نوشته شده در اجتماعی توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

خوزستان در پنجمین شب اعتراضات به بی‌آبی

شامگاه ۲۸ تیر (۱۹ ژوئیه) در پنجمین شب پیاپی نیز مردم شهرهای مختلف استان خوزستان به خیابان‌ها آمده و به بی‌آبی و سوء مدیریت منابع آبی اعتراض کردند.

در سوسنگرد عده زیادی در برابر فرمانداری دشت آزادگان اجتماع کرده و با شعار “فرماندار بی‌غیرت، استعفا استعفا” خواستار برکناری او شدند.

بر اساس ویدئوهای منتشرشده، در همین شهر معترضان با سر دادن شعار خواستار آزادی بازداشت‌شدگان شدند.

مطابق این تصاویر، علاوه بر سوسنگرد در اهواز، دزفول، شوش، کرخه، شادگان، اندیمشک، رامهرمز و شوشتر نیز تظاهرات اعتراضی برپا شد.

در اهواز معترضان شعار می‌دادند: «بالروح، بالدم، نفدیک یا اهواز (جان و خون‌مان فدای تو ای اهواز)»

تصاویر حاکی از صدای تیراندازی و پرتاب گاز اشک‌‌آور از سوی نیروهای امنیتی است. در یکی از این ویدئوها که ظاهرا مربوط به حوالی کوی علوی اهواز است پرتاب سنگ از سوی معترضان به سوی نیروهای امنیتی دیده می‌شود.

تا کنون کشته شدن دو نفر توسط رسانه‌ها و مسئولان جمهوری اسلامی تأیید شده است. در حالی که منابع محلی شمار کشته‌شدگان را بیش‌تر اعلام کرده‌اند ولی‌الله حیاتی، معاون امنیتی استاندار خوزستان گفته است، کسی در سوسنگرد یا دیگر مناطق استان در درگیری با نیروهای انتظامی کشته نشده است.

استان خوزستان سال‌هاست که به دلیل بی‌توجهی مسئولان، سوء مدیریت و تغییرات اقلیمی اسیر بحران‌هایی مانند ریزگردها، بی‌آبی و خشکی تالاب‌هاست.

محسن اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه از دادستان کل کشور و سازمان بازرسی خواسته تا مشکل آب خوزستان را تا حصول نتیجه پیگیری کنند.

او همچنین از دادستان حوزه قضایی نیز خواسته است تا “مواردی که منجر به ‌آسیب دیدن یا کشته شدن افراد شده را با جدیت و فوریت پیگیری و با عوامل این اقدامات برخورد” کند.

مجتبی محفوظی، نماینده آبادان در جلسه علنی دیروز دوشنبه از سوء مدیرتی که باعث بحران‌های بی‌وقفه در خوزستان شده انتقاد کرد. او گفت که خوزستان “از بی‌تدبیری و بی‌انصافی مسئولان و از فرط تشنگی خون گریه می‌کند.” او خواستار توقف انتقال آب از سرشاخه‌های کارون شد و به نمایندگان مجلس نهیب زد: «به داد و آه و فریاد خوزستان مظلوم برسید و سهم خوزستان را بدهید.»

محمد درویش‌، کارشناس و فعال محیط زیست روز گذشته (۲۸ تیر) در صفحه خود در اینستاگرام نوشت: «۶ سال پیش پرسیدم: چرا باید از ثروتمندترین استان ایران ـ خوزستان ـ ۱۰ هزار معلم مهاجرت کرده و ۱۰ هزار نفر دیگر در صف موافقت دستگاه ذیربط برای ترک استان باشند؟ خوزستان یک آزمایشگاه عبرت برای همه طرفداران رشد اقتصادی بدون توجه به ملاحظات محیط‌ زیستی است! آیا عبرت می‌گیریم؟»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>