نوشته شده در زنان توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

اخبار زنان

خشونت علیه زنان کارگر، مضاعف است یکشنبه پانزدهم دی ماه
فخری شادفر
کارهایی که جامعه باید برای مقابله با خشونت و آزارهای جنسی ویژه برای زنان کارگر انجام دهد:
زنان در جامعه از پابگاه‌های اقتصادی متفاوتی برخوردارند به همین دلیل جایگاه شغلی‌شان متفاوت است و برای مقابله با خشونت از ابزار‌های متفاوتی استفاده می کنند.
زنان کارگر به علت نداشتن سواد کافی، نداشتن تخصص، عدم حمایت‌های خانوادگی، آشنا نبودن با قوانین و همچنین ترس از اخراج و از دست دادن شغل‌شان دچار تبعیض مضاعف می شوند، یعنی تبعیض هایی که ناشی از پایگاه اقتصادی طبقه‌شان است. همین امر خشونت و آزارهای جنسی را بر آنان افزون می سازد.
زنان کارگر بار سنگین داشتن شغلی با کمترین حقوق و بدون هیچ مزایایی به همراه درد و رنج خشونت و آزارهای جنسی را به دوش می کشند. مکان شغلی آنان که بیشتر در زیرزمین‌های نمور و کم نور و دور از چشم که بر این مکان‌های کاری (چه دولتی چه خصوصی) هیچ نظارت و کنترلی صورت نمی گیرد. به همین دلیل این زنان زحمت کش با انواع خشونت و آزارهای جنسی روبرو هستتند که این خشونت و آزارها ریشه در فضای عمومی جامعه دارد و این شرایط ناعادلانه، آزارها را برای انها دو چندان می کند.
در این کارگاه‌ها زنان مورد خشونت‌های کلامی، لمسی و… توسط کارفرمایان یا همکاران مرد قرار می گیرند. به علت ناآگاهی زنان و کم سوادی‌شان و از همه مهم تر نیاز مبرم‌شان به کار و ترس مداوم از اخراج شدن، سکوت می کنند. به همین دلیل خشونت در فضاهای کازی زنان کارگر بسیار عریان و خشن تر است.
در کشور ما هیچ کاه به نابرابری و بی‌حقوقی زنان به شکل جدی پرداخته نشده است. مریم دختری ۱۷ ساله که در یک تولیدی پوشاک مشغول به کار بوده است می گوید کارفرمایش با وعده ازدواج او را به دام رابطه نامشروع می کشاند. پس از مدتی رئیس برای این که برایش دردسری ایحاد نشود از کار اخراجش می کند. مریم می گوید مشکل اساسی ما زنان کارگر در محیط‌های کاری نداشتن هیچ گونه حمایت قانونی و امنیت شغلی است و همین امر دست کارفرمایان را در اعمال آزارهای جنسی بر زنان بیشتر باز می گذارد.
اکرم ۳۶ ساله دارای ۳ فرزند در یک کارگاه کوچک پوشاک مشغول به کار شده. نیاز مالی شدید را دلیل سکوت در مقابل آزارهای جنسی همکاران مرد و کارفرمایان می داند. می گوید برای من دردآورتر از هر چیزی نگاه‌های همکاران مرد است، جوک‌ها و طعنه‌های جنسی که در میان مردان در حضور زنان رد و بدل می شود که معمولا آزار هم به نظر نمی رسد اما به دلیل ترس از اخراج، مجبوریم با شرایط آزاردهنده ی کار، بسازیم چون کار، حتی با حداقل دستمزد به سختی پیدا می شود.
کارهایی که جامعه باید برای مقابله با خشونت و آزارهای جنسی ویژه برای زنان کارگر انجام دهد:
۱- تدوین قوانین تأمین امنیت شغلی برای زنان.
۲ – فرهنگ سازی برای زنان شاغل به ویژه زنان زحمت کش از طریق رسانه‌ها از جمله صدا و سیما که زنان را با حقوق اجتماعی و شغلی‌شان آگاه سازد.
۳ – آموزش به زنان کارگر زمانی که مورد توهین و خشونت و آزار جنسی قرار می گیرند تا به جای سرزنش خود و آبروداری، به مراجع قضایی شکایت کنند.
در واقع اگر این سه امر مهم محقق شود زنان به بخشی از امنیت شغلی‌شان دست خواهند یافت.

یکشنبه پانزدهم دی ماه شرق
۱۳۹۲کاهش نرخ مشارکت اقتصادی زنان و روستاییان
بررسی نرخ مشارکت اقتصادی (نرخ فعالیت) جمعیت ۱۰ساله و بیشتر نشان می دهد ۳۶/۷درصد جمعیت در سن کار (۱۰ساله و بیشتر) از نظر اقتصادی فعال بوده اند؛ یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته اند. همچنین نتایج نشان می دهد نرخ مشارکت اقتصادی در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی کمتر بوده است. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی کل کشور حاکی از کاهش ۰/۸درصدی این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (پاییز ۱۳۹۱) بوده است. این شاخص نسبت به فصل گذشته (تابستان ۱۳۹۲) ۴/۲ کاهش داشته است.

