نوشته شده در کارگری توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

گزارش مبارزات و رویدادهای کارگری مرداد ۱۴۰۰ / کمیسیون کارگری سازمان اتحاد فداییان خلق ایران

مرداد ماه مملو از رویداد ها و حوادث تلخ تاریخی برای مردم ایران عموما و کارگران و زحمتکشان خصوصا میباشد. از آن جمله می توان به کودتای امپریالیستی ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ که با سرکوب نیروهای ملی و مترقی – دیکتاتوری محمد رصا شاهی برقرار شد. دستور حمله به کردستان و قتل و عام خلق کرد بوسیله خمینی جلاد و کشتار سینما رکس آبادان به دست عوامل ارتجاع مذهبی اشاره نمود . و اکنون نیز مرداد سال ۱۴۰۰ همزمان است با کشتار وسیع مردم توسط بیماری حاصل از ویروس کرونا که در کنار بی توجهی و بی لیاقتی کامل مسئولین جنایت کار جمهوری اسلامی – ابعاد فاجعه باری به خود گرفته است . علیرغم وجود این شرایط سخت و سرکوب ها – اما فریاد اعتراض توده های زحمتکش از هر گوشه ای شنیده میشود و جوش و خروش کارگران زحمتکش از هر صدایی بلند تر بگوش میرسد . کارگران در هر گوشه ای از این سرزمین بلا زده در اعتراض به پایمال شدن حقوقشان به پا خواسته و دست به انواع تجمعات اعتراضی و اعتصاب زده اند .

از مجموع اخبار کارگری می توان اطلاعات زیر را در مورد مرداد ماه استخراج کرد :

مجموع حرکات اعتراضی طی این ماه  ۲۵۳مورد بوده است.۲۱۶ مورد  حرکات اعتراضی صرفا کارگری و ۳۷ مورد نیز متعلق به اعتراضات سایر اقشار جامعه می باشد.

دلایل اعتراضات و اعتصابات کارگری:

حقوق های عقب افتاده ۲۶ مورد – اعتراض به خصوصی سازی ۲ مورد- اعتراض به اخراج ۳ مورد- بلاتکلیفی شغلی و مطالبات ۱۶۷ صنفی مورد ( این مطالبات شامل : نداشتن امنیت شغلی ،عدم تبدیل وضعیت ،طبقه بندی مشاغل ، افزایش دستمزد ،اعتراض به قراردادهای موقت ،خواست تشکل مستقل ،اعتراض به تشکل های دولتی ساخته مثل شورای اسلامی کار و خانه کارگر ) توضیح این که از ۱۶۷  حرکت اعتصابی اعتراضی ۱۱۳ مورد آن مربوط به کارگران پیمانکاری  پروژه ای نفت و گاز و پترشیمی هست. – پیام های حمایتی و همبستگی ۱۸ مورد

نوع اعتراضات :

اعتصابات کارگری۱۳۲ مورد – تجمّعات کارگری ۴۲ مورد – اعتراضات رسانه ای ۴۲ مورد

این اعتراضات  : در بخش دولتی۲۱ مورد ( صنعتی، آموزشی، خدماتی ،بیمارستانی )

در قسمت خصوصی ۱۹۵ مورد( صنعتی ، آموزشی ، خدماتی ) صورت گرفته است .

شرکت کنندگان در اعتراضات غیر کارگری  شامل کشاورزان ، دانشجویان ، مال باختگان ، دامداران ، کامیون داران و…  ۳۷ مورد می باشد.

در زیر برخی از مهمترین حرکات اعتصابی اعتراضی کارگری را به عنوان نمونه می آوریم :

