نوشته شده در زنان توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

خشونت پلیس با زنان : تراژدی تکرار پذیردر ایران امروز / آزاده دواچی

هفته گذشته و یدئویی از برخورد خشونت آمیز پلیس ایران با دختری جوان به دلیل آب بازی منتشر شد که نه تنها بحث های بسیاری را در فضای مجازی برانگیخت، واکنش برخی از مسئولان حکومتی را هم به دنبال داشت.

بعد از بحث ها و واکنش ها ی زیاد به این رخداد می توان اکنون این سوال را مطرح کرد که چرا دستگاههای قضایی و پلیس در ایران نسبت به زنان یا حضور آنان در فعالیت های اجتماعی این قدر خشن است؟

در پاسخ چند نکته را می توان مطرح کرد.

تبدیل امری داخلی به امری جهانی

نکته اول که می توان به آن اشاره کرد پخش فیلم ها و تصاویر در فضای مجازی و بازنشر آنها در خارج از ایران است. این مسأله نشانگر این است که مسأله برخورد خشونت آمیز دیگر به صورت یک امر داخلی باقی نمی ماند که تنها محدود به داخل ایران شود، بلکه از حوزه امر داخلی به یک خبر جهانی تبدیل می شود که بازتابی دو چندان دارد. در واقع دوربین های گوشی های دستی مردم در ایران، خشونت نهادینه شده در ساختار حکومت و برخورد آن با زنان را در معرض دید جهانیان قرارمی دهند و همین امر واکنش های بیشتری را از سوی افراد در رأس قدرت ایران به همراه دارد.

مقاومت زنان

دومین نکته ایستادگی بیشتر زنان در برابر پلیس به بهانه مسأله حجاب و سایر مسائل حوزه شخصی است. نهادهای مبارزه با بی حجابی از اوایل انقلاب اسلامی در ایران همچنان فعال بودند. کمیته، گشت ارشاد و پلیس امنیت اخلاقی از نامهای این نوع سازمانهای دولتی ایران برای برخورد بی حجابی هستند. نسل های بعد ازانقلاب، که دوران نوجوانی و جوانی خود را در همین دوران گذرانده اند، بیش از این شاهد برخورد خشونت آمیز برای مسائل اخلاقی و حجاب بوده اند. اما خصیصه متفاوت چند سال اخیر، مقاومت زنان در برابراین نوع برخوردهاست که به تصویر هم کشیده می شود. با توجه به توسعه فضای مجازی، مقاومت زنان در برابر پلیس حتی بر زنان در شهرهای کوچکتر هم تاثیرمی گذارد.

تکرار چرخه خشونت

نکته سوم در مورد خشونت پلیس، تکرار این چرخه خشونت از پلیس به شهروندان و بالعکس است. این چرخه خود به دوعامل بستگی دارد که به صورت متناوب بر یکدیگر تاثیرمی گذارد و تکرار آن را موجب می شوند.

اولین عامل تاثیر گذارمسأله پوشش و دومین حفظ عفت جامعه است که این دو عامل نیز به یکدیگر بستگی دارند. بنابراین هرچه قدر درخواست شهروندان از پلیس برای حفظ نظم و عرف جامعه بیشتر شود، فشار بر زنان برای نگه داشتن این نظم افزایش می یابد و هرچه قدر این فشار افزایش پیدا کند، اعمال خشونت علیه زنان نیز بیشتر می شود.

این خشونت به صورت چرخشی در جامعه در جریان است. برای مثال وقتی شهروندان از نیروی انتظامی می خواهند که با بی حجابی برخورد کند و زمانی که خود شهروندان با نگاه کردن و منفعل بودن اجازه این برخورد خشونت آمیز با زنان را به خود می دهند. قدرت رسانه دربازنمایی، عادی سازی و تقویت این خشونت را هم نباید دست کم گرفت.

هرچند که ویدئوهای منتشر شده در فضای پرمخاطب اینستاگرام و توییتر هم بازتاب زیادی دارد. اما باید پذیرفت که بخش زیادی از جامعه ایران به خصوص در خانواده های مذهبی و سنتی و در شهرهای کوچکتر، تبلیغات رسانه های داخلی بی تاثیر نیست. اجازه اعمال خشونت به بهانه امر به معروف و نهی از منکر اگرچه ممکن است به نظر یک تذکر ساده باشد، اما در بسیاری از موارد خشونت شهروندان علیه زنان بی حجاب هم اتفاق می افتد و امری اجتناب ناپذیر است. این چرخه به همین صورت باقی نمی ماند، مخصوصا زمانی که با تشویق مبلغان مذهبی هم همراه است. همچنین اعمال این خشونت، گاهی شکل افراطی تری به خود می گیرد، برای مثال اسید پاشی هایی که در اصفهان اتفاق افتاد و مجرمان آن هم هیچ وقت دستگیر نشدند.

نمایش قدرت از طریق فشار به زنان

نکته چهارم که در ارتباط با سایر نکات مطرح شده قبلی است، نمایش اقتدار قدرت از طریق فشار بر زنان است. در طول سالهای گذشته، با وجود سختگیری های حکومت ایران، زنان ایرانی نقش مؤثری در جنبش های اجتماعی داشته اند و از سوی دیگر چه در فضای مجازی و چه در جامعه نوعی ترس از دست دادن جایگاه قدرت مردانه را تقویت می کنند. به دست آوردن ذره ای از آزادی زنان در این چنین جامعه ای به معنی از دست دادن جایگاه قدرت مردانه است که باز پس گرفتن آن نیازمند اعمال خشونت و ایجاد ترس میان زنان است.

یکی از مسائلی که می تواند جایگاه قدرت مردانه را تقویت کند، سختگیری های پوششی و فشار بر زنان است؛ چرا که اصولا حجاب و پوشش زنان دستمایه سیاست های ایدئولوژیک جمهوری اسلامی است.

در واقع مسئله زنان و برخورد با آنها برای برقراری نظم اجتماعی یکی از اصول اید ئولوژیکی نظام جمهوری اسلامی است و نزاع بر سر آن بین جامعه و حکومت همچنان ادامه خواهد داشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>