نوشته شده در مصاحبه توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

گفتگوی اتحاد کار باحافظ فاضلی عضو دفتر سیاسی حزب تضامن دموکراتیک اهواز ، درباره تفاهم نامه ۱۰جریان

دوست گرامی  

با درود فراوان،

به دنبال امضای تفاهم نامه مشترک بین ۱۰جریان و انتشار فراخوان علنی دعوت به همکاری ، در تاریخ ۲۵ابان ماه ۱۳۹۷برابر با ۱۶ نوامبر ۲۰۱۸، سایت سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران تصمیم گرفته است با نمایندگان ۱۰جریان گفتگوهایی ترتیب دهد تا پروسه ای که تا به حال پیش رفته و نیز چشم انداز ان، بیشتر برای خوانندگان و علاقمندان شکافته شود.

گفتگوی اتحاد کار  با حافظ فاضلی عضو دفتر سیاسی حزب تضامن دموکراتیک اهواز را می خوانید.

سوال اول_ شما اخیرا تفاهم نامه همکاری را با ۹ جریان امضا کرده و فراخوان انرا علنی نموده اید. می توانید چگونگی شکل گیری  این همکاری ، و نقش  سازمان تان  را در این روند  توضیح دهید؟

پاسخ: باسلام و عرض ادب خدمت شما و مسئولین محترم سایت  سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران، که این فرصت را در اختیارمن قرار دادند.

خدمت شما عرض کنم  که این ائتلاف بشکل جدی از چند سال گذشته بین بعضی از احزاب کنگره ملیتهای ایران فدرال و احزاب عمدتاً جمهوری خواه و چپ کلید خورد و بصورت جدی روند تکمیل ان پیش میرفت البته بدلیل اینکه حزب تضامن درگیر تشکیل ائتلاف دیگری بود فرصت انچنانی برای شرکت در گفتگوهای اولیه ان پیش نیامد. اما بصورت مدام از احزاب نزدیک به خویش از نحوه مذاکرات و نشستها باخبر بودیم و مشاوراتی بایکدیگر داشتیم تا اینکه اکثر موانع از سر راه برداشته شد و قبل از اعلام موجودیت با درخواست دوستان و موافقت همه احزاب در ائتلاف بشکل رسمی وارد شدیم و در جلسه هانوور بنده بعنوان نماینده تضامن در آنجا با دیگر دوستان سعی کردیم با امضاء این تفاهم نامه ، در شرایط بسیار حساسی که کشور قرار دارد مساعی مشترک بیشتری داشته باشیم شاید بتوانیم مسیر تغییر نظام مرتجع اسلامی را هموار کرده و با جذب حداکثری نیروهای همفکر به این خواسته برسیم که خواسته اکثریت جامعه و اپوزیسیون میباشد.دوستان شما در تضامن بر این باور هستند که با رواداری و تسامح و سعه صدر  میتوان خیلی از مشکلات ساخته و پرداخته توسط نظام و انگ زدن بنام تجزیه طلبی ، نیروهای استکبار ، همکاری با صهیونیسم که در طول سالیان گذشته توسط عوامل داخلی و خارجی جمهوری اسلامی جهت دور کردن احزاب و سازمانها و بدنام کردن احزاب ملی و همچنین جلوگیری از تشکیل یک ائتلاف قوی در ذهن مردم شکل داده است را از بین برد. با این برنامه تقریباً اکثر سوء تفاهمات مرتفع شده و شرایط بهتری نسبت به سالهای گذشته بوجود امده و احزاب و سازمانهای بیشتری نیز در حال رایزنی با احزاب ملیتها میباشند، و در اینده نزدیک شاهد ائتلافات گسترده و بزرگتری خواهیم بود.البته تمام سعی حزب ما در این ائتلاف جذب حداکثری نیروهای جمهوریخواه و همسو است و تقریباً طرحی را اماده نموده ایم که در اینده به دوستان خویش إبلاغ خواهیم کرد.

سوال دوم _ به نظر شما محورها و مولفه های اصلی این تفاهم نامه کدام ها هستند؟

پاسخ: در مورد سوال دوم شما باید عرض کنم که تمام مفاد این تفاهم نامه بااهمیت و مهم است و شاید تنها تفاهم نامه مترقی  در بین ائتلافات حال و گذشته میباشد که بشکل بسیار شفاف و روشن نکات اشتراک  فیمابین و نیز  بر تمام مشکلات موجود و متراکم شده از دو عهد گذشته پادشاهی و جمهوری اسلامی اشاره میکند. اما نکاتی که در این تفاهم نامه چشمگیر است  و در واقع نیاز مبرم امروز جامعه و کشور میباشند که بشکل خلاصه:

ضرورت اتحاد وسیع برای استقرار دموکراسی، جمهوری و فدرالیسم در ایران و ارزش های چون رواداری، پلورالیسم، جدایی دین و دولت”مهمترین انها میباشند.

سوال سوم _ با توجه به مجموعه نیروهای این طیف که از جمهوری خواهان دموکرات هستند ، ایا امکان گسترش ان هست ؟ در صورت گسترش آن ،غیر از تشکل ها ،ایده ای برای جلب مشارکت افراد و شخصیت هانیز وجود دارد ؟

پاسخ: در مورد سوال سوم شما عرض کنم که دلیل تداوم سلطه نظام مرتجع جمهوری اسلامی عدم وجود یک الترناتیو مستحکم بوده و هست و تنها راه حل ،تلاش برای همسو کردن نیروهای مترقی، جمع کردن احزاب و شخصیتهای تاثیر گذار میباشد. در راستای همین سیاست بود که  این ائتلاف شکل گرفت و در حال برنامه ریزی برای جذب حداکثری نیروها گام بر میدارد .البته که احزاب جمهوریخواه و سازمانهای موجود در این ائتلاف به تنهایی قادر به پیش بردن مبارزات نمی باشند و پتانسیل بیشتری را طلب میکند ،حضور افراد دمکرات و خوش نام سیاسی تاثیر مثبتی بر این پروسه خواهد گذاشت و از این باب در کنفرانس اتی راهکارها و شکل همکاری دوستان همسو مد نظر خواهد بود و از انها دعوت به مشارکت خواهد شد.

سوال چهارم _  به طور کلی چشم انداز این  همکاری و تاثیر گذاری ان بر روند مبارزات جاری مردم ایران را

چگونه می بینید؟

پاسخ: در مورد سوال اخر شما باید عرض کنم البته که چشم انداز این ائتلاف را مثبت میبینم و میتواند تاثیر مؤثر و ماندگاری را بر مبارزات و جامعه بگذارد. و دلیل ان وجود احزاب ریشه دار در چهار گوشه ایران  میباشد . احزابی که از دل ملیتهای خویش و با شناخت دقیق از مسایل فرهنگی اجتماعی و سیاسی و مشکلات روز افزون انها و پایگاه اجتماعی مردمی و در کنار انها احزاب مترقی ، جمهوریخواه نقش این ائتلاف را در اینده پررنگتر خواهد کرد.بنده بر این باورم ایران و مردمان زجر کشیده ان بعد از تقریباً یک قرن مبارزه برای ازادی و زدودن استبداد و سلطنت اینبار با اگاهی و کوله باری از تجارب تلخ اما ارزنده در اینده اَی نه چندان دور ازادی را در اغوش خواهند کشید.

در اخر از شما تشکر مینمایم که چنین فرصتی را به بنده عطا نمودید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>