نوشته شده در خبرو گزارش توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

وزیر خارجه هند: برای شتاب‌دادن به پروژه چابهار با ایران توافق کرده‌ایم

وزیر خارجه هند که به تهران سفر کرده و با همتای ایرانی خود دیدار کرده، گفته دو طرف برای سرعت بخشیدن به روند پروژه بندر چابهار به توافق دست یافته‌اند.

محمد جواد ظریف و سوبرِمانیام جـِیشـَنکار، وزیر خارجه هند، روز اول دی ماه در تهران و در ۱۹مین نشست کمیسیون مشترک دو کشور دیدار کردند.

سفر آقای جیشنکار به تهران تنها اندکی پس از سفر او به واشینگتن صورت می‌گیرد.

رسانه‌های هندی می‌گویند ایالات متحده در اقدامی کم‌سابقه برخی معافیت‌های تحریمی داده‌شده به هند در قبال بندر چابهار را تمدید کرده‌است.

روزنامه تایمز هند می‌گویند برای واشینگتن ارسال کمک‌ها و صادرات به افغانستان از طریق هند و از مسیر بندر چابهار اهمیت دارد، و در نتیجه معافیت‌ها تمدید شده‌اند.

پیشتر البته سخنگوی وزارت خارجه افغانستان نیز گفته بود این بندر احتمالا از معافیت‌های آمریکا، با هدف توسعه افغانستان، بهره خواهد برد.

بندر چابهار یکی از راهبردی‌ترین بنادر ایران، در عین حال تنها بندر اقیانوسی ایران است که در کرانه اقیانوس هند قرار دارد.

این بندر برای هند که می‌تواند پاکستان را دور بزند به افغانستان و نیز دیگر کشورهای آسیانه میانه دسترسی پیدا کند نیز از اهمیت مشخصی برخوردار است. اوپراتوری چابهار به هند سپرده شده‌است.

سوبرمانیام جـِیشـنکار در حساب کاربری خود در توئیتر گفته دیدار «سازنده‌ای» با محمد جواد ظریف داشته و «تمامی زمینه‌های همکاری بین دو کشور مرور شده‌است».

او افزوده «برای تسریع پروژه بندر چابهار به توافق دست یافته‌ایم».

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>