نوشته شده در خبرو گزارش توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

تلاش‌های دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران پیش از شروع مذاکرات وین

سه هفته پیش از شروع مذاکرات برجام، مقامات ایران برای جلب نظر مساعد کشورهای اروپایی دست به اقدامات دیپلماتیک زده‌اند. امیرعبداللهیان با همتای آلمانی خود گفت‌وگو کرده و باقری از ملاقات با سیاستمداران اروپایی خبر داده است.

روز هشتم آذر (۲۹ نوامبر) دور هفتم مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در وین برگزار خواهد شد. وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بر آن است تا پیش از شروع این مذاکرات برخی از مسائل را در گفت‌وگو با مقامات اروپایی و همچنین سیاستمداران روسیه و چین مطرح و حل و فصل کند.

وزارت امور خارجه آلمان بر روی حساب کاربری خود در شبکه توییتر از تماس تلفنی حسین امیرعبداللهیان با هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان خبر داده است.در این پست توییتری آمده است: «هایکو ماس با امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران امروز [دوشنبه هشتم نوامبر] تلفنی گفت‌وگو کرده است. محور اصلی این گفت‌وگو از سرگیری مذاکرات در وین در پایان ماه جاری است. هدف آلمان همچنان این است که این مذاکرات هر چه سریع‌تر به نتیجه رسیده و پایبندی به تعهدات پیش‌بینی شده در توافق هسته‌ای هر چه زودتر متحقق گردد.»

از سوی دیگر، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، “ایرنا” نیز روز دوشنبه ۱۷ آبان از تماس تلفنی حسین امیرعبداللهیان با لیز رایس، همتای بریتانیایی او خبر داده بود. ایرنا موضوع اصلی گفت‌وگوی این دو سیاستمدار را نیز مذاکرات احیای برجام و لغو تحریم‌ها اعلام کرده است.

علی باقری کنی، معاون وزارت امور خارجه دولت ابراهیم رئیسی و مذاکره کننده ارشد این کشور در وین نیز با انتشار یک پست توییتری اعلام کرد او در روزهای آینده در ارتباط با لغو تحریم‌های پیش‌بینی شده از سوی ایالات متحده با «چند همتای اروپایی» ملاقات خواهد کرد.

اعلام تاریخ شروع دور هفتم مذاکرات برجام در وین، پس از گفت‌وگوی باقری با انریکه مورا، معاون جوزپ بورل، هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده این اتحادیه در مذاکرات برجام صورت گرفته بود.

روز دوشنبه، ۱۷ آبان، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی بار دیگر خواستار دریافت تضمین از آمریکا در ارتباط با عدم تکرار خروج آن کشور از توافق هسته‌ای شده بود.

باید یادآور شد که دولت بایدن بارها به صراحت اعلام کرده است که از منظر حقوقی نمی‌تواند برای دولت آینده آمریکا تصمیم بگیرد و ارائه چنین تضمینی از سوی آن کشور ممکن نیست.

DW

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>