق صنفی‌شان در کارگاه‌های کوچک بیشتر در معرض تهدید قرار دارد بطوری که برخی کارفرمایان روزانه ۱۲ ساعت نیروی کار آنان را در اختیار دارند اما حاضر به پرداخت حداقل حقوق‌ قانونی آنان نیستند.
احمدی درباره کارگاه‌های متوسط و بزرگ استان قزوین گفت: به دلیل نظارت بر نحوه اجرای قانون در بیشتر کارگاه‌های بزرگ و صنعتی استان قزوین مطالبات مزدی و غیر مزدی کارگران بر اساس قوانین کار و تامین اجتماعی پرداخت می‌شود.
این مقام کارگری ادامه داد: خوشبختانه بیشتر پیمانکاران نیروی انسانی از ترس عدم تمدید پروانه فعالیت خود سعی می‌کنند تا مطالبات کارگران را بر اساس قوانین کار و تامین اجتماعی و بر مبنی طرح طبقه بندی مشاغل پرداخت کنند، اما با وجود شرایط به نسبت سخت گیرانه‌ای که امروز بر فعالیت موسسات پیمانکاری نیروی انسانی حاکم است متاسفانه همچنان برخی از پیمانکاران خود را ملزم به رعایت قانون نمی‌دانند.
وی ادامه داد در چنین محیط‌هایی کارفرمایان سود جو با سوءاستفاده از بی‌اطلاعی کارگر و یا سایر مشکلات اقتصادی و اجتماعی وی درصدد گریز از اجرای قانون کار هستند

مشکلات معیشتی کارگران با افزایش قیمت نان وخیم‌تر می‌شود۱۳۹۳-۰۱-۱۱
چکیده: نان یک کالای ضروری پرمصرف است و از نظر اهمیت نخستین کالا در سبد هزینه مصرفی کارگران محسوب می‌شود./ چنانچه نان نیز مانند گوشت، میوه و سبزی از سفره کارگران خارج شود، هیچ کالایی برای جایگزین شدن وجود ندارد.
یک کار‌شناس مسائل صنفی کارگران نسبت به وخیم‌تر شدن وضعیت معیشتی این طبقه اجتماعی در صورت گران شدن نان هشدار داد.
علیرضا حیدری در این باره به ایلنا گفت: نان یک کالای ضروری پرمصرف است و از نظر اهمیت نخستین کالا در سبد هزینه مصرفی کارگران محسوب می‌شود.
وی یادآور شد: در سالهای گذشته همواره با افزایش بهای کالای‌های ضروری چون مواد پروتئینی، لبنیات، انواع گوشت و میوه و سبزیجات، کارگران به دلیل ضعف قدرت اقتصادی نان را جایگزین این کالا‌ها کرده‌اند.
به گفته این کار‌شناس مسائل کارگری با توجه به کاهش قدرت خرید کارگران چنانچه قیمت نان تغییر کند باید شاهد کاهش تدریجی نان از سفره مزدبگیران بود با وجود آنکه کالای غذایی دیگری جایگزین آن نمی‌شود.
حیدری تاکید کرد چنانچه نان نیز مانند گوشت، میوه و سبزی از سفره کارگران خارج شود، هیچ کالایی برای جایگزین شدن وجود ندارد.
دبیر سابق کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور گفت: به همین دلیل دولت باید قیمت نان را کنترل کرده و در شرایط تورمی کنونی مانع افزایش بهای آن بشود.

