نوشته شده در خبرو گزارش توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

وزارت خارجه ایران از احتمال تبادل زندانیان بیشتر با آمریکا خبر داد

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران می‌گوید احتمال دارد که ایران و آمریکا زندانیان بیشتری را به طور متقابل آزاد کنند.

آقای موسوی گفته “حسن نیتی که برخی کشورها و افراد نشان دادند، از جمله سفیر سوئیس و دولت سوئیس” در آزادی زندانیان موثر بوده است.

او احتمال آزادی زندانیان بیشتر را یک هفته پس از آن مطرح می‌کند که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، از ایران برای آزادی یک زندانی آمریکایی تشکر کرد و رهبران ایران را به مذاکره فراخواند.

در عین حال دو روز پیش سخنگوی قوه قضاییه ایران از وزارت خارجه خواست بدون هماهنگی با این نهاد وعده آزادی زندانیان غیرایرانی را ندهد.

غلامحسین اسماعیلی گفت: “متولی موضوع زندان و زندانیان قوه قضاییه است و امکان‌پذیر نیست بدون هماهنگی با قوه قضاییه در مورد زندانیان مذاکره شود تا چه رسد به تبادل”.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در صحبت‌های روز پنجشنبه خود از زندانیان ایرانی در آمریکا با عنوان “گروگان” یاد کرده و گفته آمریکا هم “زندانی‌های امنیتی” در ایران دارد که “جرایمشان محرز است”.

او گفته ایرانیان زندانی در آمریکا با “اتهام بی‌پایه و اساس و غیرقانونی” دور زدن تحریم‌های آمریکا به زندان افتاده‌اند و وزارت خارجه برای بازگرداندن آنها تلاش خواهد کرد.

آقای موسوی گفته ایران درخواست آزادی زندانیان آمریکایی را “از بُعد انسان‌دوستانه” بررسی کرده و اگر باز هم زمینه آن فراهم شود اقدام مشابهی انجام خواهد شد.

او به جزئیات مذاکرات احتمالی یا هویت و زمان آزادی احتمالی زندانیان اشاره‌ای نکرده است.

یک هفته پیش ایران مایکل وایت، یک نظامی سابق آمریکایی را آزاد کرد.

همزمان سیروس عسگری، شهروند ایرانی که در آمریکا بازداشت شده بود آزاد شده و به ایران بازگشت و مجید طاهری، یک پزشک ایرانی-آمریکایی هم در آمریکا آزاد شد.

همچنین دادگستری آمریکا در اقدامی کم‌سابقه و “غیرمنتظره” اتهام نقض تحریم‌های ایران علیه علی صدر هاشمی‌نژاد، مدیر ایرانی بانکی در مالت را پس گرفت.

دونالد ترامپ همزمان با تبادل زندانیان گفت: “تشکر از ایران. تا انتخابات آمریکا صبر نکنید تا بخواهید یک ماجرای بزرگ درست کنید. من برنده می‌شوم. شما الان به توافق بهتری می‌رسید!”

مقام‌های آمریکایی ایران را متهم می‌کنند که با زندانی کردن شهروندان غیرایرانی یا دوتابعیتی از آنها مانند “گروگان” و به عنوان اهرم فشار در مذاکرات استفاده می‌کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>