نوشته شده در دسته‌بندی نشده٬کارگری توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

اخبار کارگری

صبح امروز در اصفهان رخ داد:
تجمع کارگران کارخانه قند کامیاب در مقابل فرمانداری خمینی‌شهر۱۳۹۲-۱۰-۱۵
چکیده: جمعی از کارگران کارخانه قند کامیاب خمینی شهر اصفهان که بین ۴ تا ۱۱ ماه است به سببب بلاتکلیفی کارخانه و تعطیلی مداوم خط تولید، حقوق نگرفته‌اند، صبح امروز – یکشنبه – در اعتراض به بی‌توجهی کارفرما و مسئولان استانی نسبت به مشکلات صنفی‌شان در ابتدا در داخل کارخانه تجمع کردند و سپس به سمت فرمانداری خمینی شهر حرکت کردند.
نماینده کارگران کارخانه قند کامیاب از تجمع صبح امروز جمعی از کارگران این کارخانه در مقابل فرمانداری خمینی شهر اصفهان خبر داد.
این کارگر که نخواست نامش فاش شود، در تشریح دلایل تجمع امروز قند کامیاب به ایلنا گفت: جمعی از کارگران کارخانه قند کامیاب خمینی شهر اصفهان که بین ۴ تا ۱۱ ماه است به سببب بلاتکلیفی کارخانه و تعطیلی مداوم خط تولید، حقوق نگرفته‌اند، صبح امروز – یکشنبه – در اعتراض به بی‌توجهی کارفرما و مسئولان استانی نسبت به مشکلات صنفی‌شان در ابتدا در داخل کارخانه تجمع کردند و سپس به سمت فرمانداری خمینی شهر حرکت کردند.
نماینده کارگران با بیان اینکه این واحد بیش از ۱۵۰ کارگر دارد که به دلیل تعطیلی‌های مکرر کارخانه امنیت شغلی‌شان را در مخاطره می‌بینند، افزود: آخرین بار این کارخانه از ۲۳ تا ۲۷ آذر ماه بمدت ۴ روز به دلیل انباشت تدریجی بدهی‌ها تعطیل شد که با وساطت مسئولان اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی و فرمانداری خمینی شهر مجددا کارخانه تولید خود را از سر گرفت.
این فعال کارگری انباشت بدهی‌ها به سازمانهای مختلف را یکی از عوامل توقف تولید در این کارخانه دانست و در این زمینه افزود: صبح امروز نیز اداره گاز شهرستان خمینی شهر به دلیل انباشت بدهی‌های کارخانه، گاز را قطع کرد و مجددا تولید در این کارخانه متوقف شد.
نماینده کارگران قند کامیاب یاد آور شد: همچنین کارخانه قند کامیاب به سازمان تامین اجتماعی بیش از یک میلیارد تومان بدهکار است و این موضوع باعث شده این سازمان به بهانه پرداخت نشدن طلب‌اش، با اعمال فشار به کارگران از تمدید اعتبار دفترچه‌های درمانی آنان خودداری کند.
به گفته این کارگر کارخانه قند کامیاب، بخش اعظمی از مشکلات این واحد تولیدی، تامین نشدن مواد اولیه تولید به دلیل بد حسابی‌های مالی کارفرما به فروشندگان مواد اولیه بوده است.
او در باره نتیجه مذاکرات کارگران با مسئولان فرمانداری گفت: مسئولان فرمانداری خمینی شهر با حضور در تجمع امروز، از کارگران خواسته‌اند به خانه‌های خود بازگردند و تا زمانی که مطالبات خود را از کارفرما دریافت نکرده‌اند به کارخانه باز نگردند.
نماینده کارگران قند کامیاب افزود: طبق وعده‌های فرمانداری، کارفرما موظف شده است ضمن پرداخت حقوق ایام بیکاری کارگران، با پرداخت بدهی‌های اداره گاز، مجددا کارگران را به کارخانه بازگرداند.

انفجار مخزن سوخت، جان دو کارگر را گرفت
یکشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۲ – ۰۵ ژانویه ۲۰۱۴
چکیده: کارگران جان باخته، حوالی ساعت ده صبح امروز در بالای مخزن نیمه خالی گازوئیل پتروشیمی مشغول عملیات جوشکاری بودند که بر اثر وقوع انفجار و سپس آتش‌سوزی، از ازتفاع به پایین پرتاب شدند.
