نوشته شده در دسته‌بندی نشده توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

مشاور جو بایدن از تماس با ایران برای آزادی زندانیان آمریکایی خبر داد

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی رییس جمهوری آمریکا، آزادی زندانیان آمریکایی در ایران را از اولویت‌های مهم دولت جو بایدن توصیف کرده و گفته است که ایالات متحده تماس‌ها با دولت ایران برای آزادی این افراد را آغاز کرده است. وزارت امور خارجه ایران دریافت پیام هایی از سوی آمریکا و پاسخ به آنها را تایید کرده اما گفته است، هنوز درباره زندانیان دو طرف گفتگویی انجام نشده است.

مشاور امنیت ملی جو بایدن روز یکشنبه (۲۱ فوریه) در مصاحبه‌ با شبکه سی‌بی‌اس آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا مذاکره با ایران درباره شهروندان آمریکایی زندانی در ایران آغاز شده است یا نه، گفت: “ما تماس‌ها با ایران را در این خصوص آغاز کرده‌ایم.”

در حال حاضر دست‌کم چهار ایرانی‌آمریکایی در حال گذراندن محکومیت خود در ایران هستند: عماد ادوارد شرقی از حدود دو ماه و نیم پیش در زندان است و به اتهام “جاسوسی و جمع آوری اطلاعات نظامی” به ۱۰ سال حبس محکوم شده؛ سیامک نمازی نیز از سال ۲۰۱۵ زندانی است و پدرش باقر نمازی هم به دلیل وضعیت سلامتی در دوره مرخصی از زندان است. مراد طاهباز هم زندانی دیگری است که در پرونده فعالان محیط زیست دستگیر شد.

جیک سالیوان حبس این افراد را “غیرقانونی” خواند و آن را یک “تعدی کامل و تمام‌عیار” توصیف کرد. او افزود: “ما پیشنهادهای بلندمدت را که موجب شود شهروندان آمریکایی به طور ناعادلانه و غیرقانونی در بازداشت باقی بمانند نخواهیم پذیرفت.

BBC

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>