نوشته شده در کارگری توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

گزارش اخبارمبارزات و رویداد های کارگری ایران-آذر ماه ۱۳۹۹/ کمیسیون کارگری سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران

گزارش اخبارمبارزات و رویداد های کارگری ایران-آذر ماه ۱۳۹۹

با وجودیکه بیماری کووید ۱۹ جان کارگران و زحمتکشان را تهدید می کند و سیاستهای سرکوب گرانه حکومت هر روز ابعاد تازه ای به خود میگیرد و کارگران، دانشجویان،  زنان مبارزوسایر اقشار زحمتکش میهنمان توسط دستگاه سرکوب رژیم به بند کشیده شده و شکنجه می شوند، اما علیرغم همه اینها کارخانه و دانشگاه و خیابان از وجود مبارزین و معترضین هرگز خالی نشده و ما شاهد شمار قابل توجهی از اعتراضات کارگری دانشجویی و دیگر اقشار زحمتکشان شهر و روستا در آذر ماه بوده ایم. اعتراضاتی که به دلایل و اشکال گوناگون و در پهنه ای به وسعت سراسر کشور صورت گرفته اند.

آذرماه شاید یک ویژگی  داشته باشد که آنرا از ماههای پیش تا اندازه ای متمایز می کند. هر چند که شماراعتراضات کارگران و دیگر زحمتکشان، نسبت به ماه پیشین با افت کمّی مواجه بوده است اما یک نگاه اجمالی به سیر رویدادها در این ماه حاکی از این است که شمار اعتراضاتی که علت آنها چیزی غیر از معوقات مزدی بوده در مجموع  وزن قابل توجهی نسبت به آن نوع از اعتراضات کارگری دارند که بخاطر عدم پرداخت مزد و حقوق و دیگر مطالبات مزدی بوده است.علاوه بر این اعتراضاتی که در ارتباط با موضوعاتی نظیر همبستگی طبقاتی، تشکل مستقل، سطح پایین مزد و حقوق، اعتراض به بیکاری، خصوصی سازی وغیره هستند، به شکل های متفاوت جای پای خود را در لیست مبارزات اعتراضی کارگری تثبیت می کنند. با تمام این تفاصیل و با وجود نمایان شدن آرام و تدریجی برخی نشانه ها و برخی حرکات خاص که دلالت بر تهاجمی شدن جهت کلی جنبش کارگران و زحمتکشان است، اما هنوز با آن شرایطی که کارگران توانسته باشند تشکلات مستقل و مبارز خود را سازمان داده و حکومت و سرمایه داران را به عقب نشینی وادارند فاصله ای  واقعی و ملموس داریم.

در مجموع طی آذر ماه، شمار کل حرکات اعتراضی کارگران و سایرزحمتکشان ۱۲۳ مورد بوده است که شامل ۹۷ مورد حرکت اعتراضی صرفا کارگری و ۲۶ مورد اعتراضات کشاورزان،دانشجویان،کسبه خرد و … بوده است.

مهمترین دلایلی که منجر به بروز این اعتراضات کارگری شده است به شرح زیر می باشد:

- بلاتکلیفی شغلی، نداشتن امنیت شغلی، خصوصی سازی، عدم تبدیل وضعیت،طبقه بندی مشاغل، سطح پایین مزد، بیکاری، خواست تشکل مستقل و اعتراض به تشکل های زرد و وابسته،عدم تطابق حداقل مستمری با مواد قانون تامین اجتماعی، اعتراض به قرارداد های موقت و ..  ۶۱ مورد

- سایر موارد نظیر اعتراض به اضافه کاری اجباری،عدم دسترسی به بهداشت کرونایی، لباس کار، میزان کارانه، عملکرد تعاونی مسکن کارگری و غیره ۱۵  مورد

- معوقات مزدی ۲۱ مورد

اشکال حرکات اعتراضی به ترتیب اهمیت به شرح زیر بوده است

- اعتصاب و تجمع   ۱۸ مورد

- تجمعات اعتراضی کارگری  ۴۹ مورد

- اعتراضاتی که از طریق نامه و بیانیه اعتراضی  و طومار و یا توسط طرح در رسانه ها صورت گرفته است  ۲۸ مورد

- اقدام نمادین به شکل  دار زدن خود ۱ مورد

- خود کشی کارگر اخراجی مجتمع هفت تپه ۱

افزون بر اعتراضات صرفا کارگری، دیگر ازحمتکشان و دانشجویان نیزبه دلایل و اشکال گوناگون به اعتراض دست زدند. شمار این اعتراضات طی آذر ماه ۲۶ مورد بوده است. برخی از مهمترین دلایل این گونه اعتراضات از قرار زیرند:

کمبود دارو، نبود امکانات بهداشتی ضد کرونایی در محل دانشگاه، مال باختگی، گرانی بیش از حد نهاده های دامی، عوارض شهرداری، زمان محدود امتحانات دانشجویی، مسئله حق آبه کشاورزی و قطع بی رویه درختان.

