نوشته شده در گزارش توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

سقوط مصرف سرانه مواد خوراکی در شهرها

در فاصله سال‌های ۱۳۸۳ تا ۹۱ رخ داد
سقوط مصرف سرانه مواد خوراکی در شهرها

روزنامه اعتماد مولود حاجی‌زاده /

امروز مردم ایران هشت سال فقیرتر شده‌اند و سفره‌هایشان کوچک‌تر. در هشت سال اخیر با وجود تمرکز شعارها و وعده‌های پوپولیستی دولت بر رفاه اقتصادی جامعه و بهبود معیشت خانوارها، شاهد سقوط مصرف سرانه برخی کالاهای اساسی، به خصوص مواد خوراکی بودیم. شاید مردم ما به واسطه سایه سنگین تورم چند سال اخیر، قدرت خرید خود در هشت سال قبل را فراموش کرده باشند اما گزارش‌های آماری نشان می‌دهد که خانوارهای ایرانی پیش از انتقال دولت به اصولگرایان، سفره‌های بزرگ‌تری داشتند. اما در حالی مردم ما طی این سال‌ها فقیرتر شدند که دولت احمدی‌نژاد به واسطه حجم بالای درآمدهای نفتی خود، ثروتمندترین دولت ایران در سه دهه اخیر بود، علاوه بر این، دولت هزاران میلیارد تومان از بابت فروش سهام شرکت‌های دولتی درآمد کسب کرد، درآمدی که هیچ سهمی در بهبود رفاه اقتصادی جامعه نداشت.
سفره‌ها کوچک شد
طی سال‌های اخیر، درآمد نسبی مردم افزایش یافت، اما این افزایش درآمد هیچ‌گاه به معنای بهبود قدرت خرید خانوارها نبود چرا که سایه تورم همواره روی اقتصاد سنگینی می‌کرد. این در حالی بود که محمود احمدی‌نژاد هیچ گاه از دادن شعارهایی با محوریت بهبود وضعیت اقتصادی مردم و ارتقای معیشت آنها خودداری نکرد و در این راستا به ابزارها و شعارهای پوپولیستی مختلفی همچون آوردن نفت بر سر سفره‌ها، توزیع سهام عدالت در جامعه، متوسل شد. اما در همین روزها قدرت خرید مردم روز به روز کاهش می‌یافت، قدرت خریدی که شاید بیش از هر چیز خوراک آنها را هدف قرار داده بود. گزارش بانک مرکزی از وضعیت بودجه خانوارهای شهری در ۱۰ سال اخیر منتهی به سال ۹۱، نشان می‌دهد که متوسط مقدار مصرف سرانه اغلب کالاهای خوراکی مردم در سال گذشته نسبت به سال‌های نخست دهه ۸۰ کاهش یافته است. در این گزارش بانک مرکزی، وضعیت مصرف سرانه کالاهایی نظیر برنج، نان، گوشت، مواد لبنی، روغن و برخی کالاهای دخانی مورد ارزیابی قرار گرفته که بررسی آنها از سقوط قدرت خرید خانوارها حکایت دارد. بر مبنای این گزارش خانوارهای شهری در سال ۱۳۸۳ به طول سالانه ۱۸۰ کیلوگرم انواع برنج خریداری و مصرف می‌کردند، اما میزان مصرف این کالا در سال‌های اخیر کاهش یافت تا اینکه در سال ۹۱ با کاهش ۴۹ کیلویی نسبت به سال ۸۳ به ۱۳۱ کیلوگرم در سال رسید. اما مصرف نان هم به عنوان یک کالای جایگزین برنج برای بسیاری از دهک‌های پایین درآمدی جامعه، در هشت سال اخیر با کاهش همراه بود به طوری که مصرف سرانه انواع نان برای خانوارها در سال، از ۵۰۶ کیلوگرم در سال ۸۳ به حدود ۳۴۷ کیلوگرم در سال ۹۱ رسید. بنابراین توان مردم در خرید قوت غالب خود نیز تنزل یافت. گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد که متوسط مقدار مصرف سرانه گوشت خانوارها نیز در سال‌های اخیر دستخوش همین شیب نزولی شده است، برمبنای این امر خانوارهایی که در سال ۸۳ سالانه حدود ۶۰ کیلوگرم گوشت انواع دام مصرف می‌کردند، در پایان سال ۹۰ توان خرید بیش از ۴۱ کیلوگرم گوشت را نداشتند، براین اساس مردم در طول هشت سال، حدود یک سوم توان خود برای خرید گوشت دام را از دست دادند. این شرایط در خصوص انواع محصولات لبنی و فرآورده‌های دامی نیز حاکم بود، به طوری که مقدار مصرف سرانه شیر خانوارها از ۲۱۱ کیلوگرم در سال ۸۳ به ۱۳۴ کیلوگرم در سال ۹۱، مقدار مصرف ماست از ۹۵ کیلوگرم در سال ۸۳ به حدود ۸۶ کیلوگرم در سال گذشته و مقدار مصرف تخم مرغ از ۴۰ کیلوگرم در سال ۸۳ به ۳۶ کیلوگرم در سال ۹۱ کاهش یافته است. طبق این گزارش، مقدار مصرف کالاهای دیگر همچون روغن‌های نباتی، قند، شکر و چای نیز دستخوش همین روند شده و به مراتب در خلال هشت سال اخیر کاهش یافته است. اما این وضعیت تنها به خورد و خوراک خانوارها محدود نبود چرا که آنها به واسطه تضعیف قدرت خرید خود و تحمیل تورم، تاحدودی توان خود در خرید و مصرف کالاهای دخانی را نیز از دست دادند. براین اساس، سهم مردم ایران در هشت سال اخیر و در روزهایی که پول‌های هنگفتی از محل فروش نفت به کشور وارد می‌شد، چیزی جز فقر نبوده است؛ فقری که بیش از هر چیز توان آنها در خرید کالاهای مصرفی اساسی را تحت‌الشعاع قرار داده و محدود ساخته است.
رشد درصد تغییر هزینه خانوارها