شمار قربانیان حادثه انفجار مخزن سوخت در پتروشیمی خرم‌آباد به دو نفر افزایش یافت.
به گزارش دریافتی ایلنا، بر اثر انفجار و آتش‌سوزی صبح امروز در مخزن گازوئیل کارخانه پتروشیمی خرم‌آباد، دو کارگر با نام‌های «بهمن آزادی مقدم» و «محمد مهدی مهدی پور» جان باختند و یکی از کارگران که تا کنون نامش اعلام نشده است در بیمارستان شهدای عشایر خرم‌آباد تحت معالجه است.
بر اساس این گزارش، کارگران جان باخته، حوالی ساعت ده صبح امروز در بالای مخزن نیمه خالی گازوئیل پتروشیمی مشغول عملیات جوشکاری بودند که بر اثر وقوع انفجار و سپس آتش‌سوزی، از ازتفاع به پایین پرتاب شدند.
پتروشیمی خرم آباد یکی از خطوط لوله اتیلن غرب کشور است که در مجاورت شهرک صنعتی شماره ۲ خرم آباد و در زمینی به وسعت ۱۳۰ هکتار احداث شده است.

روابط عمومی شرکت پتروشیمی لرستان خرم‌آباد پیمانکار را عامل انفجار معرفی کرد۱۳۹۲-۱۰-۱۵
چکیده: در این اطلاعیه انفجار و آتش سوزی مخزن ذخیره گازوییل بویلرهای پتروشیمی لرستان به دلیل رعایت نشدن نکات ایمنی توسط شرکت پیمانکار اجرایی بویلر‌ها عنوان شده است.
روابط عمومی شرکت پتروشیمی لرستان در خصوص انفجار و آتش‌سوزی صبح روز گذشته (۱۴ دی ماه) در مخزن گازوئیل این شرکت، اطلاعیه‌ای را صادر کرد.
به گزارش ایلنا، در این اطلاعیه انفجار و آتش سوزی مخزن ذخیره گازوییل بویلرهای پتروشیمی لرستان به دلیل رعایت نشدن نکات ایمنی توسط شرکت پیمانکار اجرایی بویلر‌ها عنوان شده است.
آنطور که در این اطلاعیه آمده است؛ شرکت پیمانکاری بدون اخذ مجوزهای لازم، عملیات جوشکاری بر روی این مخزن را آغاز کرده است.
متن کامل اطلاعیه در ادامه می آید:
متأسفانه در تاریخ ۱۴ دی ماه مخزن ذخیره گازوئیل مربوط به بویلرهای پتروشیمی لرستان دچار انفجار و آتش سوزی شد. علت حادثه مذکور عدم رعایت نکات ایمنی توسط شرکت پیمانکار اجرایی بویلرها می‌باشد که بدون اخذ مجوزهای لازم اقدام به عملیات جوشکاری بر روی این مخزن نموده بود.
در این حادثه متاسفانه سه نفر مجروح شدند که یک نفر در محل حادثه و نفر دوم پس از انتقال به بیمارستان بر اثر خونریزی داخلی جان خود را از دست دادند.

اعتراض کارگری در بخش‌های حمل و نقل و آشپزخانه پالایشگاه پارسیان
دبیر خانه کارگر مهر و لامرد گفت: کارگران حمل و نقل و آشپزخانه پالایشگاه گاز پارسیان شهرستان مهر هفته گذشته در اعتراض به پایین بودن دستمزد‌های خود اعتراض کردند.
عبدالرضا روحی به ایلنا گفت: کارگران پیمانکاری پالایشگاه این اعتراض‌های صنفی را بصورت جداگانه برگزار کردند.
وی در خصوص اعتراض کارگران پیمانکاری آشپزخانه پالایشگاه گفت: در این اعتراض صنفی که ظهر روز سه‌شنبه ۱۱ دیماه روی داد، معترضان خواهان پرداخت مزایای مربوط به سختی کار و بدی آب و هوا بودند.
به گفته دبیر خانه‌کارگر مهر و لامرد، در این حرکت صنفی که از حوالی نمیروز آغاز و تا اندکی بعد از ظهر ادامه داشت، تمامی کارگران پیمانکاری بخش آشپزخانه پالایشگاه حضور داشتند.