در ضمن اینگونه اعتراضات به شکل های مختلف اعتصاب، تجمع و یا از طریق رسانه ها صورت گرفته است.

برخی از مهمترین حرکات اعتراضی کارگری طی ماه گذشته نیز به شرح زیر می باشد:

- شروع دور جدید اعتراضات کارگران شرکت ملی فولاد ایران-اهواز بصورت بیانیه اعتراضی

- اعتراض هزاران کارگر پیمانی شرکت نفت  بخاطر طبقه بندی مشاغل و اعتراض به وعده های توخالی مسئولین

- تجمع اعتراضی کارگران کارخانه صنایع غذایی کیوان به دلیل نداشتن امنیت شغلی در نتیجه خصوصی سازی

- اعتصاب متحدانه و یکپارچه موتور سواران اسنب فود در اعتراض به سطح پایین پرداختی در قبال هر مورد حمل غذا که به عقب نشینی موقت کارفرما منجر شد.

- اعتصاب کارگران کارخانه بهمن موتور برای خواسته هایی نظیر افزایش دستمزد، کاهش ساعات کار، تعطیلی پنجشنبه و طرح طبقه بندی مشاغل

- اعتصاب کارگران راه آهن خراسان در اعتراض به معوقات مزدی

- اعتصاب کارگران شرکت آینه سازان پرشیا در اعتراض به کاهش حقوق

- اعتراض رسانه ای کارگران نیروگاه های برق رامین اهواز، نکا، شازند و بیستون به کاهش حقوق و دیرکرد در پرداخت ها

- تجمع اعتراضی کارگران آب و فاضلاب خلخال در اعتراض به بلاتکلیفی شغلی و معیشتی

- اعتصاب کارگران پالایشگاه فاز ۱۹ پارس جنوبی – شرکت مپنا  در اعتراض به کمبود بهداشت کرونایی

- طومار اعتراضی کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران به سطح پایین حقوق

- اعتصاب کارگران ایران خود رو خراسان- بخش مونتاژدر اعتراض به اضافه کاری اجباری

- تجمع اعتراضی کارگران شرکت مخابرات تبریز به عدم تمدید قرارداد

- اعتصاب کارگران ماشین سازی تبریزدر اعتراض  به واگذاری مدیریت کارخانه به مدیران نالایق

اگر بخواهیم مقایسه ای بین اعتراضات آذر و ماه پیش یعنی آبان انجام دهیم در می یابیم که به لحاظ کمی  شمار اعتراضات با افت۳۴ عددی مواجه شده است اما از سوی دیگر کاملا آشکار است که شمار اعتصابات و تجمعات اعتراضی که در عمل با اعتصاب کوتاه مدت چند ساعته ویا یکروزه همراه هستند و کاهش شمار حرکات تدافعی، خود دال بر بهتر شدن کیفیت مبارزات کارگران در این ماه بوده است.

در پایان لازم است که اشاره ای بنماییم به زندگی هایی که در نتیجه حوادث کار بدلیل کمبود آموزش و نبود وسایل کافی ایمنی، از دست رفتند و بسیار کارگرانی که دچار آسیب های جسمی و روحی کرده اند.آمار های در دسترس حاکی از مرگ بیش از ۳۰ تن وبیش از۱۴۵مورد آسیب های جدی ناشی از کار یا در حین رفتن به محل کارمی باشند.اینها مواردی است که در روزنامه ها و دیگر منابع آمده است ولی آمار واقعی در حقیقت بسیار بالاتر می باشد.

از جمله مسایلی که لازم است به آن توجه نماییم شمار هر چه فزاینده حوادثی است که ناشی از تصادفات سریالی سرویس ایاب و ذهاب کارگران می باشد. این گونه تصادفات که مطمئنا دلایل گوناگونی دارند، طی این ماه بسیار بالا و بصورت زنجیره ای بوده است.بی گمان استفاده از وسایل نقلیه فرسوده و وانت بار روباز بعنوان سرویس رفت و آمد کارگران و رانندگانی که  آموزش کافی برای چنین وظیفه مهمی را ندیده اند، نقش چشمگیری دروقوع چنین حوادثی داشته است.

در پایان میتوان به چند نمونه نسبتا موفق اعتراضات کارگری اشاره نمود:

- تبدیل وضعیت ۲۷۰۰ تن از کارگران ایران خودرو بدنبال کنش های اعتراضی دنباله دار

- پایان اعتصاب موفق کارگران نظافت چی مجتمع تجاری اروند خرمشهر

 

 

          

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>