نرخ بیکاری زنان بیشتر از مردان
بررسی نرخ بیکاری جمعیت ۱۰ساله و بیشتر نشان می دهد که ۱۰/۳درصد از جمعیت فعال، بیکار بوده اند. بر اساس این نتایج، نرخ بیکاری در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری کل کشور نشان می دهد که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (پاییز۱۳۹۱)، ۰/۹درصد کاهش و نسبت به فصل گذشته (تابستان ۱۳۹۲) ۰/۱درصد کاهش داشته است. بررسی نرخ بیکاری جمعیت ۱۵ساله و بیشتر نشان می دهد ۱۰/۳درصد از جمعیت فعال، بیکار بوده اند، بر اساس این نتایج، نرخ بیکاری در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است. سهم اشتغال ناقص نشان می دهد ۹/۲درصد جمعیت شاغل دارای اشتغال ناقص بوده اند. این شاخص در بین مردان بیشتر از زنان و در نقاط روستایی بیشتر از نقاط شهری بوده است. بررسی اشتغال در بخش های عمده اقتصادی نشان می دهد بخش خدمات با ۰/۴۸درصد بیشترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش های صنعت با ۳و کشاورزی با ۵/۱۷درصد قرار دارند. بررسی نرخ بیکاری جوانان ۲۴- ۱۵ساله حاکی از آن است که ۳/۲۴درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده اند. این شاخص در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری جوانان ۲۴-۱۵ساله کل کشور نشان می دهد که این شاخص نسبت به فصل مشابه در سال گذشته ۵/۱درصد کاهش و نسبت به فصل قبل۴/۰درصد افزایش یافته است. نرخ بیکاری جوانان ۲۹-۱۵ساله نیز حاکی از آن است که ۶/۲۱درصد از جمعیت فعال ۲۹-۱۵ساله بیکار بوده اند. این شاخص در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری جوانان ۲۹-۱۵ساله نشان می دهد که این شاخص نیز نسبت به فصل مشابه در سال گذشته ۱/۴درصد کاهش و نسبت به فصل قبل ۰/۵درصد افزایش پیدا کرده است.

تاکنون دستگاه‌های اجرایی اعتباری را برای زنان اختصاص نداده‌اند
مدیرکل امور بانوان استانداری تهران گفت: متاسفانه با وجود گذشت ۱۰ ماه از سال ۹۲، هیچ‌گونه اعتباری از سوی دستگاه‌های اجرایی برای برنامه‌های امور بانوان از جمله مدیرکل امور بانوان استانداری تهران اختصاص پیدا نکرده است.
آذر نظری در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس «زنان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، افزود: امور بانوان استانداری تهران مکاتبه‌ای با دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی استان تهران مبنی بر تخصیص یک درصد بودجه دستگاه‌های اجرایی بر اساس قانون سال ۹۲ به امور زنان، خانواده و جوانان انجام داده است.
وی ابراز امیدواری کرد که با توجه به تلاش‌های معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری، مجلس و فراکسیون زنان اعتبار ویژه‌ای برای زنان در بودجه سال ۹۳ در نظر گرفته شود.
به گزارش ایسنا، بر اساس قانون بودجه سال ۹۲، دستگاه‌های اجرایی مجاز هستند که یک درصد از بودجه خود را صرف امور زنان و خانواده کنند.
فرار از خانه، اعتیاد و طلاق بیشترین آسیب را به جامعه زنان تحمیل می‌کند
یکشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۲
فرماندار همدان از آغاز فعالیت مرکز ترک اعتیاد بانوان در دی ماه سال جاری خبر داد.
به گزارش خبرنگار «زنان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه همدان، حسن قهرمانی مطلق صبح روز ۱۵ دی ماه سال جاری در جلسه امور بانوان شهرستان همدان اظهار کرد: مرکز ترک اعتیاد بانوان از دی ماه سال جاری در همدان راه‌اندازی شده که این مرکز تحت نظر مجموعه بهزیستی است.
وی با بیان اینکه فرار از خانه، اعتیاد و طلاق بیشترین آسیب را به جامعه زنان تحمیل می‌کند، افزود: با همکاری مجموعه بهزیستی بیشتر این مشکلات در حوزه زنان برطرف شده و زنان فاقد سرپناه می‌توانند در این گونه مراکز پذیرش و ساماندهی شوند.

سن روابط پیش ازازدواج به راهنمایی رسید شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۲
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه رابطه قبل از ازدواج رو به افزایش است، گفت: این روابط از سنین راهنمایی شکل می گیرد و لازم است سامان یابد.
دکتر محمود گلزاری در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس «جوانان» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اشاره به اینکه با افزایش سن ازدواج و بی‌میلی به ازدواج روبرو هستیم، افزود: بسیاری از دختران تحصیلکرده همسر مناسب پیدا نمی‌کنند که به آن تجرد ناخواسته می‌گویند و این نوع تجرد بین دختران در حال افزایش است.
وی با بیان اینکه متخصصان درباره ملاک‌های ازدواج توافق ندارند، اظهار کرد: نزدیک ۶۰ کتاب درباره ازدواج به زبان فارسی را بررسی کردیم. حدود ۱۰ کتاب ترجمه و حدود ۵۰ کتاب تالیف و از میان آنها حدود ۴۰ کتاب با رویکرد اسلامی نوشته شده است. در کتاب‌های دانشمندان حوزه و دانشگاه، ملاک‌های واحدی برای ازدواج نمی‌بینیم؛ اما مردم از این کتاب‌ها استفاده می‌کنند.
گلزاری با تاکید بر اینکه در حوزه ازدواج مسایل زیاد و ابهام داریم، ادامه داد: از میان کتاب‌های تالیفی، ۳۰ کتاب جزوه‌های ساده‌ای است که از روی کتاب‌های اصلی نوشته‌شده‌اند، بنابراین ۱۰ کتاب تالیفی در این زمینه داریم و کتاب‌های ترجمه شده هم با فرهنگ ما همخوانی ندارد.
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان تصریح کرد: بیش از ۳۰ درصد از ازدواج‌ها در شهرهای بزرگ در کمتر از چهار سال به طلاق منجر می‌شود واین آمار در میانگین کشوری سالانه ۲۰ درصد طلاق در سنین جوانی است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>