نوشته شده در اجتماعی توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

بیانیه شورای بازنشستگان ایران در باره تعیین حداقل دستمزد

سال ۹۷ رو به پایان است ، اما نمایش دولتی “کمیته دستمزد شورای عالی کار” هنوز پایان نیافته ست.
علیرغم همه فشار ها و مطالبه روشن کارگران و مشخص بودن هزینه سبد معیشت خانوار از طرف کارشناسان مستقل، و حتی صراحت ماده ۴۱ قانون کار فعلی، تعیین حداقل مزد همچنان بلاتکلیف و مسکوت مانده تا در نهایت بی توجه به این واقعیت ها، در آخرین روز سال درصد ناچیزی به دستمزد کارگران اضافه شود که پیشاپیش با گرانی فعلی، هنوز پرداخت نشده، در حال بازپس گیری ست.

سال ها این سناریوی تعیین مزد در حالی بهمین سبک و سیاق اجرا میشود که نیروی کارمزدی فاقد تشکل های مستقل قدرتمند و سراسری برای دفاع از سطح معیشت خود است. در نتیجه ادعای سه جانبه گرائی در تعیین مزد (کارگران/ کارفرمایان/ دولت) بدون حضور نمایندگان مستقل و منتخب کارگری، دروغی بیش نیست. و عملا یکجانبه گرائی با اراده صاحبان قدرت و سرمایه از بالا “حداقل مزد” را تعیین و اجرا میکنند.

مزد صرفا” یک پرداخت ساده ماهیانه نیست. بلکه سهم ما از تمام زندگی در این مناسبات است. مناسباتی که در آن کشمکش و صف بندی بنیادین ۱درصدی در مقابل ۹۹ درصدی ها، سرنو‌شت انسانها را برای سهم واقعی شان از زندگی تعیین میکند. در نتیجه تعیین مبلغ مزد بر کل شرایط زیست اکثریت مردم تاثیر مستقیم و تعیین کننده ای دارد.

مزد حیاتی ترین پدیده دنیای سرمایه داری و رابطه اصلی بین کار و سرمایه ست. در جوامع پیشرفته، “حداقل دستمزد”، تعیین حداقل های هزینه یک زندگی با استانداردهای کنونی است.
طبقه کارگر ایران فارغ از اینکه نهاد دولتی “شورای عالی کار” تا کجا سکوت خواهد کرد و بالاخره چه تصمیمی خواهد گرفت، تامین نیازهای زندگی خود، مطابق با محاسبات کارشناسی شده “سبد خانوار” را حق اولیه و طبیعی خود میداند و برای تحقق آن با گردهمائی و تجمعات اعتراضی خود، متحدانه تلاش و مبارزه خواهد کرد.

شورای بازنشستگان ایران
۲۶/۱۲/۱٣۹۷

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>