نوشته شده در اعلامیه ها توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

از مبارزات عادلانه مردم ستمدیده فلسطین حمایت می‌کنیم! / سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران

نزدیک به ده روز از دور جدید در گیری‌های مرگبار میان دولت اسراییل و مردم فلسطین در سرزمین‌های اشغالی ونوار غزه می‌گذرد. شروع مجدد جنگ به هیچوجه موضوع  دور از انتظاری نبود چرا که این زخم کهنه دهها ساله، در نتیجه ادامه سیاست‌های اشغالگرانه و جنگ‌افروزانه دولت اسراییل که معمولا حمایت کامل دولت ایالات متحده آمریکا را هم دارد، همچنان باز و خون چکان است.

برای آغاز چنین درگیری‌هایی همیشه علتی وجود دارد. در مورد اخیر و پس از تحریکات و تحرکات صورت گرفته توسط راستگرایان اسراییلی، دادگاهی برای رسیدگی به ادعاهای ارضی یهودیان اسراییلی مبنی بر مالکیت بر بخشی از اراضی منطقه «شیخ جراح» در شرق بیت المقدس/اورشلیم، تشکیل شده و بر اساس تجربیات پیشین انتظار می ‌رفت که دادگاه حکم به اخراج مردمی دهد که دهها سال در این منطقه زندگی کرده  و دارای مدارک مالکیتی معتبری هستند که هم توسط دولت اردن و هم شورای امنیت سازمان ملل متحد تایید شده وحتی دولت‌های پیشین خود اسراییل نیز بر این حق اعتراف داشته‌اند.

واکنش طبیعی فلسطینیان، مخالفت و مقاومت علیه این احکام اخراج ظالمانه، به اشکال گوناگونی بروز نمود و در سرزمین‌های اشغالی به درگیری‌ها و زد و خوردهایی بین نیروهای سرکوبگر اسراییلی و جوانان و مردم فلسطین منجر گردید و با اقدامات سرکوبگرانه  پلیس اسراییلی و شدت عملی که در سرکوب‌ها به خرج دادند موضوع ابعاد بزرگتری یافت. در پی این حوادث نیروهای مختلف مسلح فلسطینی به دولت اسراییل هشدار داده و چند روز بعد راکت‌های حماس از نوار غزه به سوی سرزمین‌های اسراییل پرتاب گردید. در پی آن موشک اندازی، درگیری‌ها وارد فاز جدیدی شده و نتانیاهو، که اخیرا در موقعیت سیاسی ضعیفی قرار گرفته و در دور جدید انتخابات، نتوانست دولت تشکیل دهد و از طرفی در گیر پرونده فساد اقتصادی خود نیز می باشد از این فرصت استفاده نموده و به هجوم همه جانبه هوایی و موشکی علیه اهداف مختلفی در نوار غزه اقدام نمود. حاصل این اقدامات تا کنون مرگ بیش از یک صد انسان و صدمه جسمی و روحی هزاران انسان دیگر از هر دو طرف بوده و طبیعتا سهم اصلی این مرگ‌ها و آسیب‌ها نصیب کودکان و غیر نظامیان ساکن مناطق اشغالی و بویژه نوار غزه گردیده است. همچنین در شهرهای اسراییل همچون «لود»، « رامله» و «عکا» که مردم عرب و یهودی در کنار هم زندگی می‌کنند، زد و خوردهای خشونت‌آمیزی میان طرفین به وقوع پیوسته و پلیس اسراییل همچون گذشته با استفاده از خشونت‌آمیزترین روش‌ها به سرکوب معترضین فلسطینی دست زده است.

فاجعه بارترین بخش ماجرا روش‌های غیر انسانی و فاشیستی است که دولت راستگرای اسراییل در قبال مردم بی پناه نوار غزه در پیش گرفته است، مردمی که از یکسو زیرفشارها و سرکوب نیروهای اسلامی حماس و جهاد اسلامی رنج می‌برند  و از سوی دیگر مورد مجازات‌های دسته جمعی دولت اسراییل قرار می‌گیرند که یاد آور روش‌های نژاد پرستانه نازیست‌ها و فاشیستها می باشد.

حکومت جمهوری اسلامی نیز در این میان، با تقویت جریانات ارتجاعی اسلام سیاسی نه تنها کمکی به حل مسئله فلسطین نکرده، بلکه با تقویت چنین جریاناتی آب به آسیاب نیروهای راست افراطی اسراییلی ریخته و در عین حال با سرازیر کردن مبالغ هنگفت کمک های مالی و نظامی، ضمن تقویت و به صحنه آوردن نیروهای ارتجاعی، زمینه به حاشیه رفتن نیروهای چپ و مترقی را در جنبش آزادیخواهانه مردم فلسطین فراهم می‌نماید.

 از سوی دیگر نیروهای سیاسی مختلف در طیف راست صحنه سیاسی ایران در اپوزیسیون نیز با سوءاستفاده از دخالت‌ها و حمایت‌های جمهوری اسلامی حاکم بر ایران از اسلامگرایان مرتجع، با این استدلال که دشمن دشمن ما دوست ماست به مخالفت با مبارزات به حق مردم ستمدیده فلسطین پرداخته و در جانب سیاست‌های ضد بشری رژیم حاکم بر اسراییل قرار می‌گیرند، غافل از این که خون مردم بیگناه فلسطینی توسط نیروهایی به زمین ریخته می شود که ماهیتا از جنس و تبارسرکوبگران حاکم بر ایران  می‌باشند. آنچه که مسلم است این است که مسئله فلسطین بسیار پیشتر از بوجود آمدن رژیم جمهوری اسلامی پدیدار شده و با از بین رفتن جمهوری اسلامی نیز از بین نخواهد رفت،  چرا که این کشمکش حاصل سیاست آپارتاید، نژادپرستی و اشغال و سرکوب از سوی دولت‌های مختلف اسراییل است که همیشه تلاش نموده تا با پاک کردن صورت مسئله، خود را از« شر» معضل فلسطین برهاند، سیاستی که آشکارا تا کنون موفق نبوده است.

سازمان اتحاد فداییان خلق ایران خواهان قطع درگیری‌های نظامی، اعلام آتش بس و قطع بمباران نوارغزه توسط ارتش اسرائیل و موشک‌ باران شهرهای اسرائیل توسط نیروهای حماس می‌باشد. سرکوب اعتراضات فلسطینی‌ها و ترویج خشونت علیه اعراب ساکن اسرائیل محکوم است و این حق مردم فلسطین است که به صدور حکم ناعادلانه تخلیه‌ی خانه‌های خود اعتراض کرده و برای حفظ آن مبارزه کنند.

ما به عنوان یکی از نیروهای چپ و سوسیالیست به همراه همه نیروهای مترقی جهان، خواهان حل عادلانه  مسئله فلسطین هستیم. این راه حل عادلانه بیش و پیش از هر چیز بر راه حل دو دولت فلسطین و اسراییل استوار گردیده است. اما برای دستیابی به چنین راه حل عادلانه‌ای، ضرورت دارد تا همبستگی بین‌المللی از مردمان مترقی سراسر جهان برای پشتیبانی از مبارزات عادلانه مردم فلسطین بوجود آید و از طریق چنین فشارهایی است که  حاکمین اسراییل تن به اجابت خواست‌های عادلانه مردم فلسطین خواهند داد.

سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران

 یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۶ مه ۲۰۲۱

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>