نوشته شده در خبرو گزارش توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

دولت ایران برای پرداخت یارانه‌ها، سهام پالایشی خود را به بانک‌ها فروخت

در حالی که در هشت ماهه امسال تنها «یک درصد» از اهداف بودجه‌ای فروش دارایی‌های منقول و غیرمنقول دولت (خصوصی‌سازی) محقق شده است، اکنون دولت حسن روحانی در نظر دارد ۴۳.۵ تریلیون تومان از سهام شرکت‌های خود را به سه بانک تحت کنترل خود دولت بفروشد.

این مبلغ برای تسویه بدهی‌های دولت به بانک‌ها و تامین هزینه یارانه‌ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

فروش شرکت‌های دولتی به بانک‌های ملت، صادرات و تجارت در حالی است که بر اساس برآورد خزانه‌داری کل، دولت طبق قانون بودجه سال جاری باید ۴۹ تریلیون تومان از دارایی‌های خود را به بخش خصوصی واگذار می‌کرد اما در هشت ماهه امسال، تنها ۱ درصد از این هدف تحقق یافته است.

در جلسه هیات دولت ایران که روز یکشنبه هفتم دی‌ماه به ریاست حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی برگزار شد، وزارت امور اقتصادی و دارایی (سازمان خصوصی سازی) مکلف شد ۴۳.۵ تریلیون تومان از باقی‌مانده سهام متعلق به دولت در شرکت‌های پالایش نفت تهران، تبریز، اصفهان، بندرعباس و شرکت‌های سرمایه گذاری ملی ایران، تولید تجهیزات سنگین – هپکو و ایران ترانسفو را به بانک‌های ملت، صادرات و تجارت واگذار کند.

واگذاری این حجم از سهام شرکت‌های دولتی در بورس به سه بانک تحت کنترل دولت در حالی است که بنابر ارزیابی بانک مرکزی، بانک تجارت با زیان انباشته ۱۱ تریلیون تومانی مواجه است و دومین بانک بزرگ زیان‌ده ایران است.

به رغم اینکه بانک تجارت به‌عنوان بانکی نیمه خصوصی معروف است، اما ۱۷‌ درصد سهام بانک تجارت در اختیار دولت است و ۴۰‌ درصد این سهام به سهام عدالت تعلق دارد که آن هم در واقع در مالکیت دولت است.

بانک صادرات نیز در میان بانک‌های زیان‌ده قرار دارد و دولت به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم کنترل بیش از ۵۸ درصد سهام آن را بر عهده دارد.

این بانک نیز با زیان انباشته ۸.۵ تریلیون تومانی مواجه است.

همچنین بر اساس برآورد بانک مرکزی، بدهی‌های بخش دولتی به نظام بانکی کشور در شهریور ۹۹ به حدود ۵۱۰ تریلیون تومان رسیده که نسبت به شهریور پارسال ۲۲.۴ درصد افزایش یافته است.

بیش از یک چهارم این رقم، بدهی دولت به بانک مرکزی و بقیه بدهی به بانک‌های دیگر است.

بر اساس تصمیم جدید دولت ایران، سه بانک یاد شده مکلفند معادل ۱۴.۵ تریلیون تومان از بهای سهام مورد واگذاری را به نسبت میزان تعیین شده توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی، طی چهار قسط مساوی به حساب سازمان هدفمندی یارانه‌ها نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کنند تا صرف پرداخت به مشمولین شود.

همچنین معادل ۲۹ تریلیون تومان از سهام موضوع این تصویب‌نامه بابت تأدیه بدهی دولت به بانک‌های فوق واگذار می‌شود.

رادیو فردا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>