کارگران خانوادگی کوره پزخانه‌ها روزی ۱۵ ساعت کار می‌کنند۱۳۹۳-۰۱-۱۲
چکیده:‌ کارگرانی که بصورت خانوادگی با عناوین شغلی قالب دار، قالب کش، گل ساز و بار جمع کن که از استان‌های خراسان، کردستان و… به تهران کوچ می‌کنند تا به عنوان کارگر فصلی در کوره پزخانه‌ها مشغول شوند روزانه بیش از ۱۵ ساعت کار می‌کنند.
دبیر انجمن صنفی کارگران کوره پزخانه‌های استان تهران از ۱۵ ساعت کار روزانه‌ی کارگران فصلی کوره پزخانه‌ها به همراه خانواده‌شان خبر داد.
«علی حسینیان» در این باره به ایلنا گفت: کارگرانی که بصورت خانوادگی با عناوین شغلی قالب دار، قالب کش، گل ساز و بار جمع کن که از استان‌های خراسان، کردستان و… به تهران کوچ می‌کنند تا به عنوان کارگر فصلی در کوره پزخانه‌ها مشغول شوند روزانه بیش از ۱۵ ساعت کار می‌کنند.
وی در ادامه با اشاره به کارمزد بودن کارگران فصلی تصریح کرد: کارگران فصلی در ۴ الی ۵ ماهی که در کوره پزخانه‌ها مشغولند مجبورند به این شیوه کار کنند تا مخارج ماه‌های بیکاری شان تامین شود.
این فعال صنفی در پایان افزود: البته کارگران آتش کار که از استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و همدان به تهران کوچ می‌کنند تا به عنوان کارگر دائم در کوره پزخانه‌ها مشغول شوند شرایط کاری بهتری دارند.

یک فعال کارگری در خراسان رضوی طرح کرد:
دردسر /زنان-اصلیترین-قربانیان-نقض-قانون-کار./زنان-اصلیترین-قربانیان-نقض-قانون-کار.je=”زنان اصلیترین قربانیان نقض قانون کار” >
۱۳۹۳-۰۱-۱۱
چکیده: در صورتی که تعداد روزهای غیبت یک کارگر بیش از ۱۰ روز در یک سال باشد متقاضیان بازنشستگی باید حداقل ۵ سال دیگر به فعالیت خود ادامه دهند.
یک فعال حقوق صنفی کارگران به تشریح مشکلات کارگران پیمانکاری شاغل در مشاغل سخت و زیان آور برای برخورداری از تسهیلات بازنشستگی پیش از موعد پرداخت.
«رحمت‌الـله‌ پور موسی» مسئول کانون شوراهای اسلامی کار استان خراسان رضوی در این باره به ایلنا گفت: قرارداد کار بیشتر کارگران پیمانی در زمان جابجایی شرکت پیمانکار نیروی انسانی معلق می‌شود که این مسئله در نهایت برای بازنشستگی زودهنگام مشمولان مشاغل سخت و زیان آور ایجاد مشکل می‌کند.

وی بابیان اینکه تعلیق پیش آمده باعث ایجاد وقفه در ثبت اسناد بیمه‌ای کارگران می‌شود، این مسئله را برای بازنشستگی پیش از موعد کارگران پیمانکاری شاغل در مشاغل سخت و زیان آور «دردسرساز» توصیف کرد.

