نوشته شده در دسته‌بندی نشده توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

نخست وزیر اسرائیل: بازگشت آمریکا به برجام خطای سنگین است

دفتر نخست وزیر اسرائیل با انتشار بیانیه‌ای بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران (برجام) را “خطای سنگین” دانسته است. به گفته اسرائیل برجام به ایران امکان داد که به جنگ‌افروزی و تروریسم در خاورمیانه دامن بزند.

دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، یکشنبه (۲۷ دسامبر) با انتشار بیانیه‌ای بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران (برجام) را “خطای سنگین” دانست.

بنا به این بیانیه، توافق هسته‌ای قدرت‌های بزرگ (۵ به اضافه یک) با ایران (برجام) به جمهوری اسلامی امکان داد که “با افزایش درآمد خود به سرعت زیرساخت‌های مهم را برای ساخت بمب اتمی فراهم سازد”.

سود دیگر برجام برای ایران این بود که به این کشور امکان داد با دسترسی به منابع مالی کافی “به تجاوزگری و تروریسم در خاورمیانه” دامن بزند.

بیانیه در اعلام موضع اسرائیل تصریح کرده است: «در هیچ شرایطی نباید به این معامله نادرست برگشت.»

هشدار به بایدن

این بیانیه در شرایطی منتشر شده است که جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا که از ۲۰ ژانویه زمام امور را در کاخ سفید به عهده می‌گیرد، اشاره کرده است که تحت شرایطی برای بازگرداندن آمریکا به برجام آمادگی دارد.

نتانیاهو، سرسخت‌ترین منتقد توافق هسته‌ای برجام شناخته می‌شود. او نیرومندترین مشوق دونالد ترامپ در خروج از توافق قدرت‌های بزرگ با ایران بود.

نیروهایی در آمریکا که در پیوند با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل قرار دارند، با تمام قوا از بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران جلوگیری می‌کنند. از جمله دونالد ترامپ، رئیس جمهوری که بیش از چند هفته به زمامداری او در کاخ سفید باقی نمانده، مایل است با اقداماتی حقوقی از بازگشت آمریکا به برجام پس از کنار رفتن خود جلوگیری کند.

توافق هسته‌ای با ایران (برجام) در سال ۲۰۱۵ و زمانی منعقد شد که جو بایدن معاون باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده بود. این توافق به ایران فرصت می‌دهد که در مقابل برخورداری از تسهیلات اقتصادی از برنامه غنی‌سازی اورانیوم، که می‌تواند به تولید سلاح اتمی منجر شود، دست بردارد.

ترامپ توافق اتمی با ایران را “بدترین توافق در طول تاریخ” خواند و در مه ۲۰۱۸ آمریکا را به طور یکجانبه از برجام خارج کرد.

جو بایدن گفته است که قصد دارد درباره برخی از مواد توافق هسته‌ای با ایران مذاکره کند؛ از جمله او خواهان نظارت بر برنامه موشکی ایران و همچنین پایان گرفتن نقش بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه خلیج فارس است.

DW

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>