نوشته شده در خبرو گزارش توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

هزاران تبعه افغانستان روزانه از ایران به کشورشان بازگردانده می‌شوند

خبرگزاری فرانسه با انتشار گزارشی در خصوص وضعیت اتباع افغانستان در ایران پس از بازگشت طالبان به قدرت مدعی شده که روزانه هزاران مهاجر افغان از ایران به کشورشان بازگردانده می‌شوند.
در این گزارش آمده است که ایران هر هفته ده‌ها هزار مهاجر افغان را به رغم آنکه کشورشان پس از حاکمیت طالبان در معرض قحطی و فروپاشی اقتصادی قرار گرفته اخراج می‌کند.
فرانس‌پرس با استناد به سخنان شاهدان و نیز برخی سازمان‌های امدادی ضمن طرح این ادعا یادآور شده که افغان‌های مهاجر از بدرفتاری مقامات ایرانی نیز ابراز نارضایتی کرده‌اند.
به گزارش یورو نیوز، میلیون‌ها شهروند افغان طی دهه‌ها درگیری و خونریزی در کشورشان برای فرار از خشونت‌ها و نیز سر و سامان دادن به وضعیت اقتصادی خود راه کشور همسایه غربی را در پیش گرفته‌اند.
تسلط طالبان بر کابل در ماه اوت که سبب شد این گروه شبه‌نظامی کنترل کامل افغانستان را در دست گیرد بحران موجود در این کشور را تشدید کرده است؛ به نحوی که خشکسالی شدید و رکود اقتصادی بیش از نیمی از جمعیت این کشور را با کمبود حاد مواد غذایی مواجه کرده است.
به شهادت افعان‌های بازگشته از ایران که با فرانس‌پرس گفتگو کرده‌اند مهاجران افغان هنگام ورود به ایران بازداشت شده و در ارودگاه‌های شلوغ و کثیف نگهداری می‌شوند، برخی از مهاجران نیز پس از ضرب و شتم به گذرگاه مرزی باز گردانده می‌شوند.
ایران همواره ادعا کرده که از پناهجویان افغان استقبال می کند و کمک های لازم را در اختیار آنها قرار می‌دهد؛ تهران همچنین به تازگی اعلام کرده که طی هفته‌های اخیر محموله‌های کمک را به کشور همسایه فرستاده است.
به گزارش رسانه‌های ایران، مجید تخت روانچی سفیر تهران در سازمان ملل اواخر اکتبر گفته بود: «ما تقریباً بدون دریافت هیچ حمایت مادی جدید از جامعه جهانی میزبان برادران افغان خود هستیم.» وی در ادامه یادآور شده بود: «در حالی که تحت تحریم‌های شدید و غیرقانونی آمریکا هستیم، علاوه بر غذا، سرپناه، دارو و آموزش، اکنون واکسن کووید-۱۹ را نیز در دسترس پناهندگان قرار می دهیم.»
احمد وحیدی، وزیر کشور ایران ماه گذشته میلادی از افغان‌ها خواست که به این کشور نیایند زیرا به گفته وی «ظرفیت‌ها محدود است.»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>