این مقام کارگری با یادآوری اینکه به موجب قانون مشاغل سخت و زیان آور کارگران مشمول می‌توانند با داشتن ۲۰ سال سابقه متوالی و یا ۲۵ سال سابقه متناوب بازنشسته شوند، گفت: قانون کنونی به دلیل نقص‌هایی که دارد باعث به تاخیر افتادن فرایند بازنشستگی زودهنگام برای کارگران پیمانی شاغل در حرفه‌های سخت و زیان آور می‌شود.
وی افزود: به موجب قانون کارگری که مشمول این قانون قرار گیرد و قصد داشته باشد با ۲۰ سال سابقه بازنشسته شود، نباید در سال بیشتر از ۱۰ روز غیبت داشته باشد.
مسئول کانون شوراهای اسلامی کار استان خراسان رضوی ادامه داد: در صورتی که تعداد روزهای غیبت یک کارگر بیش از ۱۰ روز در یک سال باشد متقاضیان بازنشستگی باید حداقل ۵ سال دیگر به فعالیت خود ادامه دهند.
وی با یادآوری اینکه بیشتر کارگران پیمانکاری به دلیل موقت بودن قرارداد و جابجایی پیمانکار ممکن است در یک سال چند بار تغییر کند، گفت: این تغییر و جایجایی بطور معمول باعث می‌شود تا در لیست بیمه این کارگران بیش از ۱۰ روز غیبت ثبت شود.
به باور پورموسی، کارگران پیمانکاری ر مشغال سخت و زیان آور درحالی برای بازنشستگی زودهنگام با مشکل پیوسته نبودن سوابق مواجه‌اند که بخش قابل توجهی از آن‌ها در زمان جابجایی پیمانکار و یا تمدید قرارداد درسرکار خود حضور داشته‌اند.
این مقام کارگر ادامه داد: به همین دلیل مجلس شورای اسلامی طی مصوبه‌ای اعلام کرد که متقاضیان بازنشستگی مشاغل سخت و زیان‌آور می‌توانند بدون توجه به توالی سابقه تنها با داشتن ۷۳۰۰ روز سابقه کار سخت و زیان آور بازنشسته شوند.
به گفته پور موسی، در حالی که مجلس با مصوبه خود در صدد اصلاح ناکارآمدی‌های قانون مشاغل سخت و زیان آور بوده است، کار‌شناسان و مدیران مسئول در سازمان تامین اجتماعی تا به این لحظه مانع اجرای قانون شده‌اند.
شاطران نانوایی‌ها متقاضی تسهیلات سختی کار
۱۳۹۳-۰۱-۱۰
چکیده:‌ پیشکار، خمیرگیر و وابر هم سختی‌های خاص خودشان را دارند و باید مشمول قانون مشاغل سخت و زیان آور قرار بگیرند اما شاطر در اولویت قرار دارد. حرارت دائمی تنور منجر به سردرد، چشم درد، سینوزیت و… شاطر می‌شود.
عضو هیات مدیره انجمن صنفی کارگران خباز مریوان و سروآباد خواستار اجرای قانون مشاغل سخت و زیان آور در خصوص کارگران «شاطر» شد.
«عبدالله بلواسی» در این باره به ایلنا گفت: در هر نانوایی ۴ حرفه مشغول به کارند. «شاطر» که نان می‌پزد، «پیشکار» که نان را از تنور بیرون می‌آورد، «خمیرگیر» که خمیر را چونه می‌گیرد و «وابر» که خمیر را پهن می‌کند. از این بین، شاطر که به صورت دائمی در معرض حرارت تنور قرار دارد باید مشمول قانون مشاغل سخت و زیان آور قرار گیرد.
وی ادامه داد: البته حرفه‌های پیشکاری، خمیرگیری و وابری هم سختی‌های خاص خودشان را دارند و باید مشمول قانون مشاغل سخت و زیان آور قرار بگیرند اما شاطر در اولویت قرار دارد. حرارت دائمی تنور منجر به سردرد، چشم درد، سینوزیت و… شاطر می‌شود.
این فعال صنفی در تشریح آسیب‌هایی که به هر ۴ حرفه شاغل در نانوایی وارد می‌شود بیان کرد: هر ۴ کارگر نانوایی روزانه بیش از ۱۵ ساعت روی پا می‌ایستند که احتمال بیماری‌هایی نظیر دیسک کمر، دیسک گردن، آرتروز و واریس پا را در آن‌ها تقویت می‌کند. همچنین گرد و غبار آرد که در فضای نانوایی پخش می‌شود برای ریه کارگران به شدت مضر است.
بلواسی در پایان با بیان اینکه شاطر نانوایی سنگک‌ها مشمول قانون مشاغل سخت و زیان آور محسوب می‌شوند از عدم اجرای این قانون در خصوص کارگران خباز مریوانی انتقاد کرد

