- The Union Of People's Fedaian Of Iran - http://www.etehadefedaian.org -

اعتراضات و اعتصابات کارگری؛ راهپیمایی کارگران هفت تپه و مجتمع پتروشیمی ماهشهر

Posted By admin On مهر ۱۲, ۱۴۰۰ @ ۷:۱۳ ق.ظ In کارگری | No Comments

[1]بخش های مختلف کارگری کشور طی امروز و روزهای اخیر شاهد اعتصابات و اعتراضات متعددی بوده است. از اهم آنها می توان به ادامه اعتصاب و راهپیمایی در سطح شهر از سوی کارگران نیشکر هفت تپه؛ اعتصابات کارگران نفت در حوزه های مختلف نفتی کشور، اعتصاب کارگران معادن و شهرداری ها نام برد.

امروز یکشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰در ششمین روز اعتصاب کارگران هفت تپه، کارگران اعتصابی پس از تجمع مقابل فرمانداری در سطح شهر شوش دست به راهپیمایی زدند.

کارگران اعتصابی اهم مطالبات خود را تعیین تکلیف فوری مدیریت شرکت و شفاف سازی نحوه و قیمت واگذاری شرکت به دولت-بانک، پرداخت فوری حقوق های معوقه و سایر مطالبات عرفی و قانونی، تسریع در انجام عملیات کشت و اُورهال-تعمیر کارخانه، بازگشت به کار اخراجی های مطالبه گر, تمدید قرارداد فصلی ها, اعلام و اجرای حکم صادر شده علیه اسدبیگی-رستمی در پرونده اختلاس و مختومه شدن پرونده خانم فرزانه زیلابی (وکیل کارگران هفت تپه) عنوان میکنند.

در راهپیمایی امروز کارگران شعارهایی از جمله مرگ بر ستمگر، درود بر کارگر سر دادند.

اعتصابات و اعتراضات در حوزه های نفتی کشور نیز امروز دارد. در تازه ترین آن ها امروز یکشنبه ۱۱ مهر ماه کارگران پیمانی ارکانی ثالثی مجتمع پتروشیمی ماهشهر دست از کار کشیده و دست به تجمع و راهپیمایی اعتراضی زدند.

این کارگران در منطقه ویژه بندر ماهشهر در اعتراض به وضعیت نامناسب شغلی و معیشتی و با شعار اتحاد، اتحاد دست به تجمع اعتراضی زدند. خواست فوری این کارگران حذف شرکت های پیمانکاری و عقد قراردادهای مستقیم است. این مطالبه از اصلی ترین خواسته های کارگران در صنعت نفت است.

امروز گزارشاتی نیز از اعتصاب و تجمع اعتراضی کارگران پالایشگاه گاز «بیدبلند ۲» درون پالایشگاه، در اعتراض به پایمال شدن حقوق خود منتشر شده است. طی یکی دو روز گذشته نیز اعتصابات و اعتراضات کارگران نفت در جریان بود که از این میان می توان به دور جدید اعتراض در میان کارگران واحد ترابری شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی در منطقه پارسیان در روز شنبه ۱۰ مهر، تجمع اعتراضی رانندگان منطقه عملیاتی نار و کنگان در روز شنبه، اعتصاب رانندگان و اپراتورهای جرثقیل مجتمع پتروشیمی گچساران و دور جدید اعتراضات در میان کارگران واحد ترابری شرکت بهربرداری نفت و گاز زاگرس جنوبی اشاره کرد.

علاوه بر ادامه اعتراض کارگران پیمانی پروژه ای، اعتراضات در میان مراکز نفت و موسسات وابسته به آن گسترده است. بنا بر خبرها مدتی است که اعتراضات در میان کارکنان نفت و گاز در استان بوشهر بسیار است. این تجمعات از شرکت پالایشگاه فجر جم شروع شده است. سپس در شهرک پردیس ادامه پیدا کرده و اکنون دامنه آن به منطقه عملیاتی نار و کنگان رسیده است.

از سوی دیگر کارگران معدن ذغال سنگ پابدانا در استان کرمان به تجمع و اعتصاب خود ادامه دادند.

