- The Union Of People's Fedaian Of Iran - http://www.etehadefedaian.org -

تماس تلفنی مکرون و روحانی؛ «شرط ایران» برای مذاکره با آمریکا لغو تحریم‌هاست

Posted By admin On شهریور ۲۱, ۱۳۹۸ @ ۱۰:۱۰ ق.ظ In خبرو گزارش | No Comments

رئیس جمهور ایران در تماس تلفنی با رئیس جمهور فرانسه شرط برگزاری جلسه ایران و گروه ۱+۵ را لغو تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ذکر کرد.

آمریکا یکی از کشورهای عضو گروه ۱+۵ بود که به توافق اتمی با ایران دست یافتند اما ایالات متحده سال گذشته از این توافق خارج شد.

در همین حال حسن روحانی در تماس تلفنی با امانوئل مکرون گفت: «از دیدگاه دولت، مجلس و مردم ایران در شرایطی که تحریم‌ها باقی باشد، مذاکره با آمریکا معنا و مفهومی ندارد».

وی اضافه کرد: «در صورتی که توافقات با اروپا نهایی شود، آماده‌ایم به تعهدات برجامی برگردیم و جلسه ایران و ۱+۵ نیز تنها زمانی امکان‌پذیر است که تحریم‌ها برداشته شود».

حسن روحانی پیش از این هم دو بار لغو تحریم‌ها را پیش‌شرط دیدار خود با دونالد ترامپ ذکر کرده بود اما او روز سه‌شنبه ۱۲ شهریور ضمن رد سخنان سابق خود گفت [1] که اصول سیاست‌های ما را رهبری مشخص می‌کند و در مسائل ملی اختلافی وجود ندارد».

رئیس‌جمهور ایران ساعاتی پیش از تماس تلفنی با رئیس جمهور فرانسه با اشاره به برکناری جان بولتون گفته بود [2]: «آمریکایی‌ها باید بفهمند که جنگ‌طلبی و جنگ‌طلبان به نفع آنها نیستند. هم جنگ‌طلبان باید کنار بروند و هم سیاست جنگ‌طلبی و فشار حداکثری را باید کنار بگذارند.»

در همین حال خبرنگار خبرگزاری بلومبرگ در توئیتی نوشت که در جلسه روز دوشنبه ۱۸ شهریور که با حضور دونالد ترامپ برگزار شده، رئیس‌جمهور آمریکا بحث کاهش تحریم‌های ایران با هدف فراهم کردن مقدمات دیدار با حسن روحانی را مطرح کرده است.

به نوشته این خبرنگار، این پیشنهاد با موافقت استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا همراه شده ولی جان بولتون، مشاور برکنار شده امنیت ملی آمریکا به شدت با آن مخالفت کرده است. جان بولتون یک روز پس از این جلسه برکنار شد.این خبر در حالی منتشر شده است که جاد دیر، یکی از سخنگوهای کاخ سفید روز پنجشنبه ۱۴ شهریور، گفته بود دونالد ترامپ در تماسی تلفنی با امانوئل مکرون بار دیگر تاکید کرده که تحریم‌ها علیه ایران لغو نمی‌شود.

امانوئل مکرون در ماه‌های اخیر برای کاستن از تنش‌ها بین ایران و آمریکا تلاش‌هایی دیپلماتیک داشته و چندین بار تلفنی با حسن روحانی گفت‌وگو کرده است.

گزارش‌هایی هم در خصوص پیشنهاد فرانسه برای ارائه یک اعتبار ۱۵ میلیارد دلاری به ایران جهت جبران کاهش فروش نفت به دلیل تحریم های آمریکا منتشر شده بود. این پیشنهاد منوط به موافقت آمریکا و صدور معافیت برای خریداران نفت از ایران است.

منبع : رادیو فردا


Article printed from The Union Of People's Fedaian Of Iran: http://www.etehadefedaian.org

URL to article: http://www.etehadefedaian.org/?p=24501

URLs in this post:

[1] گفت: https://www.radiofarda.com/a/rouhani-rules-out-bilateral-talks-with-u-s/30143712.html

[2] گفته بود: https://www.radiofarda.com/a/f4_rouhani_welcome_bolton_firing_national_security_adviser/30158210.html

Copyright © 2011 Etehade Fedaian. All rights reserved.