گزارش جدید مرکز آمار از بیکاری ۲٫۴میلیون نفری/ بیکاری زنان به مرز ۵۰ درصد رسید

۱۳۹۳/۱/۱۰
مرکز آمار ایران نتایج تفصیلی آمارگیری نیروی کار در پاییز سال گذشته را ارائه کرد که بر اساس آن نرخ بیکاری در این فصل معادل ۱۰٫۳ درصد و تعداد بیکاران نیز بیش از ۲ میلیون و ۴۰۱ هزارنفر بوده است. بالاترین نرخ بیکاری در دوره مورد بررسی مربوط به زنان گروه سنی ۲۰ تا ۲۴ سال با ۴۶٫۸ درصد بود.
به گزارش خبرنگار مهر، مرکز آمار ایران با اعلام نتایج آمارگیری از نیروی کار در پاییز سال ۹۲، گزارش جدیدی را ارائه کرد. بر این اساس، نرخ مشارکت اقتصادی نشان می دهد چند درصد از جمعیت در سن کار، فعال؛ یعنی شاغل یا بیکار هستند. مطابق نتایج به دست آمده، در فصل پاییز ۹۲، نرخ مشارکت اقتصادی در جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر در کل کشور ۳۶٫۷ درصد بوده است.

این شاخص در بین مردان ۶۲٫۱ درصد و در بین زنان ۱۱٫۳ درصد محاسبه شده است. همچنین نتایج نشان می دهد درصد جمعیت فعال ۱۰ ساله و بیشتر در نقاط روستایی بیشتر از نقاط شهری است، به طوری که نرخ مشارکت اقتصادی در نقاط روستایی ۳۸٫۶ درصد و در نقاط شهری ۳۶٫۰ درصد بوده است.

در صورتی که جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر، جمعیت در سن کار فرض شود نرخ مشارکت اقتصادی در کل کشور ۴۰٫۱ درصد به دست می آید. این شاخص در بین مردان ۶۸٫۱ درصد و در بین زنان ۱۲٫۳ درصد، در نقاط شهری ۳۹٫۱ درصد و در نقاط روستایی ۴۲٫۷ درصد خواهد بود.

مقایسه نرخ مشارکت اقتصادی در گروه های سنی نشان می دهد بیشترین نرخ مشارکت اقتصادی (۵۶٫۰ درصد) در گروه سنی ۳۴-۳۰ ساله بوده است. این شاخص در بین مردان گروه سنی ۳۹-۳۵ ساله با ۹۴٫۲ درصد و زنان گروه سنی ۳۴-۳۰ ساله با ۱۹٫۵ درصد بیشترین مقادیر را به خود اختصاص داده اند.

بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی نشان می دهد که در پاییز ۱۳۹۲ نسبت به پاییز ۱۳۹۱، این شاخص در جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر ۰٫۶ کاهش داشته است. این شاخص در نقاط شهری ۰٫۵ درصد و در نقاط روستایی ۰٫۸ درصد کاهش داشته است، این شاخص در بین مردان ۱٫۱ درصد افزایش و در بین زنان ۲٫۲ درصد کاهش یافته است.

همچنین نرخ مشارکت اقتصادی در جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر در پاییز ۱۳۹۲ نسبت به تابستان ۱۳۹۲، ۲٫۴ درصد کاهش داشته است. این شاخص در نقاط شهری ۲٫۲ درصد و در نقاط روستایی ۳٫۰ درصد کاهش داشته است. همچنین این نرخ در بین مردان ۲٫۶ درصد و در بین زنان نیز ۲٫۳ درصد کاهش داشته است.

نرخ بیکاری و تغییرات آن

شاخص نرخ بیکاری نشان می دهد چند درصد از جمعیت فعال، بیکار هستند. در مقابل نرخ اشتغال نشان می دهد چند درصد از جمعیت فعال، شاغل هستند. بنابراین، بررسی نرخ بیکاری به طور ضمنی بررسی نرخ اشتغال نیز است.

بر اساس نتایج به دست آمده در فصل پاییز ۹۲، نرخ بیکاری جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر در کل کشور ۱۰٫۳ درصد بوده است. این شاخص در بین مردان ۸٫۵ درصد و در بین زنان ۲۰٫۳ درصد محاسبه شده است.

همچنین نتایج آن بیانگر آن است که نرخ بیکاری در نقاط شهری بیشتر از نقاط روستایی است به طوری که نرخ بیکاری در نقاط شهری ۱۱٫۷ درصد و در نقاط روستایی ۶٫۹ درصد است. چنانچه جمعیت فعال ۱۵ ساله و بیشتر در نظر گرفته شود نرخ بیکاری همان جمعیت ۱۰٫۳ درصد به دست می آید.

