نوشته شده در خبرو گزارش توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

هشدار آویگدور لیبرمن درباره احتمال برخورد نظامی اسرائیل و ایران در آینده نزدیک

هم زمان با تلاش‌های بین المللی برای از سرگیری مذاکرات احیای برجام،‌ آویگدور لیبرمن، وزیر دارایی اسرائیل، هشدار داده است که هیچ توافقی برنامه هسته‌ای ایران را متوقف نمی کند. او رویارویی نظامی با ایران را اجتناب ناپذیر خوانده و آن را تنها راه جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به توان هسته‌ای توصیف کرده است.

آقای لیبرمن روز پنجشنبه (۲۱ اکتبر) در گفتگو با سایت خبری والا گفت: “در مورد رویارویی با ایران فقط موضوع زمان مطرح است که این زمان خیلی طولانی نخواهد بود.”

وزیر دارایی اسرائیل گفت: “هیچ روند دیپلماتیک یا توافقی برنامه هسته‌ای ایران را متوقف نمی کند.”

رئیس حزب راستگرای اسرائیل بیتنو (اسرائیل خانه ماست) گفت که ایران برای اسرائیل از بقیه چالش‌ها یک مشکل بزرگتر است زیرا “آنها اعلام کرده اند که سیاست آنها نابودی اسرائیل است و منظورشان همین است.”

بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل، روز سه شنبه این هفته در کمیته دفاعی و سیاست خارجی پارلمان (کنست) حاضر شد و خواهان افزایش بودجه درخواستی دولت برای ارتش شد. بنی گانتس هشدار داد که بودجه اضافی برای آمادگی به منظور حمله احتمالی به برنامه هسته‌ای ایران ضروری است.

مقامات ارشد اسرائیلی در حالی در خصوص توسل احتمالی به گزینه نظامی هشدار می دهند که کانال ۱۲ تلویزیون این کشور دوشنبه شب گزارش داد که دولت اسرائیل خواهان اختصاص یک بودجه ۱/۵ میلیارد دلاری برای تقویت قابلیت حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران است. بنا بر آن گزارش، یک میلیارد دلار در بودجه امسال درنظر گرفته شده است و نیم میلیارد دلار در بودجه سال آینده – مبالغی که در نهایت باید به تصویب کنست برسد.

گفته می شود که بودجه یاد شده قرار است که صرف بهبود هواپیماها، گردآوری اطلاعات از جمله با ماهواره و تسلیحات خاص شود.

خبرگزاری فرانسه اخیرا به نقل از یک مقام امنیتی ناشناس اسرائیل خبر داد که ایران “به تولید مواد لازم برای سلاح هسته‌ای از هر زمان نزدیکتر است” اما هنور دو سال تا یک بمب اتمی فاصله دارد. این مقام اسرائیل افزود: “ما خود را آماده تمام گزینه‌ها و سناریوها می‌کنیم از جمله عملیات نظامی.”

ایران همواره تاکید کرده قصد ساخت بمب اتمی ندارد و برنامه هسته‌ایش صلح‌آمیز و برای تولید انرژی و تحقیقات است.

مذاکرات هسته‌ای در تابستان، با پایان گرفتن دوره ریاست‌جمهوری حسن روحانی و روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی متوقف شد.

رسانه‌های ایران به تازگی خبر دادند که مذاکرات به زودی در بروکسل از سر گرفته می‌شوند اما سخنگوی اتحادیه اروپا گفت نمی‌تواند تایید کند که گفتگویی صورت خواهد گرفت یا زمان آن کی خواهد بود.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، اخیرا بر آنچه توقف “تحریکات هسته‌ای” و بازگشت ایران به روند دیپلماتیک خواند، تاکید کرده است.

آقای بلینکن در دیدار روز دوشنبه خود با رافائل گروسی، دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، بر حمایت محکم آمریکا از ماموریت راستی آزمایی آژانس، از جمله در ایران تأکید کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>