نوشته شده در خبرو گزارش توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

شورای عالی امنیت ملی ایران: در زمان و مکان مناسب انتقام می‌گیریم

شورای عالی امنیت ملی ایران پس از نشستی اضطراری برای بررسی کشته شدن قاسم سلیمانی در حمله آمریکا با انتشار بیانیه‌ای هشدار داده که ایران “در زمان و مکان مناسب” از آمریکا “انتقام سخت” خواهد گرفت.

بیانیه شورای عالی امنیتی ملی ایران حمله آمریکا به قاسم سلیمانی و همراهانش را “بزرگترین خطای راهبردی” آمریکا خوانده و هشدار داده که “آمریکا از تبعات این اشتباه محاسباتی به آسانی رهایی نخواهد یافت.”

این بیانیه از عبارت “رژیم ایالات متحده آمریکا” برای اشاره به حکومت آمریکا استفاده کرده و اقدام آمریکا را در جهت منافع گروه‌های “تروریستی” چون داعش دانسته است. مقام‌های آمریکایی در موارد بسیاری برای اشاره به حکومت ایران از عبارت “رژیم” استفاده کرده و به مقام‌های ایرانی، از جمله شخص قاسم سلیمانی، اتهام حمایت از “تروریسم” زده‌اند.

همزمان گزارش‌ها حاکی از تبادل پیام‌هایی میان ایران و آمریکا است.

خبرگزاری رویترز روز جمعه خبر داد که دیپلماتی سوئیسی، به عنوان حافظ منافع آمریکا، پیامی را از سوی آمریکا به ایران تحویل داد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران هم با تایید این خبر گفت ایران با احضار دوباره حافظ منافع آمریکا در تهران “پاسخ مقتضی به پیام آمریکا” داده است.

شورای عالی امنیت ملی در ایران گفته “تصمیمات مقتضی” را درباره واکنش به کشتن قاسم سلیمانی گرفته، اما به جزئیات این تصمیمات اشاره نکرده است.

مقام‌‎های ایرانی پیش از این هم در مواردی دیگر از عبارت “واکنش در زمان و مکان مناسب” استفاده کرده‌اند. در مواردی چون حملات اسرائیل به اهداف ایرانی در سوریه، واکنش‌ قابل ملاحظه‌ای از طرف ایران گزارش نشد، اما ایران در مواردی چون توقیف نفتکش ایرانی در جبل‌الطارق مقابله به مثل کرده است.

کشته شدن فرمانده‌ای به بلندپایگی قاسم سلیمانی در حمله‌ مستقیم آمریکا بی‌سابقه است.

بیانیه شورای عالی امنیت ملی کشتن قاسم سلیمانی را “ماجراجویی جنایتکارانه” خوانده مسئولیت “کلیه تبعات” آن را به عهده آمریکا دانسته است.

BBC

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>