نوشته شده در اخبار٬خبرو گزارش توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

تاکید اتحادیه اروپا بر تعلیق تحریم‌ها در صورت اجرای تعهدات ایران

اتحادیه اروپا اعلام کرده است در صورتی که ایران با «حسن نیت» به تعهداتش در چارچوب توافق اتمی ژنو عمل کند، این اتحادیه نیز بر اساس آن توافق، بخشی از تحریم‌ها را علیه ایران به حالت تعلیق درخواهد آورد.

این خبر در حالی اعلام شد که کا‌ترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفته است روز سه شنبه در بروکسل با عباس عراقچی، معاون حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه ایران که در مذاکرات هسته‌ای نقش مهمی دارد، دیدار خواهد کرد.شورای وزیران اتحادیه اروپا در جلسه روز دوشنبه‌ این نهاد در بروکسل، از خانم اشتون در مورد روند مذاکرات هسته‌ای با ایران گزارش دریافت کرده است.

این شورا سپس طی یک بیانیه رسمی از توافق ژنو استقبال و اعلام کرد: «در شرایط کنونی، اجرای سریع تدابیر داوطلبانه توسط دو طرف مساله‌ای کلیدی است.»

این بیانیه می‌افزاید: «ایران باید تعهداتش را با حسن‌نیت اجرا کند و شورا نیز متعهد می‌شود که گام‌های لازم را بردارد و آن بخش از تحریم‌های اتحادیه اروپا که در برنامه اقدام مشترک آمده است پس از اجرای تعهدات ایران و تایید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و بر اساس توصیه کا‌ترین اشتون، نماینده ارشد اتحادیه اروپا به حالت تعلیق درآید.»

کا‌ترین اشتون نیز گفت که مذاکرات هیات‌های کار‌شناسی ایران و گروه پنج به علاوه یک که در وین اتریش، مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی در جریان بود و متوقف شده است، از سر گرفته خواهد شد.

خانم اشتون روند مذاکرات را بسیار حساس توصیف کرد وگفت: «مسلم است که همواره گفته‌ایم مهم است ما از انجام اقداماتی که این روند را به تاخیر بیاندازد، خودداری کنیم.»

خانم اشتون افزود: «ایران باید با حسن نیت به تعهداتش عمل کند. شورا نیز به نوبه خود متعهد است گام های لازم را بردارد تا آن بخش از تحریم‌های اتحادیه اروپا که در برنامه اقدام مشترک مشخص شده است، را به حالت تعلیق درآورد.»

ماه پیش در ژنو سوئیس و پس از مذاکراتی فشرده بین ایران و قدرت های بزرگ، ایران پذیرفت که پیشرفت بعضی بخش‌های حساس برنامه اتمی‌اش را متوقف کند، از جمله سانتریفوژهای پیشرفته تازه نصب نکند.در مقابل آمریکا و متحدانش متعهد شدند که طی یک روند شش ماهه بخشی از تحریم‌های فعلی را معلق کنند و تحریم تازه‌ای علیه این کشور وضع نکنند تا با ادامه گفتگوها راهی برای حل و فصل جامع مناقشه هسته ای پیدا شود.

رایزنی های آمریکا

با این حال، وزارت دارایی آمریکا اعلام کرده است که دیوید کوهن، معاون وزیر دارایی ایالات متحده در امور تروریسم و اطلاعات مالی این هفته در مورد اجرای تحریم‌های اقتصادی بین المللی علیه ایران به چند کشور از جمله آلمان، بریتانیا، ترکیه واسرائیل سفر می‌کند.

وزارت دارایی آمریکا پنجشنبه گذشته ۱۹ فرد و شرکت ایرانی و خارجی را به فهرست تحریم‌ها اضافه کرده بود.

مقامات وزارت امور خارجه ایران این اقدام را بر خلاف روح توافق نامه ژنو توصیف کرده بودند.

بعضی از رسانه‌های ایران توقف مذاکرات هیات‌های کار‌شناسی اتمی ایران و قدرت‌های بزرگ در وین را به تحریم‌های آمریکا نسبت داده بودند.

از سوی دیگر، چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا نیز روز دوشنبه با همتای اسرائیلی‌اش، موشه یعلون درباره چند موضوع از جمله ایران گفتگو کرد.

بنا بر بیانیه پنتاگون، وزیر دفاع آمریکا در صحبتش بر تعهد آمریکا به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تاکید کرد.

ایران با رد اتهامات آمریکا و متحدانش، تمام جوانب برنامه هسته‌ای خود را صلح آمیز می‌داند.

همزمان، ‌بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد، در یک کنفرانس خبری در نیویورک توافق ژنو را از دستاوردهای مهم دیپلماتیک سال گذشته خوانده است.

آقای‌بان گفت: «یکی دیگر از نقاط برجسته سال ۲۰۱۳ توافق ماه گذشته میان ایران و گروه پنج به علاوه یک در مورد برنامه اتمی ایران بود. امید من این است که این تفاهم اولیه یک توافق جامع در مورد همه نگرانی‌های باقی مانده را به دنبال داشته باشد.»

دبیر کل سازمان ملل متحد افزود: «من همچنین از ایران می‌خواهم با آژانس بین المللی انرژی اتمی کاملا همکاری کند. من همچنین از تمایل دولت ایران برای بهبود روابط با جامعه جهانی استقبال می‌کنم، بهبودی که می‌تواند بر مسائل مختلف تاثیر بگذارد.»
بی بی سی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>