- The Union Of People's Fedaian Of Iran - http://www.etehadefedaian.org -

اوج‌گیری دوباره قربانی‌های کرونا در ایران

Posted By admin On شهریور ۱, ۱۴۰۰ @ ۷:۱۰ ق.ظ In خبرو گزارش | No Comments

در ایران از در و دیوار مرگ می بارد. مرگ پشت مرگ. خانواده به خانواده، همسایه به همسایه همه عزدارند. [1] در برخی از شهرها خانواده ای نیست که از کرونا در امان مانده باشد یا کسی را از دست داده و یا یکی و چند نفر مبتلا دارند. هفته هاست که آمار رسمی روزانه جان باختگان کرونا بالای پانصد نفر است و امروز با شکستن رکورد به ۶۸۴ بیمار در شبانه روز گذشته رسید. یکی از علل بالا بودن آمار مرگ و میر در ایران عدم واکسیناسیون سراسری مردم در مقابل این ویروس اعلام شده است. بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت ایران فقط حدود ۶ درصد جمعیت ایران دو دوز واکسن علیه کرونا را دریافت کردند. دولت به استناد گزارش های رسمی از کند بودن روند واکسیناسیون اطلاع دارد و برای فرونشاندن خشم عمومی پیوسته وعده ی تولید و خرید واکسن می دهد اما در عمل آنچه اتفاق می افتد بالا رفتن شمار مبتلایان، ازدحام بیماران در داخل و اطراف بیمارستان ها و کار سه شیفتی در بهشت زهرا و سایر گورستان ها برای دفن مردگان از کرونا است.

امروز، بازهم وعده ی جدیدی دادند؛  علیرضا رئیسی با تاکید بر اینکه سایر کشورها اولویت را بر روی واکسیناسیون مردم کشور خود گذاشته‌اند، افزود با یک تفاهم‌نامه دیگر از مهرماه، ۱۵ میلیون دز واکسن وارداتی دیگر و در آبان نیز ۱۵ میلیون دز دیگر به دستمان می‌رسد. پیش‌تر، کیانوش جهان‌پور، سخنگوی سازمان غذا و دارو، روز پنجشنبه ۲۱ مرداد اعلام کرده بود که تا دو ماه آینده، ۴۰ میلیون دوز واکسن به کشور وارد می‌شود. از دی‌ماه ۱۳۹۹ که علی خامنه‌ای ورود واکسن‌های انگلیسی و آمریکایی به ایران را ممنوع کرد تا امروز، مقامات حکومت حتی در وعده های دورغین هم دچار مشکل هستند. یک روز از واردات واکسن چند میلیونی از هند، چین، روسیه به همراه تولیدات “خودی” صحبت می کنند و روز دیگر حتی از مجاز بودن واردات فایزر سخن می گویند. حاصل همه ی وعده ها این بوده که فقط شش درصد جمعیت ۸۰ میلیونی کشور واکسینه شده اند.

همین موسسه برکت  وابسته به دفتر رهبر جمهوری اسلامی علیرغم وعده تامین ۳۰ میلیون دوز واکسن تا آخر مردادماه، تا به حال کمتر از ۳ میلیون واکسن به وزارت بهداشت داده است.

همزمان با کندی تامین واکسن، آمار مرگ و میر ناشی از کرونا بالاتر می رود. امروز یکشنبه وزارت بهداشت ایران از قربانی شدن ۶۸۴ بیمار مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته خبر داد که یک رکورد تازه محسوب می‌شود.

بنا بر اعلام وزارت بهداشت ایران در طول این مدت بیش از ۳۶ هزار بیمار جدید شناسایی شدند و آمار کل قربانیان کرونا به بیش از ۱۰۲ هزار نفر و آمار مبتلایان به حدود ۴ میلیون و هفتصد هزار نفر رسیده است. آماری که هموار از سوی کارشناسان مورد تردید بوده و سازمان نظام پزشکی ایران آمار واقعی کرونا را چهار برابر آن برآورد کرده‌اند.

در حالی که مردم در به در به دنبال واکسن از هر نوع آن هستند، فرمانده سپاه همچنان به تبعیت از رهبر حکومت سخن از توطئه ی واردات واکسن آلوده می زند و می گوید: ممکن است آمریکا بخواهد از طریق واردات واکسن، یک «محلول فلج‌کننده» به ایران بدهد و مردم را « در آینده با مشکل روبه‌رو» کند. حسین سلامی، روز یک‌شنبه، ۳۱ مرداد، با تاکید بر لزوم افزایش تولید داخلی واکسن کرونا، گفته است: «ما نمی‌توانیم به دشمن اعتماد کنیم تا محلول واکسن خارجی وارد کشور شود.»

