نوشته شده در حقوق بشر توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

عفو بین‌الملل: دستکم ۱۶۱ نفر در اعتراضات ایران کشته شدند

عفو بین‌الملل تعداد کشته‌شدگان اعتراض‌های ایران را دستکم ۱۶۱ نفر اعلام کرد. طبق برآورد این سازمان شمار واقعی کشته‌شدگان بیشتر از این تعداد است. عفو بین‌الملل به دویچه وله گفت که این آمار در هفته‌های آینده تکمیل خواهد شد.سازمان عفو بین‌الملل در آخرین گزارش خود شمار کشته‌ها در جریان اعتراضات اخیر ایران را ۱۶۱ نفر اعلام کرد. این سازمان در حساب توییتری خود نوشت: «سازمان عفو بین‌الملل بر پایه گزارش‌های معتبر دریافتی خود می‌تواند تایید کند که ۱۶۱ نفر از معترضین در جریان اعترآبان‌ماه از سوی اضات نیروهای امنیتی به ناحق کشته شدند.»ایران را به پاسخگویی در ارتباط با این وقایع ملزم سازند.

مقامات جمهوری اسلامی ایران با گذشت دو هفته از اعتراضات ایرانیان به گرانی بنزین آمار کشته‌شدگان را اعلام نکرده‌اند. برخی از مقامات تعداد بازداشت‌شدگان را هفت هزار معترض گفته‌اند اما درباره شمار کشته‌ها و زخمی‌ها سکوت اختیار کرده‌اند.

درباره تعداد کشته‌شدگان آمارمتفاوتی منتشر شده است. کانال تلگرام وبسایت کلمه نزدیک به میرحسین موسوی روز پنجشنبه ۶ آذر (۲۸ آبان) یک روز پیش از انتشار آمار عفو بین‌الملل با استناد به اظهارات “یک منبع آگاه” شمار ثبت‌شده قربانیان اعتراض‌های اخیر ایران را ۳۶۶ نفر اعلام کرد.

خود سازمان عفو بین‌االملل هم درباره آمار کشته شدگان تابهحال سه گزارش منتشر کرده  که در آن شمار کشته‌‌شدگان هر بار بیشتر شده است.

علت تفاوت آمار ارائه شده عفو بین‌الملل

رها بحرینی، حقوق‌دان و پژوهشگر سازمان عفو بین‌الملل درباره علت متفاوت بودن آمارهای ارائه شده تعداد جان‌باختگان به دویچه وله گفت: «ما براین باور هستیم که تعداد کشته‌شدگان بسیار بالاتر از ۱۶۱ نفر است که امروز (۲۹ نوامبر) سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرده است. ضوابط تحقیقی عفو بین‌الملل سخت‌گیرانه هستند. ما تک‌ تک مواردی که به ما گزارش می‌شود را به دقت بررسی می‌کنیم و به دنبال منابع دست اول می‌گردیم تا اعتبار و درستی مورد گزارش شده را ارزیابی کنیم. روش تحقیق ما برای تکمیل و‌ ثبت اطلاعات زمان‌بر است ولی دقیقا به همین خاطر است که گزارشات عفو‌بین‌الملل از سوی دولت‌ها و نهادهای بین‌المللی معتبر دانسته می‌شود.»

عفو بین‌الملل برای تکمیل اطلاعات خود و پیشبرد روند حقیقت‌یابی و دادخواهی، فراخوانی هم در اکانت‌های عفو بین‌الملل در تلگرام، توییتر و ایستاگرام منتشر کرده است و از خانواده‌های قربانیان و تمامی کسانی که اطلاعاتی در زمینه مرگ و بازداشت معترضان دارند دعوت کرده است که با این نهاد بین‌المللی مدافع حقو بشر تماس بگیرند. حقو‌ق‌دان عفو بین‌الملل در ادامه گفت علاوه بر بستگان قربانیان، شاهدان عینی، همسایگان، کادر بیمارستان‌ها و کارمندان پزشکی قانونی، ثبت احوال و گورستان‌ها همه می‌توانند این سازمان را “در راه حقیقت‌یابی” یاری کنند. رها بحرینی از سازمان عفو بین‌الملل در ادامه تاکید کرد که “عفو‌ بین‌الملل همیشه هویت منابع خود را محفوظ نگه می‌دارد”.

DW

فراخوان عفو بین‌الملل

لطفا به اشتراک بگذاریدhttps://bit.ly/37G0iUL 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>