اما بخش دیگر گزارش بانک مرکزی به درصد تغییر متوسط هزینه خالص خانوارها اختصاص دارد. بنابر برآوردهای آماری موجود، در هشت سال اخیر تغییراتی در سهم هزینه خانوارها رخ داده است، براین اساس در حالی که طی سال ۸۳ حدود ۹/۱۷ درصد متوسط هزینه خالص خانوارها به مواد خوراکی اختصاص داشت، این سهم در سال ۹۱ به حدود ۴/۳۱ درصد رسید. همچنین سهم ۶/۱۲ درصدی هزینه پوشاک آنها در سال ۸۳ به چیزی بالغ بر ۲۳ درصد در سال گذشته افزایش یافت. در این میان متوسط هزینه خالص خانوارها در بخش مسکن، آب و برق و سایر سوخت‌ها از ۹/۱۶ درصد در سال ۸۳ به ۵/۳۳ درصد در سال ۹۱ رسیده است.

خانوارها کوچک‌تر شدند

یکی دیگر از بخش‌هایی که در این گزارش مورد توجه قرار دارد، وضعیت اجتماعی خانوارهاست. این گزارش نشان می‌دهد که بعد خانوار از ۱۳/۴ درصد در سال ۱۳۸۳ به ۴۶/۳ درصد در سال ۹۱ رسیده است. براساس این آمار، تعداد خانوارهای ۱۰ نفره و بیشتر از ۵/۱ درصد کل خانوارها به ۲/۰ درصد در سال کاهش یافته و در مقابل تعداد خانوارهای یک و دو نفره از ۸/۳۲ درصد در سال ۸۳ به ۹/۴۵ درصد در سال ۹۱ رسیده است. این برآورد نشان می‌دهد که نسبت تعداد خانوارهای پرجمعیت در برابر خانوارهای کم‌جمعیت رو به کاهش است. از سوی دیگر طبق بخشی از این گزارش، تعداد افراد خانوار دارای تحصیلات از ۷/۱۲ درصد در سال ۸۳ به ۲۱ درصد در سال ۹۱ رسیده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>