- The Union Of People's Fedaian Of Iran - http://www.etehadefedaian.org -

باکو اتهامات تهران را رد کرد؛ ترکیه و آذربایجان در نخجوان مانور نظامی برگزار می کنند

Posted By admin On مهر ۱۳, ۱۴۰۰ @ ۸:۴۴ ق.ظ In خبرو گزارش | No Comments

[1]دولت آذربایجان اتهامات جمهوری اسلامی ایران را مبنی بر حضور نظامیان اسرائیلی در مرزهای آذربایجان با ایران تکذیب کرد. لیلا عبدالله‌یف، سخنگوی وزارت امور خارجۀ آذربایجان، با اظهار این مطلب اتهامات مقامات جمهوری اسلامی را در این باره کاملاً بی اساس خواند.

سخنگوی وزارت امور خارجۀ آذربایجان رزمایش‌های پیاپی سپاه پاسداران و ارتش ایران را در مرزهای آذربایجان طی روزهای اخیر تعجب‌آور خواند، هر چند وی افزود که هر کشوری حق دارد در چارچوب قلمرو ملی خود رزمایش برگزار کند. با این حال، لیلا عبدالله‌یف پرسید : “چرا اکنون؟ و چرا در مرزهای آذربایجان؟”

ساعاتی پیشتر، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجۀ جمهوری اسلامی ایران، بار دیگر مدعی شد که بعد از جنگ آذربایجان و ارمنستان در قره باغ، “عناصر گروه‌های تروریستی” و اسرائیلی در مرزهای آذربایجان با ایران مستقر شدند و جمهوری اسلامی ایران در اینباره به حکومت باکو بارها تذکر و هشدار داده است. خطیب زاده همچنین گفت که “در روابط ایران و آذربایجان ملاحظاتی وجود دارد که مهمترین شان اقدامات و اظهارات خصمانۀ اسرائیل از داخل آذربایجان علیه ایران است.”  وی همچنین گفت که “آذربایجان نباید اجازه دهد که مرزها و سرزمین‌اش مورد سوءاستفادۀ طرف‌های سوم علیه ایران قرار بگیرد.”

ترکیه و جمهوری آذربایجان در نخجوان رزمایش برگزار می کنند؛ وزیر خارجه ارمنستان وارد ایران شد

در همین حال، ترکیه از برگزاری رزمایش مشترک با جمهوری آذربایجان با نام «برادری خدشه‌ناپذیر ۲۰۲۱» از ۵ تا ۸ اکتبر در نخجوان خبر داد.

سرگرد پینار کارا، افسر اداره ارتباطات وزارت دفاع ترکیه در گفتگو با خبرنگاران در آنکارا با اشاره به همکاری‌های نظامی این کشور و آذربایجان گفت که «پروژه تیپ برادری» به منظور افزایش توان همکاری و عملیاتی مشترک میان ارتش های دو کشور شروع شده است.

پیشتر و با تشدید تنش‌ها میان تهران و باکو، ارتش ایران با اجرای رزمایش نظامی «فاتحان خیبر» در مرزهای شمال غربی این کشور، بر حضور خود در این منطقه افزود.

اگرچه رزمایش نظامی ایران در شمال غربی این کشور پس از رزمایش مشترک ترکیه، پاکستان و آذربایجان انجام شده اما مقام های جمهوری آذربایجان نسبت به این اقدام تهران ابراز نگرانی کردند.

اینک ترکیه و آذربایجان تصمیم گرفته‌اند که رزمایش مشترکی را سه روز پس از رزمایش نظامی ارتش ایران اجرا کنند.

مقام‌های ایرانی در روزهای گذشته و پس از تنش غیرمنتظره میان تهران و باکو، به «حضور بیگانگان از جمله اسرائیل در منطقه» اشاره کرده و گفته‌اند که این موضوع «جز شیطنت و تفرقه ثمری ندارد.»

آن‌ها همچنین گفته‌اند که تلاش برای تغییر ژئوپلیتیک منطقه و مرزها را تحمل نخواهند کرد.

سفر وزیر خارجه ارمنستان به ایران

هم‌زمان با تشدید اختلافات میان ایران و جمهوری آذربایجان که با انجام رزمایش های نظامی متعدد همراه شده است، آرارات میزوریان، وزیر خارجه ارمنستان امروز دوشنبه چهارم اکتبر به تهران سفر کرد تا با مقام‌های ایرانی دیدار و گفتگو کند.

سفر وزیر خارجه ارمنستان به تهران در این روزها اگرچه به گفته سخنگوی وزارت خارجه ایران از پیش برنامه‌ریزی شده بوده است اما از آنجا که هر دو کشور اختلاف‌هایی با جمهوری آذربایجان دارند، مهم ارزیابی می‌شود.

ارمنستان یک سال پیش از این به دلیل اختلاف بر سر منطقه قره باغ کوهستانی با جمهوری آذربایجان وارد جنگ شد که در نهایت بخشی از مناطق تحت کنترل ارامنه را از دست داد.

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان روز یک‌شنبه سوم اکتبر با تأکید بر اینکه ایروان در سال‌های گذشته مسائلش را با تهران حل وفصل کرده، گفته بود که «کشورش هرگز در هیچ توطئه‌ای علیه ایران شرکت نکرده و نخواهد کرد.»


Article printed from The Union Of People's Fedaian Of Iran: http://www.etehadefedaian.org

URL to article: http://www.etehadefedaian.org/?p=31818

URLs in this post:

[1] Image: http://www.etehadefedaian.org/wp-content/uploads/2021/10/3335.jpg

Copyright © 2011 Etehade Fedaian. All rights reserved.