- The Union Of People's Fedaian Of Iran - http://www.etehadefedaian.org -

۹ هزار پرستار ایرانی به کرونا مبتلا شده‌اند

Posted By admin On تیر ۲۵, ۱۳۹۹ @ ۱۱:۱۳ ق.ظ In خبرو گزارش | No Comments

[1]محمد میرزابیگی رئیس کل سازمان نظام پرستاری می‌گوید ۹ هزار نفر از پرستاران در بیمارستان‌ها به کرونا مبتلا شده‌اند.

سازمان نظام پزشکی ایران هم اعلام کرده که ۱۴۰ پزشک هم جانشان را در اثر ابتلا به این بیماری از دست دادند.

محمد میرزابیگی با اشاره به کمبود نیرو در نظام بهداشتی و درمانی ایران گفت: “در حال حاضر از این ۹ هزار نفر، بالغ بر ۴ هزار نفر هستند که با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند و عملا از چرخه خدمت خارج شده اند”.

پژوهش‌های آماری در چین نشان داده که پس از سالمندان و مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای، کادر پزشکی و درمانی بیشتر از همه در خطر ابتلا به کرونا هستند.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری ایران گفت: بالغ بر ۶۰ تا ۷۰ درصد این پرستاران مدت‌هاست که به دیدار خانواده‌های خود نرفته‌اند، تا بتوانند موجب قطع زنجیره انتقال ویروس کشنده کرونا شوند، اما با این تعاریف مردم همچنان به رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی ادامه می‌دهند که کادر درمان بیشتر در معرض کرونا قرار بگیرند.

با شیوع موج دوم کرونا در ایران مرگ و میر روزانه رکورد شکسته است. دولت ایران برای کنترل ویروس برخی محدودیت‌ها را باز گردانده است. بنابر آمار رسمی تا کنون ۲۶۲ هزار نفر در ایران کرونا گرفته‌اند و بیش از ۱۳ هزار نفر جان باخته‌اند. گزارش تحقیقی بی بی سی [2] نشان می‌دهد تعداد قربانیان کرونا در ایران می‌تواند دست‌کم بیش از دو برابر آمار رسمی باشد.

اکنون رئیس کل سازمان نظام پرستاری ابراز امیدواری کرد که با مجوز سازمان برنامه و بودجه استخدام ۳ هزار پرستار به سرعت اجرایی شود و آنها مشمول استخدام کوتاه مدت نشوند.

ایران همواره با کمبود پرستار مواجه بوده و براساس گزارش‌ها برای رسیدن به استاندارد جهانی به ۲۹۰ هزار پرستار دیگر نیاز دارد. بر اساس همین آمارها و گزارش‌ها در حال حاضر به ازای هر هزار نفر، در ایران تنها سه پرستار مشغول به کارند.

پس از آغاز بحران کرونا در ایران وزارت بهداشت برای جبران کمبود پرستار فراخوان جذب با قراردادهای ۸۹ روزه داده است اما “خانه پرستار” این قراردادها را “استثمار نیروی کار” خواند.

فراخوان قراردادهای ۸۹ روزه در حالی منتشر می‌شود که سعید نمکی، وزیر بهداشت وعده داده بود پرستارانی که به مراقبت از بیماران مبتلا به کرونا مشغولند در اولویت استخدام قرار خواهند گرفت.

خانه پرستار اخیرا یادآوری کرده که “پرستاران در بین کارکنان دولت، پایین‌ترین حقوق را دریافت می‌کنند. حتی از معلم‌ها هم پایین‌تر حقوق می‌گیرند”.

در سال‌های گذشته پرستاران از معترض‌ترین اصناف ایران بودند و بارها اعتراض و اعتصاب کرده‌اند. استخدام رسمی یکی از اصلی‌ترین مطالبات پرستاران در سال‌های گذشته بوده است.

از جمله ۱۱ تیرماه امسال پرستاران در اعتراض به مشکلات شغلی خود در مقابل دادگستری مشهد تجمع کردند که به خشونت کشیده شد. در آن زمان، انتشار ویدیوی زد و خورد ماموران پلیس با یکی از پرستاران در این تجمع، خبرساز شده بود.


Article printed from The Union Of People's Fedaian Of Iran: http://www.etehadefedaian.org

URL to article: http://www.etehadefedaian.org/?p=27251

URLs in this post:

[1] Image: http://www.etehadefedaian.org/wp-content/uploads/2020/07/parastar.jpg

[2] گزارش تحقیقی بی بی سی: https://www.bbc.com/persian/iran-53333296

Copyright © 2011 Etehade Fedaian. All rights reserved.