- The Union Of People's Fedaian Of Iran - http://www.etehadefedaian.org -

واکنش چین به گزارش آژانس اتمی و بیانیه اروپایی‌ها: «حل اختلاف در چارچوب برجام»

Posted By admin On آبان ۲۲, ۱۳۹۸ @ ۹:۱۳ ق.ظ In خبرو گزارش | No Comments

چین در واکنش به گزارش تازه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد عملکرد تهران و بیانیه سه کشور اروپایی در مورد ایران، با انتقاد مجدد از خروج آمریکا از «برجام»، خواستار «حفظ کنترل» و اجرای توافق اتمی شده‌است.

چین، یکی از شـش کشور طرف گفت‌وگوهای اتمی با ایران و شکل‌گیری «توافق اتمی» بود. این کشور در کنار روسیه روابط نزدیکی با تهران دارد و در پی خروج دولت دونالد ترامپ از «برجام»، به‌‌مانند مسکو، پاریس، لندن و برلین بر حفظ «برجام» تاکید کرد.

جمهوری اسلامی ایران یک سال پس از خروج دولت ترامپ از «برجام» اقداماتی را در عدول از تعهدات خود آغاز کرد. در همین راستا نیز به‌تازگی گام دیگری برداشته و آغاز به گازدهی به سانتریفیوژ‌ها در تاسیسات اتمی فردو کرده‌است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش تازه خود در ۲۰ آبان ماه تایید کرد که ایران غنی‌سازی در تاسیسات «فردو» را از سر گرفته و در عین حال اعلام کرد «ذرات اورانیوم با منشاء ساخت دست بشر، در محلی که ایران پیشتر به آژانس اعلام نکرده بود» پیدا شده‌است.

سه کشور اروپایی طرف توافق اتمی با ایران، فرانسه، آلمان و بریتانیا، و نیز اتحادیه اروپا در همان روز با صدور بیانیه‌ای از تصمیم ایران برای احیای فعالیت‌ها در فردو «شدیدا ابراز نگرانی کردند». آن‌ها از تهران خواسته‌اند مفاد برجام را رعایت کند یا علیه آن اقدام می‌کنند [1].

این مسائل در پرسشی در کنفرانس خبری سخنگوی وزارت خارجه چین در روز ۲۲ آبان ماه نیز مطرح شده‌است.

گنگ شوانگ، سخنگوی وزارت خارجه چین، پاسخ داده دولت او در پکن گزارش تازه آژانس و بیانیه کشورهای اروپایی را دیده‌است و «همواره بر این عقیده‌است که خروج یک‌جانبه ایالات متحده از توافق جامع با ایران و کارزار فشار حداکثری علیه تهران، ریشه مشکلات فعلی پیرامون بحران اتمی ایران است».

آقای گنگ در عین حال از «همه طرف‌ها، از جمله اروپا و ایران» خواسته تا «کنترل خود را حفظ کنند و به اجرای کامل و کارآمد توافق اتمی ادامه دهند و اختلافات را در چارچوب این توافق جامع حل کنند».

سخنگوی وزارت خارجه چین تاکید کرده کشورش خواستار راه‌حلی دیپلماتیک و سیاسی برای مسئله اتمی ایران است.

دولت دونالد ترامپ نه تنها توافق اتمی شکل‌گرفته در دوره باراک اوباما را جامع و کارآمد نمی‌داند، بلکه خود آقای ترامپ آن‌را «فاجعه‌بار» و «یکی از بدترین توافق‌هایی که دیده» توصیف کرده‌است.

دونالد ترامپ دو روز پیش نیز گفته بود «ایران در حال غنی‌سازی بوده و هست و این گام خیلی بدی است».

روز گذشته نیز هم‌او و هم همتای فرانسوی‌اش از گام‌های ایران برای توسعه برنامه هسته‌ایش ابراز نگرانی کردند [2].

نماینده جمهوری اسلامی نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین از سوی دیگر گفته گزارش تازه آژانس اتمی نشان می‌دهد این نهاد «همچنان دسترسی کاملی در ایران دارد»، و افزوده این گزارش «نباید با اغراض سیاسی بزرگنمایی شود».


Article printed from The Union Of People's Fedaian Of Iran: http://www.etehadefedaian.org

URL to article: http://www.etehadefedaian.org/?p=24953

URLs in this post:

[1] علیه آن اقدام می‌کنند: https://www.radiofarda.com/a/f4_eu_urge_iran_comply_nuclear_deal_or_face_action/30264992.html

[2] ابراز نگرانی کردند: https://www.radiofarda.com/a/f4_trump_macron_voice_concern_iran_steps_nuclear_program/30266744.html

Copyright © 2011 Etehade Fedaian. All rights reserved.