نوشته شده در اجتماعی توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

گام‌هایی برای بهبودی بعد از یک فاجعه طبیعی

فجایع طبیعی مانند آتش‌سوزی‌ها، سیل‌ها، طوفان‌ها، خشکسالی‌ها و سایر اتفاقات وحشتناک طبیعی، برای افرادی که به شکل مستقیم با آن درگیر می‌شوند، بسیار چالش‌زا هستند. استرسی که از یک فاجعه طبیعی ایجاد می‌شود، می‌تواند به فرسودگی جسمی و روانی و عاطفی منجر شود. اما خبر خوب اینکه بیشتر افراد نهایتا بهبود می‌یابند و زندگی خود را از نو می‌سازند.

در شرایط این روزهای ایران، شاید انتظار اینکه چنین مطلبی به دست آسیب‌دیدگان سیل گسترده برسد، چندان معقول نباشد اما اگر از کسانی هستید که برای کمک به آسیب‌دیدگان به مناطق سیل‌زده می‌روید و اگر در میان آشنایان و بستگان خود کسی را دارید که از حوادث اخیر آسیب دیده، شاید بد نباشد که نکته‌های این مطلب را با آنها در میان بگذارید.

اثرات فجایع طبیعی

برای بهبود پس از یک بلای طبیعی لازم است نشانه‌های معمولی را که در چنین مواردی در افراد ایجاد می‌شود، بشناسیم. این نشانه‌ها می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

احساس استرس، اضطراب، خستگی و گیجی

احساس ناراحتی و خشم

شوک و احساس بی‌حسی

احساس ناخوشی، سردرد، اختلال خواب، اختلال تغذیه، کاهش وزن

رنجش و سرزنش دیگران

افزایش مصرف مواد

افکار خودکشی و آسیب رساندن به خود

استراتژی‌هایی برای مواجهه با فجایع طبیعی

بهبود زمان می‌برد. خیلی مهم است که به خودتان زمان بدهید تا با عواقب حادثه‌ای که برایتان اتفاق افتاده کنار بیایید و احساس کنید که به حالت طبیعی برگشته‌اید. در ادامه روش‌هایی را که می‌توانند به بهبود حال‌تان کمک کنند، پیشنهاد می‌دهیم.

حواس‌تان باشد که چه وقتی همه چیز خیلی غیرقابل تحمل می‌شود. دنبال نشانه‌های اضطراب و استرس باشید و وقتی از تحمل‌تان خارج شد، کمک بگیرید. به خودتان زمان بیشتری برای حل مشکلات بدهید.

حرف بزنید. احساسات خود را تخلیه کنید و با کسی که به او اطمینان دارید، در میان بگذارید. این کار به شما کمک می‌کند که مسایل را دقیق‌تر ببینید. حتما دیگرانی در اطراف‌تان وجود دارند که احساس مشابهی با شما دارند و حرف زدن این امکان را ایجاد می‌کند که احساسات منفی خود را تخلیه کنید و درباره راه‌های عملی حل مشکلات و کنار آمدن با موقعیت صحبت کنید.

یک برنامه عملی بریزید. مشخص کنید که چه کسی قرار است چه کاری را در چه زمانی انجام دهد. وضعیت مالی خود را بررسی کنید و راه‌حل‌های موجود را با بانک یا موسسات بیمه در میان بگذارید. داشتن برنامه مشخص کمک می‌کند که احساس کنید در حال پیشرفتید.

از خودتان مراقبت کنید. خوب غذا بخورید، ورزش کنید و خوب بخوابید. تلاش کنید به روال معمول زندگی عادی برگردید. هر وقت ممکن بود، زمانی اضافه برای استراحت و تفریح در نظر بگیرید.

کمک بگیرید. به خانواده و دوستان‌تان رجوع کنید، شبکه حمایتی قوی می‌تواند کمک کند که کمک‌های عاطفی و عملی لازم را دریافت کنید. نیازهای خود را توضیح دهید و به دوستان و فامیل بگویید که چطور می‌توانند کمک‌تان کنند. فهرستی از مکان‌هایی که می‌توانید برای دریافت کمک به آنها بروید، مثل نهادهای مالی و گروه‌های حمایتی، روانشناس و … تهیه کنید.

کمک تخصصی بگیرید. اگر می‌بینید که بعد از چند هفته هنوز نتوانسته‌اید به روال عادی برگردید، دنبال کمک‌های حرفه‌ای و تخصصی باشید.

کمک به بچه‌ها برای مواجهه با یک بلای طبیعی

به بچه‌ها بیشتر از قبل توجه کنید. بگذارید بدانند که شما مسوول آنچه اتفاق افتاده نیستید.

احساس خودتان را درباره موقعیت پیش آمده در نظر بگیرید و بیان کنید. بگذارید بچه‌ها بدانند که مشکلی در حرف زدن درباره احساسات‌شان وجود ندارد.

بچه‌ها را در برنامه‌ریزی‌ها برای آینده مشارکت دهید.

سعی کنید هرچه سریع‌تر به روال عادی زندگی برگردید. این کار به ایجاد حس امنیت در بچه‌ها کمک می‌کند.

اگر در چهار هفته بهبودی حاصل نشد و همچنان نگران بودید، به دنبال کمک تخصصی باشید.

منبع : رادیو زمانه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>