نوشته شده در حقوق بشر توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

کارزار « # من_هم _شکنجه_شدم » / «باید جمهوری اسلامی را به پاسخ‌گویی درباره شکنجه واداشت»

گفت‌و‌گو با شیوا محبوبی

افشاگری اسماعیل بخشی درباره شکنجه‌های اعمال‌شده در دوران بازداشتش، دیگر قربانیان شکنجه در ایران را تشویق کرد تا در کارزار «#من_هم_شکنجه_شدم» به روایت تجربه‌هایشان از زندان‌های جمهوری اسلامی بپردازند. دادخواهی این کارگر معترض نیشکر هفت‌تپه باعث شد تا نسل‌های متفاوت از زندانیان سیاسی در چهار دهه اخیر بر تداوم شکنجه در نظام کیفری جمهوری اسلامی شهادت دهند. شیوا محبوبی، زندانی سیاسی دهه ۶۰ و سخنگوی «کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی» معتقد است در چهل سال گذشته همیشه شکنجه در زندان‌های جمهوری اسلامی وجود داشته است. به گفته او تلاش‌ها باید تا زمانی ادامه داشته باشد که حکومت را ناچار به پاسخگویی درباره چهل سال اعمال خود در قبال زندانیان مختلف کند.

کارزار اینترنتی #من_هم_شکنجه_شدم واقعیت زندان‌های جمهوری اسلامی را در فضای مجازی آشکار کرده است. کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی با انتشار بیانیه‌ای ضمن اعلام پیوستن به کارزار «من هم شکنجه شدم» از تمام تشکل‌های کارگری، معلمین و مردم آزادی‌خواه و انساندوست دعوت کرده است تا از کیفرخواست اسماعیل بخشی حمایت کنند.

در این بیانیه آمده است:

«دستگیری و شکنجه و زندان ابزار همیشگی رژیم اسلامی در سرکوب حق طلبی جامعه بوده است. اسماعیل بخشی پرچم اعتراض به شکنجه و زندان را برافراشته است. نامه سرگشاده اسماعیل بخشی، پلاتفرم کارزاری سراسری برای آزادی تمامی زندانیان سیاسی و همه فعالان اعتراضات اجتماعی است. مردم آزادیخواه در سراسر دنیا یک صدا باید بگویند نمایندگان جمهوری اسلامی در  همه نهادهای بین‌المللی باید به جرم جنایت علیه بشریت اخراج و تحت پیگرد قرار بگیرند.»

شیوا محبوبی در گفتگوی بالا یکی از نقش‌های چنین کارزارهایی را مستندسازی شکنجه دانست و گفت از این طریق می‌توان با کمک وکلا و نهادهای جهانی حکومت را در برابر اعمالش پاسخگو کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>