مقایسه نرخ بیکاری در گروه های سنی نشان می دهد بیشترین نرخ بیکاری در گروه سنی ۲۴-۲۰ ساله با ۲۵٫۸ درصد بوده است. بررسی این شاخص در بین مردان و زنان نشان می دهد، همین گروه سنی در بین مردان با ۲۱٫۸ درصد و در بین زنان با ۴۶٫۸ درصد بالاترین نرخ بیکاری را به خود اختصاص داده است.

بررسی نرخ بیکاری جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر نشان می دهد که این شاخص در پاییز ۱۳۹۲ نسبت به پاییز ۱۳۹۱، ۰٫۸ درصد کاهش یافته است. این نرخ در نقاط شهری ۰٫۸ درصد و در نقاط روستایی ۱٫۱ درصد کاهش داشته است. همچنین در بین مردان ۱٫۲ درصد کاهش و در بین زنان نیز ۲٫۸ درصد افزایش یافته است.

نرخ بیکاری جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر در پاییز ۱۳۹۲ نسبت به تابستان ۱۳۹۲، ۰٫۱ درصد کاهش یافته است. این شاخص در نقاط شهری ۰٫۳ درصد کاهش و در نقاط روستایی ۰٫۷ درصد افزایش یافته است. همچنین تغییرات این نرخ در بین مردان ۰٫۴ درصد افزایش و در بین زنان نیز ۰٫۷ درصد کاهش یافته است.

نسبت اشتغال

نسبت اشتغال نشان می دهد که چند درصد جمعیت واقع در سن کار، شاغل هستند. نتایج به دست آمده در فصل پاییز نشان می دهد نسبت اشتغال جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر ۳۲٫۹ درصد بوده است. این نسبت برای مردان به مراتب بیشتر از زنان بوده است به طوری که نسبت مذکور در بین مردان ۵۶٫۸ درصد و در بین زنان ۹٫۰ درصد به دست آمده است.

همچنین نسبت اشتغال جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر در نقاط روستایی بیشتر از نقاط شهری بوده است به نحوی که این نسبت در نقاط روستایی ۳۶٫۰ درصد و در نقاط شهری ۳۱٫۷ درصد بوده است.

سهم اشتغال در بخش های عمده فعالیت اقتصادی

بررسی میزان اشتغال در بخش های عمده فعالیت نشان می دهد بیشترین درصد شاغلان در بخش خدمات و کمترین درصد شاغلان در بخش کشاورزی مشغول به کار بوده اند به طوری که سهم شاغلان ۱۰ ساله و بیشتر در بخش خدمات ۴۸٫۰ درصد، در بخش صنعت ۳۴٫۵ درصد و در بخش کشاورزی ۱۷٫۵ درصد بوده است.

سهم اشتغال در بخش های عمومی و خصوصی

بررسی وضع شغلی شاغلان نشان می دهد درصد شاغلان در بخش خصوصی (کارفرمایان، کارکنان مستقل، مزد و حقوق بگیران بخش خصوصی و تعاونی و کارکان فامیلی بدون مزد) بیشتر از درصد شاغلان در بخش عمومی (مزد و حقوق بگیران بخش عمومی) است، به طوری که سهم اشتغال جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر در بخش خصوصی ۸۳٫۱ درصد و در بخش عمومی ۱۶٫۹ درصد بوده است. همین وضعیت در بین مردان و زنان نقاط شهری و روستایی مشاهده می شود.
اشتغال ناقص

نرخ اشتغال ناقص نشان می دهد چند درصد جمعیت فعال دارای اشتغال ناقص هستند. بر اساس نتایج به دست آمده در فصل پاییز ۸٫۳ درصد از جمعیت فعال اقتصادی ۱۰ ساله و بیشتر دارای اشتغال ناقص بوده اند. این شاخص در بین مردان ۹٫۱ درصد و در بین زنان ۳٫۹ درصد و همچنین در نقاط شهری ۶٫۹ درصد و در نقاط روستایی ۱۱٫۸ درصد بوده است.

