- The Union Of People's Fedaian Of Iran - http://www.etehadefedaian.org -

پیشنهاد روحانی: تصویب پروتکل الحاقی در ایران و لغو تحریم‌ها در کنگره آمریکا

Posted By admin On مهر ۴, ۱۳۹۸ @ ۱۲:۳۳ ب.ظ In خبرو گزارش,دسته‌بندی نشده | No Comments

طبق پیشنهاد روحانی، اگر کنگره آمریکا برجام و رفع تحریم‌ها را تصویب کند، او نیز حاضر است تصویب فوری پروتکل الحاقی در ایران را “پیگیری” کند. پروتکل الحاقی نظارت گسترده بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران را امکان‌پذیر می‌سازد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، با ارائه پیشنهادی که پیش‌تر برخی منابع به آن به عنوان ایده‌ای در راستای “بن‌بست‌شکنی” در تنش با آمریکا اشاره کرده بودند، از ابراز آمادگی جمهوری اسلامی برای “پیگیری” تصویب فوری پروتکل الحاقی در ایران در ازای تصویب برجام و رفع تحریم‌ها در کنگره آمریکا خبر داد.

روحانی که شامگاه چهارشنبه سوم مهر (۲۵ سپتامبر به وقت نیویورک) در دیدار با “نخبگان و صاحب‌نظران سیاست خارجی آمریکا” سخن می‌گفت، با بیان اینکه “گزارشات متعدد آژانس در تایید پایبندی جمهوری اسلامی به تعهدات خود، علی‌رغم خروج آمریکا از برجام نشان می‌دهد که ایران به دنبال انحراف از قوانین هسته‌ای نیست ” تصریح کرد: «ایران آمادگی دارد در مقابل تصویب برجام و رفع دایمی تمام تحریم‌ها توسط کنگره آمریکا، طرح تصویب فوری پروتکل الحاقی در مجلس ایران به عنوان قانونی دائمی را پیگیری نماید.»

وعده روحانی برای “پیگیری” تصویب فوری پروتکل الحاقی در مجلس شورای اسلامی “به عنوان قانونی دائمی” در حالی مطرح شده که ایران در حال حاضر به شکل داوطلبانه به این پروتکل عمل می‌کند.

پروتکل الحاقی به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این امکان را می‌دهد که به شکلی گسترده و سرزده تمام فعالیت‌های هسته‌ای ایران را بازرسی کنند.

مضمون پیشنهاد اخیر روحانی پیش‌تر به شکل‌هایی متفاوت از سوی مقام‌ها یا منابع مختلفی مطرح شده بود. علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، دیروز چهارشنبه با بیان اینکه در صورت توقف تحریم‌ها و بازگشت واشنگتن به برجام امکان مذاکره با آمریکا وجود دارد، گفت: «حتی برای اطمینان‌بخشی بیشتر و بن‌بست‌شکنی، رئیس جمهوری در آنجا [نیویورک] پیشنهادی خواهند داشت که بتوانیم در دل خود برجام تغییری کوچک بدهیم که این بن‌بست‌شکنی هم حاصل شود. ولی شرط همه اینها این است که آنها به جایی که بودند برگردند.»پرس تی‌وی”، فرستنده انگلیسی‌زبان صدا و سیمای جمهوری اسلامی نیز به نقل از یک منبع آگاه که نامش فاش نشده بود ادعا کرده بود که پیشنهاد ایران دارای سه بخش اصلی برای ایجاد تغییراتی در برجام است. این گزارش پیشنهاد ایران را تصویب پروتکل الحاقی در مجلس شورای اسلامی، تصویب توافق هسته‌ای در کنگره آمریکا و برداشته شدن تحریم‌ها عنوان کرده بود.

خبرگزاری رویترز سه‌شنبه گذشته به نقل از روحانی گزارش داده بود که ایران با اعمال برخی “تغییرات جزئی” در برجام در ازای رفع تحریم‌ها موافق است. یک روز بعد اما پرویز اسماعیلی، معاون اطلاع‌رسانی نهاد ریاست جمهوری ایران، سخنان منتسب به روحانی را نادرست خواند و در یک پیام توئیتری نوشت، درست‌تر این است که تهران “برای کوتاه کردن زمان اجرای برجام” آمادگی دارد.

اسماعیلی خبر رویترز درباره آمادگی ایران برای اصلاح برجام را تحریف‌آمیز خوانده و نوشته بود که پیشنهاد جمهوری اسلامی جلو کشیدن زمان اجرای دو تعهد تهران و واشنگتن است که مطابق برجام قرار است در سال ۲۰۲۳ انجام شود؛ همان پیشنهادی که منابع خبری غربی تیرماه گذشته به نقل از وزیر خارجه ایران مطرح کرده بودند و محمدجواد ظریف خود یکشنبه گذشته آن را در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان تکرار کرد.

وزیر خارجه ایران در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان تصریح کرده بود که پیشنهاد ایران برای تصویب زودهنگام پروتکل الحاقی در مجلس همچنان روی میز است، مشروط بر این که ایالات متحده نیز تعهدات سال ۲۰۲۳ خود را هم‌زمان اجرا و با تصویب برجام در کنگره زمینه لغو تحریم‌ها را فراهم کند.

کریستین امان‌پور، مجری شبکه سی‌ان‌ان نیز که با ظریف گفت‌وگویی تلویزیونی داشت، پس از آن در توییتر نوشت: «جواد ظریف امروز به من گفت روحانی حاضر است این ‌هفته در نیویورک با ترامپ دیدار کند؛ اگر ترامپ بپذیرد تحریم‌های ایران را بردارد و در ازایش، برای همیشه بر برنامه هسته‌ای ایران نظارت بین‌المللی باشد.»

مطابق توافق هسته‌ای موسوم به برجام، ایران و آمریکا تعهداتی دارند که باید هشت سال پس از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ که به آن “روز انتقالی” گفته می‌شود به اجرا گذاشته شود.

تعهدات آمریکا شامل تصویب لغو تحریم‌های تعلیق‌شده مطابق برجام در کنگره و تعهد جمهوری اسلامی به تصویب پروتکل الحاقی در مجلس ایران است که اکنون به صورت داوطلبانه اجرا می‌شود.

روز گذشته نشست فوق‌العاده مشترک وزیران خارجه ایران و پنج کشور باقی‌مانده در برجام (چین، روسیه، بریتانیا، فرانسه و آلمان) همراه با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار شد. موگرینی پس از این نشست، با بیان اینکه حفظ توافق هسته‌ای خواست تمامی طرفین مذاکره است، در عین حال تصریح کرد که حفظ برجام همواره سخت‌تر می‌شود.

DW


Article printed from The Union Of People's Fedaian Of Iran: http://www.etehadefedaian.org

URL to article: http://www.etehadefedaian.org/?p=24606

Copyright © 2011 Etehade Fedaian. All rights reserved.