نوشته شده در اجتماعی توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

سجاد جولانی هنرمند ترک ساکن اردبیل با انتشار ویدیویی از مقابل اداره ثبت احوال اردبیل می‌گوید علی‌رغم تلاشهای ۲ ماهه‌اش حق نام کودک از فرزند او سلب شده است.

سجاد جولانی هنرمند ترک ساکن اردبیل با انتشار ویدیویی از مقابل اداره ثبت احوال اردبیل می‌گوید علی‌رغم تلاشهای ۲ ماهه‌اش حق نام کودک از فرزند او سلب شده است.
او در این ویدئو، از زبان مسئولین اداره ثبت احوال عنوان می‌کند؛ نام تورکیِ درخواستی به دخترش جهت بررسی و اجازه صدور به هئیتی متشکل از سه نفر در تهران که از اساتید زبان فارسی می‌باشند ارسال شده است.
مسئولین این اداره همچنین گفته‌اند: «عدم تایید نام درخواستی در تهران بصورت شفاهی ابلاغ شده و تا زمان ابلاغ رسمی خانواده این کودک به فکر انتخاب و جایگزینی نام دیگری باشند.»


جمعیت حقوق بشر آذربایجان «ارک» همراه با گزارشی، این ویدئو را با زیرنویس انگلیسی، به «ناظران بین المللی حقوق بشر، کمیته مبارزه علیه نژاد پرستی، حقوق کودکان، سازمان ملل و…» فرستاد.
در این گزارش همچنین «توهین به کرامت انسانی بطور مداوم از طرف جمهوری اسلامی ایران نسبت به آذربایجانیان» تاکید شده است.
حق نام کودک در بدو تولد از حقوق مصرح در کنوانسیون حقوق کودک مصوب ۱۹۸۹ بوده که ذیل ماده ۷ این کنوانسیون به آن تاکید شده است.
«آییل» به معنای «بیداری» نامی است که آقای جولانی برای نامگذاری دخترش در نظر دارد و عدم تایید این اسم را صرف نظر تورکی بودن آن از جهت نفرت و واهمه‌ نظام از مفهوم بیداری در جامعه آذربایجان و ایران می‌داند.
بر اساس ویدیوهای منتشره از خانواده‌های معترض و گزارشات مختلف سایتهای محلی و حقوق‌بشری، سازمان ثبت و احوال ایران ممنوعیت و محدودیتهای زیادی در استفاده از اسامی که بار معنایی آنها در تعارض با منافع ایدئولوژیک نظام جمهوری اسلامی ایران می‌باشد، اعمال می‌کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>