کارگران شرکت کشت و صنعت و نی شکر هفت تپه  اعتصاب و تجمع و راهپیمایی در سطح شهر شوش هر روزه به مدت چهل روز -  کارگران بخش پروژه ای و پیمان کاری  نفت و گاز و پتر شیمی در شهرهای مختلف  -  کارگران مخابرات در استانهای آذربایجان شرقی چهارمحال بختیاری و ایلام به خاطر معوقات مزدی و تبدیل وضعیت  -  کارگران شرکت هپکو به خاطر واردات وسایل صنعتی راه سازی  -  کارگران آب و فاضل آب روستایی باغ ملک و ایذه بستن شیر آب روستاها به دلیل یک سال دیر کرد حقوق و بیمه  -  کارگران رنگ کار تعمیرات پتر شیمی پارس به خاطر سطح پایین حقوق  -  کارگران اورهال (تعمیرات) پالایش گاه اصفهان  افزایش مزد -  کارگران شهرداری ها در شهرهای مختلف کشور به خاطر حقوق های عقب افتاده  -  کارکنان رسمی شرکت نفت فلات قاره منطقه عملیاتی لا وان ، قشم ، بهر گان و خارک به خاطر محدودیت و تعدیل حقوق  -  کارگران کارخانه فرو آلیاژ ازنا  اعتراض به کم بود حقوق و طرح طبقه بندی مشاغل  -  کارگران شرکت اکسیر صنعت تنبک خواهان افزایش حقوق و طرح ۲۰ روز کار ۱۰ روز استراحت  -  اعتصاب کارگران ۲۲ شرکت نفتی در مقابل دفتر پترشیمی ها در عسلویه اعتراض به عدم واکسیناسیون در برابر کویید ۱۹  -  کارگران کارخانه آذر کام  به خاطر عدم پرداخت حقوق و مطالبات دیگر .

جزئیاتی از مبارزات و اعتراضات توده ای در مردادما ه:

به حمایت از مردم خوزستان در شهرهای مختلف  ،تظاهرات در تهران خیابان جمهوری اعتراض به بی برقی و ‘شعار زیر گرفتن رهبر مسلمین جهان’ ، دامداران و کشاورزان در استان های اصفهان خوزستان و کرمانشاه اعتراض به هزینه های بالای تولید و بی آبی ، دانشجویان در دانشگاه های مختلف اعتراض به شرایط تحصیل و میشستی ، بیانیه ۲۵ نهاد کارگری و تشکل های دمکراتیک در رابطه با بحران کرنا و واکسیناسیون

آمار آسیب دیدگان و جانباختگان حوادث کاری در مرداد ماه :

بنا به آمار در دسترس و موجود طی مردادماه ۴۰ کارگر بر اثر حوادث ناشی از عدم ایمنی محیط کار جان خود را از دست داده اند . ۱۲کارگر نیز مصدوم شدند .این حوادث ناشی از برق گرفتگی  ،سقوط در چاه ، سقوط از ارتفاع ،و آتش سوزی و غیره بوده است .بی توحهی مسئولین مربوطه نسبت به تامین امنیت کاری کارگران . در دسترس نبودن وسائل ایمنی در محل کار و فقدان آموزش دلایل اصلی مرگ میر بسیار بالایی در محیط کار می باشد.با این وجود همان طور که قبلا هم گفته ایم آمار ناشی از حوادث کاری در نظام سرمایه داری اسلامی بسیار بالاتر از ارقامی که در دسترس می باشد و مسئولین هم همچنان هیچ اقدامی برای پیشگیری انجام نمی دهند .

در پایان اشاره ای به خواسته های کارگران در دو اعتصابی که از ماه گذشته شروع شد و در این ماه نیز ادامه داشت می نماییم .

الف: اعتصاب کارگران  پروژه ای و پیمان کاری نفت ،گاز و پتر شیمی خواسته ها: افزایش دو برابر دستمزد طوری که دستمزد هیچ کارگری کمتر از ۱۲ ملیون تومان نباشد و پرداخت معوقه ها -خواست ۲۰ روز کار ده روز استراحت از آغاز اعتصاب -ایمنی شرایط محیط کار و کمپ ها و بهبود وضعیت غذا- توافقات باید کتبی با اعلام رضایت کارگران باشد این شرایط باید با دخالت گری حداکثری کارگران باشد .

ب: کارگران کشت و  صنعت نی شکر هفت تپه  در اعتصاب چهل روزه و تداوم اعتصاب آنها  خواسته ها: اخراج فوری کارفرما ی خلع ید شده و محاکمه اختلاس گران شرکت- پرداخت حقوق های معوقه -تمدید قراردادهای تمام همکاران از جمله کارگران دفع آفات و کارگران غیر نی شکری- بازگشت به کار همکاران اخراجی- واکسیناسیون عمومی رایگان در مقابل کرنا

باوجود اعلام رسمی انحلال خصوصی شرکت و ابلاغ آن به دولت و کارگران هنوز هم کارگران در اعتصاب هستند و دولت رانت خوار حاضر به تن دادن به خواست کارگران نیست.

کمیسیون کارگری سازمان اتحاد فداییان خلق ایران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>