امروز یازدهم مهرماه کارگران شرکتی معدن ذغال سنگ پابدانا در استان کرمان در ورودی محوطه دست به تجمع اعتراضی زدند.

این کارگران که در تونل‌های خصوصی این معدن کار می‌کنند، می‌گویند در کارگاه‌های دولتی همین معدن، کارگران بسیار بیشتر حقوق می‌گیرند و از مزایای مزدی بیشتری بهره‌مند هستند؛ این در حالیست که ساعات کار و تولیدشان به نسبت کمتر است.

کارگران از واگذاری تونل‌ها و بخش‌های مختلف پابدانا به شرکت‌های خصوصی انتقاد دارند و می‌گویند: بعد از واگذاری‌ها مزد و مزایای مزدی کارگران شروع به کاستی گرفتن می‌کند؛ کارفرمایان خصوصی هیچ توجهی به وضعیت شغلی و مزدی کارگران ندارند و فقط به منافع خود می‌اندیشند.

این کارگران که خواستار همسان‌سازی حقوق و مزایا در بخش‌های مختلف یک کارگاه هستند، می‌گویند: باید حقوق و مزایای کارگران در بخش‌های مختلف معدن پابدانا همسان‌سازی شود؛ نباید این همه تفاوت بین حقوق کارگران در تونل‌های مختلف وجود داشته باشد؛ یکی چهار میلیون حقوق بگیرد و دیگری هشت میلیون!

کارگران شهرداری خرمشهر نیز امروز برای چندمین بار مقابل فرمانداری این شهر دست تجمع اعتراضی زدند.

کارگران شهرداری خرمشهر ۶ ماه حقوق و ۱۰ ماه حق بیمه معوقه دارند.

همچنین امروز یکشنبه ۱۱ مهرماه کارگران شهرداری پرند در استان البرز در اعتراض به عدم پرداخت حقوق‌ها دست به تجمع زدند.

طی روز گذشته شنبه ۱۰ مهرماه، گروهی از کارگزاران مخابرات روستایی سراسر کشور، در مقابل دفتر ستاد اجرایی “فرمان امام” واقع در تهران، دست به تجمع اعتراضی زده بودند. کارگزاران معترض از مهمترین مطالبات خود را “همسان‌سازی حقوق و مزایا همتراز با کارکنان رسمی شهری” عنوان کردند. “عدالت مزدی و رفع تبعیض در پرداختی ها”، از دیگر خواسته های کارگزاران مخابرات روستایی به شمار می‌رود. معترضان در جریان تجمع دیروز، شعارهایی از قبیل “مرگ بر کارگر، درود بر ستمگر!” و “کارگزار می‌میرد، ذلت نمیپزیرد” را سر داده اند.

کارگران شرکت پیمانکاری کاریز در پروژه آزاد راه منجیل به رشت نیز، در اعتراض به عدم پرداخت معوقات مزدیشان، دست به اعتصاب زده و کار در محل کارگاه خود را متوقف کردند.

این کارگران با اشاره به بی توجهی کارفرما به معوقات مزدی ۴ ماهه کارگران، عنوان کردند: بعد از گذشت شش ماه از آغاز سال جدید کارگران شرکت پیمانکاری «کاریز» فقط حقوق فروردین و اردیبهشت ماه خود را دریافت کرده‌اند.

این کارگران که به نشانه اعتراض کار را در تونل سوم و چهارم متوقف کرده اند، افزودند: در حال حاضر شمار زیادی از کارگران به دلیل دریافت نکردن به موقع حقوق، در وضعیت معیشتی خوبی به سر نمی‌برند.

آنها با بیان اینکه کسی در شهرستان رودبار پاسخگو مشکلات ما نیست، در پایان خاطرنشان کردند: علاوه بر نادیده گرفته شدن مطالبات مزدی کارگران، همکاران با قراردادهای موقت کار نیز در امنیت شغلی مناسبی قرار ندارد.

 


Article printed from The Union Of People's Fedaian Of Iran: http://www.etehadefedaian.org

URL to article: http://www.etehadefedaian.org/?p=31805

URLs in this post:

[1] Image: http://www.etehadefedaian.org/wp-content/uploads/2021/10/001-4.gif

Copyright © 2011 Etehade Fedaian. All rights reserved.