وی افزود: این حرکت اعتراضی سرانجام پس از گذشت چند ساعت با وعده مسئولان اداری و امور قراردادهای پالایشگاه مبنی بر برآورده شدن خواسته صنفی کارگران خاتمه یافت.
مطالبات کارگران آشپزخانه
وی در تشریح جزئیات مطالبات کارگران بخش آشپزخانه پالایشگاه پارسیان گفت: معترضان خواهان برخورداری از مزایای ماهانه سختی کار و بدی آب هوا هستند.
روحی با بیان اینکه این مبلغ در مجموع برای هر کارگر شاغل در بخش آشپزخانه تا ۳۰۰ هزار تومان در هر ماه برآورد می‌شود، گفت: از گذشته پرداخت چنین مزایایی به کارگران تعلق می‌گرفت اما ظاهرا پرداخت چنین مزایایی از مدتی پیش با تشخیص اداره محیط زیست منطقه متوقف شده بود به نظر می‌رسد به این با تجدید نظر به عمل آمده پرداخت این مزایای جانبی از سر گرفته شده است.
او افزود: مطالبات مورد نظر کارگران آشپزخانه در اختیارات مدیریت پالایشگاه قراردارد، این کارگران تا آذرماه سال جاری در استخدام شرکت پیمانکاری «پاک اندیش خان میرزا» بودند و در حال حاضر زیر نظر شرکت پارسیان توکل فعالیت دارند.
مطالبات کارگران حمل و نقل
دبیر خانه کارگر لامرد و مهر همچنین در خصوص اعتراض کارگران بخش حمل و نقل پالایشگاه گاز پارسیان گفت: در روز دوشنبه ۹ دیماه سال جاری تمامی رانندگان سرویس‌های حمل و نقل کارکنان پالایشگاه در اعتراض به افزایش نیافتن دستمزد‌های خود اعتراض کردند.
وی بابیان اینکه طبق قراردادی که میان مدیریت پالایشگاه با شرکت‌های پیمانکاری منعقد شده است، وظیفه جابجایی کارکنان پالایشگاه بر عهده ۱۹ راننده مینی بوس قراردارد، گفت: رانندگان معترض خواهان آن بودند که مدیریت پالایشگاه به وعده خود در خصوص افزایش ۳۰۰ هزار تومانی حقوق آن‌ها عمل کند.
روحی افزود: به دنبال این اعتراض صنفی، مدیریت پالایشگاه دو دستگاه اتوبوس را برای جابجایی کارکنان خود جایگزین رانندگان مینی بوس معترض کرد.
وی با اشاره به شکسته شدن شیشه این اتوبوس‌ها در جریان جابجایی کارکنان پالایشگاه، توضیح داد: هر چند دلیل شکسته شدن شیشه اتوبوس‌ها مشخص نیست اما واحد حقوقی پالایشگاه در این رابطه رانندگان معترض را مقصر دانست و علیه آن‌ها شکایتی را تنظیم کرد.
به گفته وی، در پی اقدام واحد حقوقی پالایشگاه، تمامی ۱۹ راننده مینی بوس‌های حمل و نقل کارکنان پالایشگاه در روز چهارشنبه به اعتراض خود خاتمه داده و به کار سابق خود بازگشتند.

نماینده کارگران پلی اکریل اصفهان تشریح کرد:

۱۳۹۲-۱۰-۱۵
چکیده: کاهش تولید در این شرکت و صدور اطلاعیه اخیر روابط عمومی در واکنش به نامه کمیسیون کارگری فرمانداری شهرستان مبارکه مبنی بر توقف سیاست کوچک سازی و به منظور تحریک مسئولان نظارتی استان برای برخورد غیرقانونی با کارگران صورت گرفته است.
نماینده کارگران پلی اکریل اصفهان با اشاره به کاهش تولید در این کارخانه پس از وقوع اعتراضات کارگری، معتقد است کاهش تولید و صدور اطلاعیه اخیر توسط روابط عمومی در واکنش به نامه کمیسیون کارگری فرمانداری شهرستان مبارکه مبنی بر توقف سیاست کوچک سازی و به منظور تحریک مسئولان نظارتی استان برای برخورد غیرقانونی با کارگران، اتفاق افتاده است.
