نوشته شده در خبرو گزارش توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

معافیت عراق از تحریم‌های آمریکا علیه ایران برای سه ماه تمدید شد

مقامات عراق می‌گویند که ایالات متحده برای سه ماه دیگر به این کشور اجازه داد تا به رغم تحریم‌های واشینگتن علیه تهران، گاز ایران را وارد کند.

عراق که به خاطر سال‌ها جنگ و رسیدگی ضعیف به تجهیزات زیربنایی کشور قادر به تامین نیازهای جمعیت ۴۰ میلیونی خود نیست، برای تامین یک سوم انرژی مورد نیاز خود از ایران گاز و برق وارد می‌کند.

خبرگزاری فرانسه روز دوشنبه ۱۵ دی ماه در گزارشی نوشت که معافیت سه ماهه عراق از تحریم‌های آمریکا علیه ایران با استقبال این کشور مواجه شده که به شدت متکی به ذخایر انرژی همسایه خود است.

ایالات متحده اواخر سال ۲۰۱۸ با تشدید تحریم‌ها علیه ایران صنعت انرژی کشور را به لیست سیاه خود اضافه کرد، اما از همان زمان به بغداد یکسری معافیت‌ها اعطا کرد با این امید که عراق بتواند از طریق شراکت با کمپانی‌های آمریکایی از منابع انرژی ایران بی‌نیاز شود.

معافیت‌های جدید با ماه‌های آغازین دولت جو بایدن، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده، همراه می‌شود که روز ۲۰ ژانویه، مقارن با اول بهمن ماه، در کاخ سفید مستقر می‌شود.

یک مقام عراقی به شرط عدم انتشار نام خود به خبرگزاری فرانسه گفت، معافیت جدید که از معافیت‌های قبلی طولانی‌تر است پس از «گفت‌وگوهای مفصل» ممکن شد.

با این حال چنین معافیتی مشکلات بغداد در حوزه انرژی را رفع نمی‌کند. تهران خواستار دریافت بهای گاز صادراتی خود به عراق شده که حدود ۶ میلیارد دلار است و اخیرا به خاطر عقب افتادن این وام، صادرات انرژی به عراق را کاهش داده است.

معافیت‌های آمریکا اگرچه این اجازه را به عراق می‌دهد که بدون نگرانی از مجازات بتواند از کشور همسایه خود گاز و برق وارد کند، اما همچنان مشکل پرداخت پول آن به ایران وجود دارد، چرا که واشینگتن اجازه پرداخت دلار به ایران را نمی‌دهد، ارزی که تهران به شدت به آن نیاز دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>