نوشته شده در خبرو گزارش توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

رابرت مالی با مقامات سه کشور اروپایی درباره ایران دیدار می‌کند

روز دوشنبه، ۲۲ شهریور شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران جلسه دارد. امروز جمعه نیز فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران به پاریس می‌رود تا با مقامات کشورهای فرانسه، بریتانیا و آلمان دراین باره گفت گو کند.

روزنامه گاردین خبر داده که امروز جمعه ۱۰ سپتامبر قرار است رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران با مقامات کشورهای فرانسه، آلمان و بریتانیا در پاریس ملاقات کند. موضوع این ملاقات تصمیم‌گیری درباره ایران و موضع این کشورها در جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در روز دوشنبه خواهد بود.

به گزارش گاردین، آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان می‌خواهند در این باره گفت و گو کنند که در مقابل ایران و درباره آخرین گزارش آژانس اتمی که گفته بود ایران به بازرسان آژانس اجازه بازدید از سایت‌های مهم هسته‌ای‌اش را نمی‌دهد، چه موضعی باید اتخاذ کنند.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه ۷ سپتامبر گفت تهران دسترسی بازرسان به مراکز مرتبط هسته‌ای را به شدت محدود کرده  و به پرسش‌ها پیرامون کشف آثار اورانیوم در سه محل اعلام نشده پاسخ نمی‌دهد.

در آستانه جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در روز دوشنبه، کاظم غریب‌آبادی نماینده دائم ایران در مجامع بین‌المللی وین در توییتی نوشت: «آژانس نمی تواند خود را از سرنوشت برجام جدا کند. هر اقدام غیر سازنده، مخل فرایند مذاکره خواهد بود. البته، امیدوارم عقلانیت بر نشست هفته بعد شورای حکام، حاکم شود و همکاری در برابر همکاری، حسن نیت در برابر حسن نیت و  اقدام در برابر اقدام، مد نظر قرار گیرد.»روز جمعه میخائیل اولیانوف، نماینده ویژه روسیه در نهادهای بین‌المللی مستقر در وین که کشورش را در مذاکرات هسته‌ای ایران نیز نمایندگی می‌کند در توئیتی نسبت به تصویب هر گونه قطعنامه علیه ایران در جلسه شورای حکام آژانس هشدار داد و اعلام کرد که روسیه به چنین قطعنامه‌ای رأی منفی خواهد داد.

دیدار مالی با مقامات روسیه

روسیه  در عین حال تاکید کرده است که اروپا نباید روند بازگشت ایران به توافق اتمی را با یک اقدام تحریک‌آمیز پیچیده‌تر کند. در عین حال مسکو از ایران نیز خواسته تا هرچه زودتر به میز مذاکرات بازگردد.

این سخنان در ملاقات روز پنج‌شنبه رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران با مقامات روسیه در مسکو مطرح شد. مالی با این هدف به مسکو رفته بود تا از روسیه بخواهد خطرات طولانی شدن مذاکرات بازگشت به برجام را به ایران گوشزد کند. این مذاکرات از ماه آوریل آغاز شد و در ماه ژوئن در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایران بدون هیچ نتیجه‌ای متوقف شد.رابرت مالی مذاکرات با مسکو را سازنده دانست و در توییترش نوشت: «دیدارهای خوب و سازنده در مسکو با وزیر خارجه روسیه، ریابکوف، درباره اهداف مشترکمان برای بازگشت به مذاکرات و بازگشت سریع همه طرف‌ها به برجام داشتم.»

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای که بعد از این ملاقات صادر کرد، نوشت که دو طرف درباره امکان بازگشت دوباره به توافق اتمی سال ۲۰۱۵ گفت و گو کردند.

در این بیانیه به آمادگی ایران برای بازگشت هرچه سریعتر به مذاکرات اشاره شده و نسبت به ضرورت کار بر روی  نتایج مذاکراتی که از ماه آوریل تا ژوئن در وین برگزار شد، هشدار داده شده است.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده نیز روز پنج‌شنبه در کنفرانس خبری گفت که این کشور خواهان از سرگیری هرچه سریعتر مذاکرات بازگشت به برجام است اما نمی‌تواند برای مدت نامحدود صبر کند.

پرایس گفت: «ما خواهان ادامه مذاکرات غیرمستقیم در وین در اولین فرصت ممکن هستیم. ما هنوز باور داریم که توافق برجام موثرترین ابزار برای اطمینان یافتن از این است که ایران بار دیگر به طور دائم و قابل راستی‌آزمایی از دستیابی به سلاح هسته‌ای منع می‌شود.»

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>