یکی از نمایندگان کارگران با اشاره به اطلاعیه تهدید آمیز روابط عمومی که در سطح شرکت پلی اکریل اصفهان پخش شده است، به ایلنا گفت: در این اطلاعیه علاوه بر تهدید به برخورد با کارگران، اعتراضات کارگران به خارج از کشور نسبت داده شده است.
وی ادامه داد: در اطلاعیه یاد شده آمده است که اعتراضات کارگران در ماه‌های گذشته، فعالیت‌های اقتصادی شرکت با شرکای تجاری‌اش از جمله تامین مواد اولیه و فروش محصولات را تحت الشعاع قرار داده که ادعایی واهی است چرا که تامین بخشی از مواد اولیه بر عهده شرکت تولید مواد اولیه الیاف مصنوعی (DMT) است که ۱۰۰ درصد سهام آن به پلی اکریل اصفهان تعلق دارد.
این نماینده کارگری تصریح کرد: از طرفی مواد اولیه بخش اکریلیک شرکت نیز از کشورهای چین و کره خریداری می‌شود که اعتراضات کارگری بر مبادلات تجاری‌شان تاثیری ندارد.
وی با اشاره به نامه فرمانداری شهرستان مبارکه به مدیرعامل پلی اکریل اصفهان مبنی بر توقف سیاست کوچک سازی کارخانه، گفت: آنطور که از شواهد پیدا است سیاست کوچک سازی کارخانه هنوز متوقف نشده و شرکت‌های جدا شده همچون الیاف زاینده روز به صورت جداگانه به فعالیتشان ادامه می‌دهند.
این کارگر پلی اکریل اصفهان در تشریح دلایل پشت پرده اتهامات جدید مدیریت کارخانه افزود: مسئولان دولتی و نظارتی استان به مساله توقف تولید حساسیت دارند چرا که پلی اکریل اصفهان تنها شرکتی است که یک سری از مواد خاص همچون اکریلیک را تولید می‌کند و در صورت توقف تولید، صنایع نساجی، فرش بافی، پتو و… دچار مشکل می‌شوند و مشکلات پیچیده‌ای در صنعت کشور ایجاد خواهد شد.
وی در ادامه بیان کرد: مدیر عامل می‌خواهد با سوء استفاده از این حساسیت، کاهش تولید را به اعتراضات کارگران نسبت دهد و مسئولان نظارتی را به برخورد غیرقانونی با کارگران تحریک کند. از طرفی مجمع عمومی سهامداران شرکت در ماه جاری برگزار می‌شود و هیات مدیره باید پاسخگوی عملکردش باشد و احتمالا می‌خواهند ناکارآمدی‌شان را به گردن کارگران بیندازند.
وی عنوان کرد: از پایان هفته گذشته، علاوه بر توقف کامل تولید در بخش اکریلیک ۲، نیمی از بخش پلی استر از دور تولید خارج شده و در بخش اکریلیک ۱ هم با کاهش تولید مواجه هستیم و یکی از توربین‌ها را هم بدلیل آنچه مشکلات گازی عنوان می‌شود از خط تولید نیروگاه خارج کرده‌اند و این در حالی است که مواد اولیه برای ادامه فعالیت کارخانه وجود داشته و نیازی به توقف ناگهانی تولید نبوده است.
نماینده کارگران در پایان اظهار داشت: شرکت پلی‌اکریل در سال‌های گذشته هم بدلیل کمبود مواد اولیه تا چندین ماه تولید را کاهش داده بود، بنابراین کاهش تولید در پلی اکریل اصفهان امری عادی است اما اینکه در این مقطع زمانی تولید را به صورت ناگهانی کاهش دهند و بلافاصله اعتراضات کارگران را مسئول آن معرفی کنند حربه‌ای مشکوک و رسوا است چرا که تقریبا در همه اعتراضات کارگران در ماه‌های گذشته تولید برای لحظه‌ای متوقف نشد و اعتراضات عمدتا در بازه زمانی تغییر شیفت‌ها صورت می‌گرفت.
