نوشته شده در خبرو گزارش٬دسته‌بندی نشده توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

پیش‌بینی بارش شدید؛ هشدار وقوع سیل در ۱۰ استان و اعلام آماده‌باش در پنج استان ایران

در پی پیش‌بینی‌های هواشناسی مبنی بر بارش شدید باران در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه، وزارت نیرو اعلام کرد که به ۱۰ استان کشور هشدار وقوع سیل داده شده و وزارت کشور نیز از اعلام آماده‌باش در پنج استان غربی خبر داد.

در روزهای پایانی سال ۹۷، بارش شدید باران به وقوع سیل در استان گلستان انجامید، اما چنانکه سازمان هواشناسی کشور اعلام کرده، بارش شدید باران در مناطق دیگر کشور کماکان ادامه خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، رضا اردکانیان، وزیر نیرو در حاشیه جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان گلستان گفت که حدود ۱۰ استان هشدار سیل دریافت کرده‌اند.

به گفته آقای اردکانیان، استان‌های بوشهر، آذربایجان غربی، خوزستان، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، هرمزگان، خراسان شمالی و رضوی، استان‌هایی هستند که هشدار دریافت کرده‌اند.

اگر چه آقای اردکانیان از استان آذربایجان شرقی به عنوان یکی از استان‌های در معرض خظر سیل نام نبرد، اما ستاد مدیریت بحران اعلام کرده که این استان، دهمین استانی است که با خطر سیل روبه‌روست.

همزمان سلمان سامانی، سخنگوی وزارت کشور نیز اعلام کرد که به دلیل “ورود سامانه بارشی قوی” در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه، استانداران پنج استان کشور در وضعیت آماده‌باش هستند.

به گفته آقای سامانی، استان‌های لرستان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد و ایلام، پنج استانی هستند که در وضعیت آماده‌باش هستند و در هر پنج استان، ستاد بحران تشکیل شده است.

وی به طور مشخص به عشایر، ساکنین روستاها و همچنین مسافرانی که در مناطق جنگلی و در نزدیکی رودخانه‌ها اتراق کرده‌اند، هشدار داد که حتما خبرهای مربوط به احتمال وقوع سیل در مناطق مختلف را دنبال کنند.

وضعیت بحرانی ناشی از سیل در گلستان موجب شد تا در روز شنبه، آیت‌الله خامنه‌ای با صدور دستوری نادر به ستاد کل نیروهای مسلح، از نظامیان بخواهد تا در صورت نیاز در کمکرسانی به سیل‌زدگان مشارکت کنند.

در پی این دستور، ابولفضل شکارچی، سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح اعلام کرد که قرارگاهی ویژه برای کمک‌رسانی به سیل‌زدگان استان‌های گلستان و مازندران تشکیل شده تا نظامیان به این منطقه اعزام شوند.

به گفته این مقام نظامی در حال حاضر یک هیات عالی‌رتبه نظامی نیز به منطقه اعزام شده که در منطقه شهر آق‌قلا در استان گلستان مستقر شده‌اند.

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور به همه اطمینان داده که خطر سیل در استان مازندران “کاملا رفع شده” و همه شایعات “بی‌اساس” هستند.

وی افزود: حجم بارشها در این چند روز بسیار زیاد بود، به حدی که حدود ۶۰ درصد بارش سالانه استان طی چند روز اتفاق افتاد این موجب طغیان رودخانه ها و جاری شدن سیل شد.

وضعیت کمک‍رسانی به سیل‌زدگان در استان گلستان با انتقادهای گسترده‌ای روبه‌رو شد. در پی این انتقادها، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ایران، مناف هاشمی استاندار گلستان را از سمت خود برکنار کرد.

آقای هاشمی به خاطر حضور در خارج از کشور همزمان با جاری شدن سیل در استان گلستان، مورد انتقاد شدید رسانه‍ها و کاربران فضای مجازی قرار گرفته بود.

میزان، خبرگزاری قوه قضائیه روز یکشنبه گزارش داد که رئیس قوه قضائیه نیز دستور داده روند کمک‌رسانی بررسی شود.

به گزارش این خبرگزاری، ابراهیم رئیسی از رئیس سازمان بازرسی کشور خواسته است که به مناطق سیل‌زده برود و هرگونه “قصور یا تقصیر احتمالی دستگاه‌ها در زمینه عدم پیش‌بینی‌های لازم و نقایض در کمک‌رسانی” را گزارش کند.

آنگونه که خبرگزاری فارس به نقل از معاون عملیات سازمان هلال احمر گزارش داده، از ابتدای کمک‌رسانی به سیل‌زدگان تاکنون، بیش از هفت هزار نفر اسکان موقت داده شده‌اند.

در عین حال خبرگزاری ایرنا نیز به نقل از استاندار مازندران گزارش داده که در این استان، سطح آب فروکش کرده و زندگی در مناطق سیل‌زده به حالت عادی بازگشته است. به گفته رضا اردکانیان، حدود ۴۰۰ روستای استان مازندران مشکل آب شرب داشته‌اند که جز در ۳۵ روستا، این مشکل برطرف و برق تمام روستاها نیز وصل شده است.

محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی، خسارت عمده در استان مازندران را در “بخش کشاورزی” دانست و گفت به ۱۵ شهرستان، ۵۵۰ میلیارد تومان خسارت وارد شده است.

بی بی سی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>