تنها در تهران بغل گوش رهبر حکومت و فرمانده سپاه ده ها هزار نفر از کرونا جان خود را از دست داده اند. روز شنبه ۳۰ مرداد مدیرعامل سازمان بهشت زهرا در تهران ضمن اشاره به افزایش ۲.۵ برابری مرگ و میر کرونا در «پیک پنجم» گفت که تاکنون ۴۰ هزار نفر بر اثر این بیماری در تهران جان‌ باخته‌اند.

سعید خال به خبرگزاری ایسنا گفت که از ۱۸ ماه گذشته یعنی از زمان شیوع کرونا در ایران تاکنون، ۴۰ درصد قربانیان کرونا در کشور در این آرامستان به خاک سپرده شده‌اند.

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا آمار مرگ‌ و میر به دلیل کرونا در تاریخ این آرامستان را «بی‌سابقه» و حتی بیش از دوران جنگ ایران و عراق خواند و گفت که بیشترین آمار جان‌باختگان کرونا مربوط به اوج‌گیری اخیر موسوم به «موج پنجم» بوده و این آمار به بیش از ۲۰۰ مورد در روز هم رسیده و «روزهای ملتهب» هم‌چنان ادامه دارد.

در سایر استان ها هم وضع مشابه تهران است. خبرنگار روزنامه ی شرق در گزارشی از آرامستان مشهد با عنوان” اینجا از در و دیوار مرگ می بارد” نوشته است: «اینجا از در و دیوار مرگ می‌بارد؛ مثل آتش‌فشانی که فوران کرده و هر گدازه‌اش نصیب کسی می‌شود. حوالی صبح که خورشید هنوز درست‌ و‌ حسابی نمی‌تابد، جنازه‌ها پشت سر هم قطار شده‌اند. چادرهای سیاه و چشم‌های خون‌آلود همه، عزیزانشان را بدرقه می‌کنند. هرکدام گوشه‌ای نشسته‌اند و به مرگ می‌نگرند. نگریستن به مرگ شاید قبلا واهمه داشت، اما حالا همه شهر عزادارند. صدای زنی که ضجه می‌زند آن‌طرف‌تر پیداست، خاک بر سر و صورتش می‌ریزد و قصه سوزناک رفتن یارش را روایت می‌کند. مرگ دیگر برای پیرمردها نیست، جوانان ناکام انگشت‌شمار نیستند. اشک‌ها هم فقط برای جوانان نیست و طاقت دنیادیده‌ها هم از این مرگ‌و‌میر به سر آمده است. پیشانی اینجایی که ایستاده‌ایم، قرار بود مأمنی باشد برای همه آنهایی که روزگاری یارشان را بدرقه کرده‌اند، اما حالا اینجا پژواک مرگ گلو را می‌فشارد و غسال‌ها ساعت به ساعت نشده بیرون می‌زنند. هیچ‌کدامشان توان صحبت ندارند. بهشت رضوان مشهد حالا برزخی است برای داغداران کرونا زده که باید قصه جدایی با یار و عزیزشان را کیلومترها دورتر از مشهد، دقیقا اینجایی که ما ایستاده‌ایم، روایت کنند. غسال‌ها می‌شویند و ساکنان بهشت رضوان مشهد نظاره‌گر مرگ هستند؛ مرگ پشت مرگ.»

به گفته ی دبیر کارگروه مراقبت و درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در همین یک منطقه از کشور در روزهای اخیر روزانه بیش از ۷۵۰ بیمار جدید مبتلا به کرونا به تعداد بیماران بستری در بیمارستان‌های‌ خراسان رضوی افزوده می‌شود. در بسیاری از بیمارستان های کشور حتی بیماران اورژانسی به داخل بیمارستان راه نمی یابند. در شبکه های اجتماعی فیلم هایی از جمله اصفهان منتشر شده که نشان می دهد آمبولانس های اورژانس به دلیل نبود تخت خالی در خیابان های اطراف بیمارستان صف بسته اند. اینها حامل بیمارانی هستند که لحطه به لحظه امید به بازگشت آنان به زندگی رنگ می بازد. … جمهوری اسلامی همین است. مرگ پشت مرگ.


Article printed from The Union Of People's Fedaian Of Iran: http://www.etehadefedaian.org

URL to article: http://www.etehadefedaian.org/?p=31451

URLs in this post:

[1] Image: http://www.etehadefedaian.org/wp-content/uploads/2021/08/corona1.jpg

Copyright © 2011 Etehade Fedaian. All rights reserved.