بیکاری واقعی؛ ۲۳ درصد
حمید حاج اسماعیلی- کارشناس کار
در صورتی که به موضوع اشتغال و نرخ بیکاری حادث شده در کشور به صورت واقعی نگاه کرده و داده ها را بر اساس واقعیات و نه حدسیات بررسی کنیم، به خوبی درمی یابیم که با نرخ بیکاری بیش از ۲۳ درصد مواجه هستیم. بخشی از این داده ها که می تواند مبنایی برای محاسبه باشد بر این اساس دسته بندی می شود؛ اولادولت در سرشماری های جدید خود افراد بالای ۱۵سال را جزو جمعیت شاغل محسوب می کند درصورتی که در گذشته جمعیت بالای ۱۰سال در برآورد آمار جمعیت شاغل برآورد می شد. دوم آنکه نرخ بیکاری زنان که تقریبا نیمی از جمعیت فعال کشور هستند ۵۰ درصد بوده و همچنین در درجه سوم هم می توان به نرخ بیکاری فارغ التحصیلان اشاره کرد که بیش از ۳۰ درصد است. با احتساب این اعداد به این نتیجه خواهیم رسید که نرخ بیکاری عمومی کشور زیر ۲۰ درصد نیست. در دوسال گذشته و پس از اعمال تحریم های یک جانبه علیه کشور، شرایط اقتصادی رو به افول رفت و تولید روزبه روز بیشتر وارد رکود شد. در سه ماهه دوم سال جاری که دولت جدید روی کار آمد؛ هیچ تغییر شاخص اساسی صورت نگرفته است که به واسطه آن کاهش نرخ بیکاری در کشور قابل پذیرش باشد. در ماه های گذشته به دلیل تحولات صورت گرفته در روابط بین الملل، به طور نسبی شاهد برقراری ثبات ۱/۵ تا سه درصد در شاخص های اقتصادی مانند تورم و نرخ ارز بوده ایم، اما در عمل هیچ اقدام عاجلی برای کمک به تولید و ایجاد رونق در این بخش شکل نگرفته که به رشد فعالیت های اقتصادی و کاهش نرخ بیکاری بتوان امید داشت. در یک سال ونیم گذشته بنگاه های تولیدی بدترین زمان خود را سپری کردند و به تعطیلی نزدیک شدند. این اتفاق باعث ازدست رفتن تعداد زیادی از مشاغل ایجادشده در سال های گذشته شد اما در هیچ ارگان و نهادی آمار این اتفاق ذکر نشده است. اینکه روند نرخ بیکاری را کاهنده اعلام می کنند درواقع یک معمای جدی است. با نگاه به آمار اعلام شده این پرسش بلافاصله به ذهن خطور می کند که چه اتفاقی افتاده در شرایطی که کشور بدترین دوران خود را می گذراند؛ نرخ بیکاری کاهش می یابد؟ مرکز آمار ایران که مسوولیت اعلام آمار را دارد یا باید یک بازنگری در نحوه اعلام آمارهای ساختاری و زیربنایی کشور انجام دهد یا آنکه تحلیل و چرایی رسیدن به این اعداد را عنوان کند. برای کاهش یافتن نرخ بیکاری در شرایط رکود تولید و رشد اقتصادی منفی، یا باید بخش قابل ملاحظه ای از جمعیت کشور کهنسال شده و از ردیف کارجویان خارج شده یا به موت رفته باشند تا از این طریق نرخ بیکاری کاهنده شود. در غیراین صورت کاهشی بودن نرخ بیکاری را نمی توان قابل قبول دانست. حتی در قیاس با کشورهای اروپایی مانند اسپانیا که درگیر بحران بیکاری شدند با وجود آنکه رونق اقتصاد آنها از ایران بسیار بالاتر است اما نرخ بیکاری ۲۶ درصد اعلام شده است. پس چطور می شود که نرخ بیکاری در ایران با منفی ۵/۸درصد رشد اقتصادی تنها ۱۰ درصد باشد. البته درباره آمارهای اشتغالزایی در دولت های سابق اظهارات افراطی و تفریطی صورت گرفت ولی به صورت کلی در زمان دولت نهم، برنامه اشتغالزایی بهتری نسبت به بعد از آن انجام شد. البته در برنامه اشتغالزایی زودبازده ها نیز بعدها اعلام شد حداقل ۴۰ درصد انحراف در عملکرد به وجود آمد. یک واقعیت در زمان دولت قبل وجود دارد و آن هم اینکه اجرای هدفمندی یارانه ها بنگاه ها را زمینگیر کرد و مشاغل بسیار زیادی در واحدهای تولیدی کشور دچار ریزش شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>