نوشته شده در خبرو گزارش٬دسته‌بندی نشده توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

هشدار رئیس پلیس بهبهان به تجمع اعتراضی و بازداشت ‘عوامل آشوب’ در خراسان

رئیس پلیس بهبهان نسبت به برگزاری تجمعات اعتراضی هشدار داده و تهدید کرده که با چنین تجمعاتی “با قدرت و صلابت” برخورد خواهد شد.

سپاه خراسان رضوی هم می‌گوید چند نفر را برای فراخوان به تجمع‌های اعتراضی بازداشت کرده است.

روز پنجشنبه گزارش‌های مختلف حاکی از جو امنیتی و حضور سنگین ماموران در چند شهر ایران، از جمله تهران، پایتخت، و همچنین تبریز، ارومیه و شیراز بود.

در بهبهان، در ۲۰۰ کیلومتری اهواز هم شبانه تجمعی برگزار شد که با شعارهای تند ضدحکومتی همراه بود.

روز جمعه برای چهارمین روز متوالی کارزار اینترنتی مخالفت با اعدام در شبکه‌های اجتماعی فارسی‌زبان ادامه دارد.سرهنگ محمد عزیزی، رئیس پلیس بهبهان درباره تجمعی که پنجشنبه شب در این شهر برگزار شده گفت “تعداد کمی” از مردم این شهر “برای اعتراض به وضعیت اقتصادی” تجمع کردند و بعد در واکنش به درخواست پلیس برای متفرق شدن “شعارهای هنجارشکنانه” دادند.

رئیس پلیس بهبهان گفته که “افراد و گروه‌های معاند در شرایط حساس کنونی قصد تحریک مردم و ضربه زدن به نظام را دارند”.

او هشدار داده که نیروی انتظامی “با هرگونه بی نظمی و یا حرکتی که موجب بر هم زدن آرامش جامعه شود با قدرت و صلابت برخورد خواهد کرد”.

گزارش‌ها حاکی از شلیک گاز اشک‌آور و بازداشت معترضان، از جمله خواهر یکی از کسانی است که در اعتراضات آبان ۹۸ در بهبهان کشته شد.

تجمع پنجشنبه در مقابل بانک ملی و در محلی برگزار شد که در آبان سال گذشته صحنه شدیدترین خشونت‌ها بود.

برخی از خونبارترین سرکوب‌های اعتراضات آبان در استان خوزستان ایران رخ داد و از جمله چندین نفر در بهبهان به ضرب گلوله کشته شدند.

بازداشت برای فراخوان تجمع در خراسان

در مشهد سپاه استان خراسان رضوی اعلام کرده است که اطلاعات سپاه این استان چند نفر را برای فراخوان تجمع اعتراضی بازداشت کرده است.

سپاه این افراد را به “ارتباط با شبکه‌های ضدانقلاب” متهم کرده و گفته آنها سابقه “جاسوسی علیه امنیت ملی” دارند.

محکومان به جرایم جاسوسی در ایران معمولا با مجازا‌ت‌های سنگینی چون اعدام یا حبس طولانی روبرو می‌شوند و مشخص نیست سابقه مورد اشاره سپاه به چه سالی برمی‌گردد.

سپاه خرسان رضوی هویت افراد بازداشت‌شده را هم اعلام نکرده است.

در دی ماه ۱۳۹۶ مشهد کانون تجمعاتی بود که به چند روز اعتراضات سراسری در شهرهای مختلف ایران منجر شد.

این شهر در اعتراضات آبان ۱۳۹۸ هم مانند اغلب دیگر شهرهای ایران صحنه اعتراض بود.

در آبان ۱۳۹۸ با تایید آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، قیمت بنزین به طور غافلگیرانه سه برابر شد و موج بی‌سابقه‌ای از اعتراضات شهرهای مختلف ایران را دربرگرفت.

هرچند آغاز تجمع‌ها مسالمت‌آمیز و با بستن خیابان‌ها بود، اعتراضات به سرعت به خشونت کشیده شد و ماموران امنیتی ده‌ها نفر از معترضان را به ضرب گلوله کشتند و هزاران نفر را بازداشت کردند.

سه نفر از این بازداشت‌شدگان، به نام‌های امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی به اعدام محکوم شده‌اند و حکمشان نیز تایید شده است.

اعتراض به حکم اعدام این سه نفر یک کارزار اینترنتی علیه اعدام به راه انداخته است.

BBC

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>