سهم اشتغال ناقص نشان می دهد چند درصد جمعیت شاغل، دارای اشتغال ناقص هستند. بر اساس نتایج به دست آمده، ۹٫۲ درصد از شاغلان دارای اشتغال ناقص بوده اند. این نسبت در بین مردان ۹٫۹ درصد و در بین زنان ۴٫۹ درصد و همچنین در نقاط شهری ۷٫۸ درصد و در نقاط روستایی ۱۲٫۶ درصد بوده است.

نرخ مقدار اشتغال ناقص نشان می دهد چند درصد از زمان بالقوه کار شاغلان را مقدار اشتغال ناقص تشکیل می دهد. نتایج به دست آمده نشان می دهد ۳٫۷ درصد زمان بالقوه کار شاغلان را مقدار اشتغال ناقص تشکیل می دهد. این شاخص در بین مردان ۳٫۸ درصد و در بین زنان ۲٫۸ درصد و همچنین در نقاط شهری ۳٫۰ درصد و در نقاط روستایی ۵٫۴ درصد بوده است.

شاخص عمده نیروی کار به تفکیک استان

بررسی نرخ مشارکت اقتصادی در بین استان های کشور نشان می دهد نرخ مشارکت اقتصادی جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر در استان های اردبیل با ۴۳٫۱ درصد در جایگاه نخست قرار دارد و بعد از آن استان های آذربایجان غربی با ۴۱٫۵ درصد رتبه دوم را به خود اختصاص داده است. در مقابل استان سیستان و بلوچستان با ۲۸٫۷ درصد پایین ترین نرخ مشارکت اقتصادی را به خود اختصاص داده اند این در حالی است که نرخ مشارکت اقتصادی در کل کشور ۳۶٫۷ درصد به دست آمده است.

نرخ بیکاری جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر در کل کشور ۱۰٫۳ درصد به دست آمده است. مقایسه این شاخص در بین استان ها نشان می دهد استان لرستان با ۱۸٫۹ درصد بالاترین نرخ بیکاری را داشته و بعد از آن استان کردستان با ۱۶٫۱ درصد قرار گرفته است. از سوی دیگر پایین ترین نرخ بیکاری با ۴٫۰ درصد مربوط به استان گلستان است.

مقایسه نسبت اشتغال در بین استان های کشور نشان می دهد استان اردبیل با ۳۷٫۶ درصد بالاترین نسبت اشتغال را به خود اختصاص داده است و استان سیستان و بلوچستان با ۲۴٫۷ در صد پایین ترین نسبت اشتغال را به خود اختصاص داده اند. نسبت اشتغال در کل کشور ۳۲٫۹ در صد بوده است.

مقایسه استان ها به لحاظ بخش های عمده فعالیت اقتصادی نشان می دهد در استان خراسان جنوبی، بیشترین شاغلان (۳۹٫۲ درصد) در بخش کشاورزی مشغول کار بوده اند و در مقابل استان تهران با ۱٫۴ درصد کمترین شاغلان در بخش کشاورزی را داشته است. شاغلان بخش کشاورزی در کل کشور ۱۷٫۵ درصد بوده است.

در بخش صنعت، استان یزد با ۴۶٫۸ درصد بیشترین و استان بوشهر با ۲۴٫۲ درصد کمترین درصد شاغلان را به خود اختصاص داده اند. سهم شاغلان در این بخش در کل کشور ۳۴٫۵ در صد بوده است.

همچنین در بخش خدمات، استان تهران با ۶۳٫۱ درصد بالاترین و استان خراسان شمالی با ۳۴٫۷ درصد پایین درصد شاغلان در بخش خدمات را به خود اختصاص داده اند. سهم شاغلان در این بخش در کل کشور ۴۸٫۰ درصد بوده است.

مقایسه سهم اشتغال ناقص در بین استان ها نشان می دهد، استان ایلام با ۲۰٫۵ درصد بالاترین سهم اشتغال ناقص جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر با خود اختصاص داده است. این رقم در استان یزد با ۲٫۰ درصد کمتر از استان های دیگر است. این شخص برای کل کشور ۹٫۲ درصد بوده است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>