نوشته شده در دسته‌بندی نشده توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

طرح خروج ایران از پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی در مجلس اعلام وصول شد

طرح نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای خروج ایران از پیمان منع گسترش سلاح های اتمی (ان پی تی) اعلام وصول شده است.

احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی، اعلام وصول این طرح را تایید کرده است. پیشتر محمود صادقی از نمایندگانی که برای دوره بعدی مجلس رد صلاحیت شده، گفته بود در صدد تنظیم چنین طرحی است. آقای صادقی گفته هدف او از چنین طرحی واکنش به اقدامات کشورها در برابر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران است.

پس از اعلام وصول طرح از طریق هیات رئیسه، موضوع به کمیسیون مربوط ارجاع می‌شود و بعد از نهایی شدن طرح، برای رای‌گیری نهایی به صحن علنی برمی گردد.

جمهوری اسلامی ایران تاکنون در چند مرحله تهدید به خروج از پیمان منع گسترش سلاح های اتمی کرده اما هرگز گامی جدی در این زمینه برنداشته است.

پیش از این محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، گفته بود در صورتی که کشورهای اروپایی عوض توافق هسته ای برجام پرونده اتمی جمهوری اسلامی ایران را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع دهند، ایران خروج از پیمان ان پی تی را بررسی خواهد کرد.

اعضای غیر هسته‌ای پیمان منع گسترش سلاح های اتمی تعهد دارند که از تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای خودداری کنند. تاکنون کره شمالی با خروج از ان پی تی، تلاش برای رسیدن به جنگ افزار اتمی را سیاست رسمی خود اعلام کرده است.

ایران از اولین کشورهایی است که در دوره محمدرضا شاه به این پیمان ملحق شد و با همکاری آمریکا برنامه اتمی غیرنظامی خود را آغاز کرد. پس از وقوع انقلاب بهمن ۵۷ و آغاز تنش با غرب، همکاری ایران و ایالات متحده در زمینه هسته ای متوقف شد.

با پیگیری برنامه هسته ای از سوی جمهوری اسلامی که چند سال به طور مخفیانه ادامه داشت، این موضوع به یکی از مهمترین موارد اختلاف ایران و غرب بدل شد.

توافق هسته ای موسوم به برجام سطح این اختلافات را کاهش داد و حتی زمینه همکاری بین المللی کشورها از جمله آمریکا با ایران را فراهم کرد اما دولت دونالد ترامپ از این توافق خارج شد و همه تحریم های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را مجددا اعمال کرد.

در حال حاضر تحریم های آمریکا باعث کاهش شدید درآمدهای نفتی جمهوری اسلامی ایران شده و به گفته مقام های دولتی، مشتریان سنتی نفت ایران از خرید مقدار کم این محصول خودداری می کنند.

همزمان با اعلام وصول طرح خروج ایران از ان پی تی، مجلس شورای اسلامی طرح دیگری با عنوان “طرح تنبیه و مجازات کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم‌ها علیه ایران” را هم اعلام وصول کرده است.

در صورتی که این طرح به قانون تبدیل شود، جمهوری اسلامی ایران تلاش می کند تحریم های متقابلی را علیه کشورهایی که از تحریم‌های آمریکا علیه ایران تبعیت می کنند، اعمال کند.

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفته تحریم های فعلی را علیه ایران متوقف نخواهد کرد تا جمهوری اسلامی ایران همچون “یک دولت عادی” در جهان رفتار کند.

رئیس جمهور آمریکا گفته به دنبال توافق اتمی تازه ای با ایران است که شامل برنامه موشکی این کشور هم بشود. جمهوری اسلامی چنین طرحی را رد کرده و گفته حاضر به مذاکره بر سر برنامه موشک های بالستیک خود نیست.

BBC

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>