نوشته شده در اعلامیه ها توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

به مناسبت درگذشت محمدرضا شجریان، استاد نامدار موسیقی ایران

روز پنج‌شنبه، ۱۷ مهر ماه ۱۳۹۹، محمدرضا شجریان، استاد برجسته وماندگار آواز ایران به دنبال یک دوره بیماری در بیمارستان درگذشت.
محمدرضا شجریان، استاد بزرگ موسیقی دستگاهی ایران بود، و در طول بیش از پنجاه سال فعالیت هنری خود، همهٔ دستگاه‌های مختلف موسیقی سنتی و سبک آوازهای گوناگون را به کار گرفت و با نوآوری بسیار در غنا بخشیدن به موسیقی ایران کوشید و نسلی از موسیقیدانان تحت تاثیر کارهای وی بودند و هستند.
شجریان نه تنها در ایران که در عرصه بین المللی نیز موسیقیدانی شناخته شده بود و در طول دهه ها کار هنری خود، جوایز متنوعی در سطح جهان بدست آورد و هنرمندی است که موفق به کسب دو نشان بزرگ یونسکو با نام‌های پیکاسو و موتزارت شده است.
استاد شجریان نه تنها هنرمندی والا و بزرگ ، بلکه شخصیت مردمی برجسته ای بود که در تمام سال‌های حیات خود هیچگاه در مقابل قدرت‌های حاکمه سر تعظیم فرود نیاورد و زبان در کام نکشید. وی بانگ اعتراض به کشتار مردم برافراشت. در اعتراض به کشتار مردم به فرمان محمدرضا شاه پهلوی در جمعهٔ سیاه، ۱۷ شهوریور ۱۳۵۷، از همکاری با «رادیو و تلویزیون ملی ایران» کناره گرفت و در سال ۱۳۸۸، در اعتراض به کشتار مردم به فرمان علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، پخش آثارش از «صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران» را ممنوع کرد.
شجریان یک هنرمند مردمی بود که با مردم و در خدمت مردم بود. علاقه مردم به خود را پاس می‌داشت و در دو دهه‌ی اخیر در جریان اعتراضات مردمی و در برابر سیاست خفقان و سرکوب روزافزون حاکم بر کشور سمت مردم ایستاد و این سرکشی، خاری بود در چشم حاکمان.

سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران درگذشت محمدرضا شجریان، استاد آواز ایران، را به خانواده‌اش، به جامعهٔ هنری ایران، به دوستان و دوستداران وی و به همهٔ مردم ایران تسلیت می‌گوید.

سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران
یکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۹ – ۱۱ اکتبر ۲۰۲۰

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>